Ailelerin okul bağımlılığı

Bilgisayar, bilişim merakınız varsa bu alanda gitmek istiyorsanız Mesem(çıraklık) öğrencisi olun derim. Her ay düzenli olarak asgari ücretin %30u maaş alıyorsunuz , kalfa olursanız bu ücret %50 oluyor. Ayrıca mesleği akranlarınıza göre daha erkenden öğrenmiş olursunuz.

Lise üniversite ortamı sana güzel bir ortam sağlar ileride çok faydası olur.

Eski zamanlarda okumak kurtuluş yolu olarak görüldüğü için hala aynı sanıyorlar günümüzde bir halta yaramadığını görmek istemiyorlar.
Hakkın yenildiğinde hakkını savunacak kimseyi bulamadığında, sokakta gezerken yaşadığın bir saldırıyı engelleyen, sana zarar veren şeyi ortadan kaldıracak birini bulamayıp zarar gördüğünde, ciddi bir hastalık ile karşılaşıp seni tedavi edecek birini bulamadığında mı anlarsın okulun ve eğitimin hangi halta yaradığını?

Ya da senden yola çıkalım hadi okulun mesleki sonuçlarını geçtim araba alıp kullanmayı da düşünmüyorsun galiba. Eğitimde belli bir kademeye gelmeden hiçbir belgenin sahibi olamazsın. Bu ülke bugün ne sorun yaşıyorsa eğitimsiz insanlar yüzünden yaşıyor bunu çözecek olan da siz gençlersiniz. Yanlış düşünmekten bir an önce vazgeçin.

Merhaba 9.sınıfım ailem sürekli okulun tek çıkış yolu olduğunu zannediyor. Ben bir şeyler satmak için uğraşıyorum. Çünkü para lazım. Onlar sadece okulunu oku ileride meslek sahibi olursan kazanırsın diyor. Yani o kadar eminler meslek sahibi olmanın kolay olduğunu. Derdimi anlatsam direkt kavga çıkar yani. Neden anlamak istemiyorlar bilmiyorum. Arkadaşımın ailesi onu para kazanmaya teşvik etti. Çocuk çok zengin oldu. Bizimkilerde ileride 3 5 kuruşun çok fazla olduğunu gördüğü için sadece oku diyorlar. Okulda performansımda düşük. Her şeyi gizli yapıyorum. Kendileri bana güven vermiyorlar. Çok sıkıldım gizlemekten.
Eğer aileniz yazın uğraştığınız işlerle ilgilenmiyorsa amacınız ne ise onun hakkında bir şeyler yapın.

Ailene durumdan bahset. Anladığım kadarıyla okumayı da çok istemiyorsun, derslerin de iyi değil o yüzden "kolay yoldan" para kazanma peşindesin ama bunun için seni yargılayamam. Ailenle konuş, okulunu aynı şekilde devam ettir ve onlardan destek istediğini söyle. Bu ticareti yapmak istediğini ama aynı zamanda okulu aksatmayacağını hissettir. Bence sen gizlemekten sıkıldığın için problem hissediyorsun. O yüzden okuluna devam ederek bu işi yapacağını ailene hissettirirsen belki sana destek olurlar.

Öncelikle
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu listenin 1:00:36. saniyesini açıp dinlemeye başlamanızı öneririm. Ailenizin önceden gördükleri şeyler ve yaşadıkları zaman aralıklarına bir tahmin yürütecek olursak, o zamanlarda sadece her şeyin yolu okumaktan geçiyordu. Çünkü o zamanlar okuyan insanlara saygı ver sevgi vardı. Şu an ki dönemimizde bunların pek kalmadığını düşünürsek, ailenizin bu değişime uyum sağlamasını beklemek doğru bir hareket olmaz. Yapmanız gereken şey, kendinize, "yaptığım/yapacağım seçimler hayatımı daha iyi yaşamama neden oldu mu?/olacak mı?/" sorusunu sormaktır. Ne yapmak istiyorsunuz. Arkadaşınızın başarılı olması, sizin de başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Tabii ki deneyebilirsiniz, bu sizin en doğal hakkınız. Fakat düzenli bir kazanç için bir meslek sahibi olmak şart. Şu an ne kadar zor olsa da. Kendinize bir yol çizmeniz gerekseydi, siz hangi yolu tercih ederdiniz? Benim önerim biraz dişinizi sıkıp siyaset bilimleri okumanızdır. Ülke ülke gezip kafanızı dağıtabilirsiniz eğitim hayatınız boyunca. Hem yabancı dilinizde olmuş olur. Gizleme kısmına gelince hayatınız boyunca bir şeyleri gizlemenize gerek yok. Yaşınızdan dolayı korkuyor olabilirsiniz ve bu normal bir durum. Fakat ailenize bir bir her şeyi anlatmayı deneyin. Kavga olacaksa da olsun. Kavga çıkması insanların hatalarını anlamasının en iyi yoludur. Hayatım boyunca ailemle kavga ettim ve daha iyi anlaşır duruma geldik. Çünkü iki tarafta pişmanlık duymaya başladı. Derdinizi ailenize anlatmazsanız kime anlatacaksınız? Anlatacağınız kişiler her zaman yanınızda asla olmayacaklar. Daha fazla konuşup kafanızı şişirmek istemem ama bir adım atacaksanız önce yalanlarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Yolunuz açık, kalbiniz temiz olsun.

Hakkın yenildiğinde hakkını savunacak kimseyi bulamadığında, sokakta gezerken yaşadığın bir saldırıyı engelleyen, sana zarar veren şeyi ortadan kaldıracak birini bulamayıp zarar gördüğünde, ciddi bir hastalık ile karşılaşıp seni tedavi edecek birini bulamadığında mı anlarsın okulun ve eğitimin hangi halta yaradığını?

Ya da senden yola çıkalım hadi okulun mesleki sonuçlarını geçtim araba alıp kullanmayı da düşünmüyorsun galiba. Eğitimde belli bir kademeye gelmeden hiçbir belgenin sahibi olamazsın. Bu ülke bugün ne sorun yaşıyorsa eğitimsiz insanlar yüzünden yaşıyor bunu çözecek olan da siz gençlersiniz. Yanlış düşünmekten bir an önce vazgeçin.
Fazlasıyla mantıklı, akıl dolu ve güzel bir açıklama olmuş ama üzgünüm, eğitimi ülkenin büyük bölümünde bitirdikleri için söylediklerinizin bir önemi kalmadı. Umarım sizin düşünceniz, benimkine galip gelir de önümüzdeki 13-15 sene sonra ciddi gelişmeler kaydederiz.

Önce bir liseni bitir. Bana annem hep "okumazsan kız vermezler" derdi ve gerçekten öyle. 20-25'li yaşlara geldiğinde lisenin ne kadar önemli olduğunu göreceksin. Sen daha üniversite yıllarına gelmeden kendini bu kadar soğutma okuldan. 9. sınıf dediğin ne ki daha.
O zamanlar ben de az çok konu sahibi gibi düşünürdüm lisenin gereksiz olduğunu, açıktan okumasaydım diyorum bazen. Çevre edinmek konusunda bu yüzden bir tık geri kaldım diyebilirim. Düzgün arkadaşlık tadamadan menfaat dünyasına girdim hatta. Ben yapamadım diye o da yapamayacak değil orası ayrı ama bir şey biliyorum ki konuşuyorum. Şu an ne desek de kendi bildiğini yapacağı için tecrübe etmesi gerek.

Mecbur okumalısın. Okulda tek matematikdir fendir işlemiyorsun. Hayata nasıl atılman ve nasıl davranman gerektiğini öğreniyorsun en başta. Okul olmasa bu dünyada hiç bir şey olmadan, saygı adap bilmeden boş boş duracaksın. Sana gerekli kurallar vs. neden öğretiliyor sanıyorsun? Önce okulu bitir, sonra zaten ticaretini yaparsın. Ticaret kaçmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı