Aileden Güven Alamamak

DemonDamage

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Size de oluyor mu? Açıkçası bende gayet fazla olan bir olay. Aileme her şeyin ders olmadığını anlatmaya çalışıyorum ama anlatamıyorum. Smaç basacağım basketbolcu olacağım diyorum beni takan yok. Hiçbir şekilde ailemden güven alamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Kendilerince iyiliğini istiyor. Ama bu meslek/bölüm konuları tamamen kişiye özel bir seçimdir. Ailen tabii ki tavsiye verebilir ama noktayı koyamaz. Güven konusunda ailen dersleri her şeyden önce görüyor gibi. Onlara hayattaki tek şeyin ders olmadığını anlatmakla başlayabilirsin. Dersten önce gelen çok daha önemli mevzular vardır.

Gelip geçici heves olarak görüyor olabilirler basketbolcu olma isteğini. Antrenmanlarını yap, kendini düzene sok ve bunu sürekli hale getir. Zaten ailende bu konuda ciddiyetinin farkına varır diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onların seni senin de onları anlaman çok zor. Kimseye bir şeyler anlatmak ispatlamak paylaşmak zorunda değilsin hatta bunları yapmazsan kafan çok daha rahat olacaktır. Senin fikrin değişebilir veya üniversiteli işsizde olabilirsin kader bu bilemeyiz. Hem dersini çalış boş vaktinide hayallerince değerlendirebilirsin. Buraya kadar aklında bir fikir netleşmediyse özet olarak baba ben basketbolcu olmak istiyorum deme. Kursuna gideceksen izin al. Ailenle hayallerini paylaşma...

Size de oluyor mu? Açıkçası bende gayet fazla olan bir olay. Aileme her şeyin ders olmadığını anlatmaya çalışıyorum ama anlatamıyorum. Smaç basacağım basketbolcu olacağım diyorum beni takan yok. Hiçbir şekilde ailemden güven alamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bu sorun ailen ile ilgili değil. Türkiye Türkiye'nin iş yelpazesi ile ilgili. Bu ülke de Matematik ile Basketbolun değeri aynı değil çünkü. Ülkede sadece okulda dayatılan dersleri it gibi çalışıp iyi üniversite kazanılınca adam olunuyor ne yazık ki. Koskoca Başkent Ankara da 5 tane spor lisesi olduğunu sanmıyorum.

Ülkenin durumu, ailenin durumu, görüşü vb. hiçbir şey ile ilgili değil bu durum. Kendini iyi ifade edip edememek ile ilgili. Her ne istiyorsan ailene iyi anlatmalısın, onlarla anlayacağı-onların seveceği dilden nazikçe konuşmalı ve durumu açıklamalısın. Benim ailem de inşaat mühendisliği yazmamı istiyordu. Fazlasıyla hem de. Kafalarına koymuşlardı. Sonuç ise toplam 9 tercih yaptım. 9 tercihimin tamamı Bilgisayar Mühendisliği :) Babam da en başta "Bilgisayarda iş yokmuş çıkan işsiz kalıyormuş" tarzı halk arasında kalıplaşmış düşüncelere sahipti.
Yani benim tavsiyem, en başta ailenin anlayacağı-benimseyeceği bir dil kullanmaya başlaman yönünde. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

Aile ve genellikle aile :D Gülmeme bakma lütfen. Bir insan başka bir insanı dıştan gördüğü kadar tanır. Olabilir seni anlamıyorlardır tabi. Ama sende onları anlamalısın. Dersler önemli gerçekten, sen gene smaç bas, ne yapıyorsan yap ama derslerinide yap. Derslerini iyi şekilde çalışarak basketbol yolunda ilerle, ailen sana az olsa bile yaklaşacaktır. Benim ailemin bana güveni sonsuz, gerçekten istediğini yap diyolar, belkide beni umursamıyorlar :) Ama hayallerim için bana destek vermiyolar ama ben çabalıyorum halen onların dediklerinide yapıyorum kendi istediklerimide.

Şunu eklemeden durmayacağım. Üniversite para ile okunabilir şuan ki yüzyıl'da, kitap, eğitim ders ve kariyer para ile satın alınabilir evet. Para ile en iyisi olabilirsin bu yüzyıl'da ama unutmamalısın mutluluk ve sevgi hiçbir zaman para ile satın alınamaz, mutluluk herşeyden önce gelir. O yüzden mutlu olacağın şeyleri yap. MUTLULUK!

Bendede oluyor. Bir şey isterken veya vb. durumlarda hangi başarına istiyorsun vb. laflar işte. Sürekli ders üzerinden yargılamaları ve pc oynamamamı istemeleri canımı çok sıkıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı