Ailem beni zorla çalıştırıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam arkadaş okumak istiyor ise?

Okumak istiyor ise abiside engel olamaz zaten hocam, sadece ileride yaşayacağı artılardan bahsettim. Ülkemizin durumu belli o anlamda söyledim. Okuyacaksa değil abisi sülalesi engel olamaz zaten.

Merhabalar. Ben 14 yaşındayım. Geçen sene LGS sınavına girdim ve pek de iyi bir puan yapamadım... Bu yüzden abim okumamı istemiyor. Abimin çalıştığı yer triko makinecisi. Beni de yaz boyu orada çalıştırdı (istememe rağmen). Bir şey demedim. Aylık 2500 TL, 3 aydan 7500 TL yapıyor ama ben bu paradan 5 lira bile alamadım. Şimdi de abim 2. dönemi açıktan okutturup beni desenci yapmak istiyor (triko makinelerin çıkardığı elbiselerin çizimcisi). Bütün notlarım da yüksek geldi sınavlardan. Bir şey mi yaptım ona kızdı da mı öyle yapmak istedi, yoksa korkutmak için mi yapıyor dedim. Harbiden beni yanına almak istiyormuş. Şimdi de 2.döneme giriş yapacağız diye bütün öğretmenler performans ödevi verdi. Yarı tatil boyunca zaman tanıdılar fakat abim de beni yarı tatil boyunca yanında çalıştırmak istiyor. Yani Şubat'ın 15'ine kadar abime ısrarla dedim ki "abicim bir sürü performans ödevim var, gelemem." bunu deyince de bana "beni dinden imandan çıkarma geleceksin diyorsam geleceksin" dedi. Bu işten bunaldım artık! Babam da memlekette kalıyor. Kendisine desem de abi telefonla arayacak abim tamam deyip aynı şeyleri yapmaya devam edecek. Derdimi anlatacak kimseyi bulamayınca buraya geldim. :( Umarım beni yanlış anlamazsınız.
Abin iyiliğini düşünüyor belki. Notların cok düşükse ve isteksizssen abine bir sans ver onu sinirlendirme. Abine din ve iman hakkında konuşurken daha dikkatli olmasını söyle lütfen.

Okusan noluyor diploma ne işe yarıcak.İşe yarasa ülkede çok kişi gezmezdi işsiz.Abin kötülüğünü istemez diye tahmin ediyorum işi küçük yaşta öğrenmen ilerde altında bi çok kişi çalışıcak anlamına gelir(askerlikteki rütbe gibi) .Ustabaşı olursan ilerde işine yarar.Derslerin çok iyi değilse abinin yanında devam.30 yaşındayım bende okumadım ama bugün 3500 lira maaşım var.Okuyanlarda aynı parayı alıyor benle hemen hemen.Kasma çok fazla ve dertlenme bunun için , işinin olması ilerde sana + getirir.
Okumak sadece para almak değildir, Bilim ve kültür öğrenmektir Fizik öğrenirsin, Kimya öğrenirsin, Matematik öğrenirsin, Edebiyat öğrenirsin, Biyoloji öğrenirsin, Felsefe öğrenirsin.

Merhabalar. Ben 14 yaşındayım. Geçen sene LGS sınavına girdim ve pek de iyi bir puan yapamadım... Bu yüzden abim okumamı istemiyor. Abimin çalıştığı yer triko makinecisi. Beni de yaz boyu orada çalıştırdı (istememe rağmen). Bir şey demedim. Aylık 2500 TL, 3 aydan 7500 TL yapıyor ama ben bu paradan 5 lira bile alamadım. Şimdi de abim 2. dönemi açıktan okutturup beni desenci yapmak istiyor (triko makinelerin çıkardığı elbiselerin çizimcisi). Bütün notlarım da yüksek geldi sınavlardan. Bir şey mi yaptım ona kızdı da mı öyle yapmak istedi, yoksa korkutmak için mi yapıyor dedim. Harbiden beni yanına almak istiyormuş. Şimdi de 2.döneme giriş yapacağız diye bütün öğretmenler performans ödevi verdi. Yarı tatil boyunca zaman tanıdılar fakat abim de beni yarı tatil boyunca yanında çalıştırmak istiyor. Yani şubat'ın 15'ine kadar abime ısrarla dedim ki "abicim bir sürü performans ödevim var, gelemem." bunu deyince de bana "beni dinden imandan çıkarma geleceksin diyorsam geleceksin" dedi. Bu işten bunaldım artık! Babam da memlekette kalıyor. Kendisine desem de abi telefonla arayacak abim tamam deyip aynı şeyleri yapmaya devam edecek. Derdimi anlatacak kimseyi bulamayınca buraya geldim. :( Umarım beni yanlış anlamazsınız.

Abinin senin kötülüğünü düşüneceğini sanmıyorum fakat LGS notun çok düşükse çalışman daha iyi olur. Eğer onun yaptırdığı işi beğenmiyorsan yakın yerlerde daha çok beğenebileceğin başka bir iş bulmaya çalış. Abinle konuşup 2500TL'yi bölüşmenizi söylersen belki seni motive edebilir bu süreçte. İnşallah hayırlısı olur senin için

Yetkiyi gözüne kestirip bilgi edinmeye başlarsan bilgin de olur yetkin de. Ülkenin geneline göre yaşamaya çalışırsanız o genellemenin içinde kalırsınız. Hedefi olan bunu yapmak isteyen 2. 3. kişileri kendisine bahane etmez ya yolun sonuna kadar gider olursa olur olmazsa en azından denedim diyebilir. Okuma oranını düşüren kitleden olabilirsiniz lakin azınlıkta olmak da sizin elinizde. Niyet edip eyleme geçirme meselesi bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı