Ailem meslek seçimime saygı duymuyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi hayatın, kendi kararların. İstediğini yapabilirsin, 18 yaşından sonra sana karışamazlar zaten. Ailelere kalsaydı ülkenin yarısı doktordu zaten. Kalplerini kırmadan takmamaya çalış dediklerini.

Onlara sevdiğin mesleği yaparsan daha başarılı olacağını söyle, doktor olmaya çalışıpta başarısız olursam üzülürsünüz de, o yüzden sevdiğim mesleği yapmak daha önemli ve güzel de. Bu şekilde söyle devamlı, bir şekilde ikna olurlar herhalde. Meslek senin mesleğin, yapacak olan da sensin, başkasının seçmesine izin verme bence de.

Hocam onlara söylüyorum ama bana kızıyorlar illaki doktor olacaksın diyorlar.

Benim ailem ya bu. Ama ben istediğim yerdeyim. 9 ve 10. sınıfta uğraştım ama takmadılar. 11 ve 12. sınıflarda az da olsa sözümü geçirdiğim zamanlarda gittim, "ben sizin dediğinizi yapmayacağım. Benim hayalim var onu yapacağım. Siz anca devlete gir yeter diyorsunuz ama ben o işi severek yapmayacağım. İleriki zamanlarda sizden ayrıldığımda istifa ederim. Ama sevdiğim işi yaparsam sürekli yaparım." dedim. Haklı buldular ve şu anda bilgisayar bölümündeyim.

Aileme söylüyorum ama bana sen bizim ailenin inadına oku doktor ol seni kıskansınlar diyor geçen yıldan beri ne yapıp ne ettiysem yine de ailemi ikna edemedim hatta geçen yıl okulda öğretmenime söyledim öğretmenim babamla konuştu ama ikna edemedi.
Sende onlara de ki: Kardeşim bende doktor olacak potansiyel var mı?

Onlara söylüyorum sen doktor olursun sende öyle bir potansiyel var diyorlar.
Kendi yolundan git.

Ailem izin vermiyor bizim ailenin inadına okuyup doktor ol seni kıskansınlar diyor ailem.
Aynı benim ailem :D benim ailem, memur olmamı istiyor ama tabii ki yazılım sektörüne gireceğim. Onları dinleme, hatta daha da sularına giderek, o bölümü okuyacağını söylemeye devam et. Gerekirse tartışın ama sakın vazgeçme.

Benim ailem doktor olmamı istiyor ama ben doktor olmak istemiyorum ben radyo ve televizyon programcılığı bölümünü okumak istiyorum ama izin vermiyorlar.
Öncelikle noktalama işaretlerinin neden kullanılması gerektiğini öğrenmekle işe başlamalısın.

Ayrıca hayat senin hayatın, anlattıklarına göre tıp kazanma gibi bir ihtimalin de neredeyse yok. Kendi istediğini yap.

Doğru hayat benim hayatım ama ailem hayatıma karışıyor.
Bir genelleme yapacağım kimse kusura bakmasın. Bu arkadaşın durumu Türkiye'deki tüm gençlerle aynı durum. Nedense benim de ailem böyle.

Maalesef ailelerimiz böyle.

Son düzenleme:
Doğru hayat benim hayatım ama ailem hayatıma karışıyor.
Son ailemin yarısı subay, yarısı doktordu. Arada bir tek babam mühendisti ama subaylık okuluna bir sorundan dolayı almadıkları için asker olma takıntısı vardı. Bana da ya doktor olacaksın ya subay dendi, ben de senin kararlarına göre yaşamayacağım, özgürüm dedim. Evden kovuldum 16 yaşında, geri de dönmedim babam yaklaşık 10 yıl sonra ölene kadar.

İlk 9 yıl zor geçti, ne doktor oldum ne subay. Hem çalıştım hem okudum. Mühendis oldum, son 6 yıldır onu da bıraktım başka bir iş yapıyorum ama işimle ilgili gayet memnunum. Kararları hiçbir zaman başkasına bırakmadım, müdahale etmek isteyenlere de yaşımdan bağımsız ağır karşılık verdim.

Sen bunu yaparsan sonrasında mutlu olur musun olmaz mısın bilemem. Başarır mısın başaramaz mısın onu da bilemem. Başarılı olursan kendinle daha çok gurur duyuyorsun herkese karşı bunu yaptığın için, başarısız olursan da muhtemelen içinde hep bir keşke olur.

Ortada tıp kazanma ihtimalinin çok düşük olması gibi bir etken daha var. İstersen ailene dürüst olup bunun farkına varmalarına sağla, istersen risk alıp benim yaptığım atarın benzerini yap, istersen onların dediğini yapmaya çalışıyormuş gibi görünüp kendi isteğini zamanı gelince dayat. Senin bileceğin iş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı