Ailem her şeyi kursağımda bırakıyor

Arkadaşlar durumumuz var Allah'a şükür ama ailemden bir şey isteyince çalış al diyor bıktım artık.

Hocam bu devirde bilgisayar almak zor. Aileniz alsa güzel olurmuş ama her şey aileden beklenmez. (Bilgisayar konusunda haklısınız ama başka şeyleri kendiniz alsanız daha iyi olur)

İleride çok bir şey olmaz, ekonomik bağımsızlığını kazandıktan sonra çok bir şey diyemiyorlar. Sen okumana, güzel bir meslek sahibi olmana bak. Sonra karşılığını verirsin.

Sizde haklısınız ama bilgisayar hevesi benden gider 10 sene sonra ben 10 sene sonra ne yapayım çocukluğumu yaşayamıyorum adam gibi.

Hocam bu devirde bilgisayar almak zor. Aileniz alsa güzel olurmuş ama her şey aileden beklenmez. (Bilgisayar konusunda haklısınız ama başka şeyleri kendiniz alsanız daha iyi olur)
Hocam herseyi beklemiyorumku

Ailenin neden böyle yaptığını bilemeyiz. Elbet bir düşünceleri vardır ki böyle yapıyorlar. Ben buna benzer bir olayı uygulamalı olarak gördüm sayılır aslında. Halamın da 2 tane oğlu var. Durumları iyi. Büyük oğlana ne istedilerse aldılar. Baba bilgisayar al bana söz başka bir şey istemem diyordu. Onu aldı. Telefon tutturmaya başladı. Onu aldı bisiklet tutturdu. Şimdi araba diye tutturdu, onu da aldılar. Yani adam hazıra alıştı 20 yaşına geldi çalışıp alayım kafası yok, sürekli babasından istiyor. Evet paraları var her şeyi alabilirler ama o alımlar hep çocuğu tembelliğe itti. Çocuk hazıra alıştı. Bir şey oldu mu nasıl olsa babam alır kafası var. Üniversiteye de gitmedi aylak aylak baba parasıyla dolaşıyor. Aile bunun farkında düzeltmeye çalışıyorlar ama geç kaldıklarını düşünüyorlar. Şimdi 2. oğlu bir şey isteyince çalış kazan kendi paranla al diyorlar. Çocukta bir şey alacağı zaman gidip işyerlerinde çalışıyor alacağını alınca geri çıkıyor. Geçenlerde 2 kardeş iPhone istiyoruz dediler. Yine çalışın alın muhabbeti döndü. Küçük oğlan gitmiş her gün çalışmış telefon için, büyükte gece gündüz gezdi. Büyüğe ikinci el 7 Plus almış. Küçüğe de 14 Pro aldı. Sen evlat ayırıyorsun diye adam babasıyla dövüştü. Babası diyor ki ben bir telefona o kadar para vermem diyor. Kardeşime niye aldın o zaman diyor. Onun parasını ben vermedim kendi çalıştı kendi aldı. Parasını istediği gibi harcayabilir dedi.

Şimdi bundan bana ne diyebilirsin. Aileni tanımıyoruz ailenin niye böyle düşündüğünü bilemeyiz. Ama seni de tanımıyoruz. Ailen sende bir sebepten ötürü bir şey gördü ki kendilerince böyle bir yola da başvurmuş olabilir. Ne gibi dersen. Belki de senin isteklerini alınca senin şımaracağını veya senin hazıra alışıp tembelleşeceğini düşünüyor olabilirler. Bu potansiyeli sende gördülerse yol yakınken tedbir alıyorlardır. Ya da anne ve baban da böyle yetişmişlerdir. Ve böyle yetiştirilmekten memnundurlar. Senin de böyle yetişmeni istiyorlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı