Ailem sürekli emeklerimi çalıyor, ne yapmalıyım?

blauesbluten

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Arkadaşlar bu konu ben 6. sınıftayken başladı ve şu an üniversite hazırlık sınıfındayım. 2 sene mezun kaldım yani 20 yaşındayım. Ve halen devam etmekte.
Ben hep meraklı birisiyim. Bundan dolayı fizik, kimya, biyoloji, matematik ve geometri derslerinden başlayarak okulun bana tam anlamıyla anlatmadığı (bilinçli olarak) tüm konuları tüm internette araştırarak sanki hemen şimdi uygulayacakmış gibi öğrendim. Ve bir şeyler başarabildiğimi görünce kendime durmamalıyım dedim. Hemen kendime para biriktirerek bir bilgisayar aldım. Daha önceden de söylediğim gibi araştırarak bu bilgisayarı aldım. Daha sonra gelecekte yapacağım deney ve araştırmalar içinde bir bütçe biriktirmeye başladım.

Sorun şu ki ailem beden sürekli para alıyor, bir yerde çalışıp eve para getirmemi istiyor. Ve ben, hayır para vermeyeceğim deyince dövüyorlar. Bunu defalarca video kayıtları vs. ile başkalarına da gösterdim. Adıma bankaya 25.000 TL borçlanmışlar. Ayrıca bana hiç bilgisayar almamalarına rağmen şurada 1 senelik bilgisayarımla beni bilgisayar bağımlılığı ile suçluyorlar. Psikoloğa gittim ve böyle bir şeyin mümkün olmadığını öğrendim.

Evet konu ilk bakışta belki birazcık çocukça geliyor ama ben geleceğime yatırım yapamaz haldeyim. Son 3 haftadır içtiğim sigaranın haddi hesabı yok.

Bana tavsiyeniz nedir? Şu an tam anlamıyla her şeyi yazamamış olabilirim. Sorarsanız gereken bilgileri anlatırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde bunu annen ve babanla konuş derim. Ama burada olay çok abartılmış. Daha önce de konuştuysan ve hala durmuyorlarsa evden ayrıl bence. Borçlanmayı da senin iznin veya imzan olmadan yaptılarsa yargıya taşıman gerekecek. Avukat ve psikoloğuna danış. 18 yaşından büyüksün, artık velayetin onlarda değil. İstediğini yapmakta özgürsün. Sana yaptıkları açıkça gasp aslında. Sigarayı da bırak.

Öncelikle avukat tanıdığın varsa ona danış ve sonrasında ise tavsiyesini gerçekleştir. Eğer avukat tanıdığın yoksa ve bir avukata danışmak için maddi durumun iyi değilse bana göre yine seni dövmelerini sağlayıp ( bunu istemeyiz ama kanıt lazım, tabii eski kayıtlar da olabilir ama emin değilim ) video kaydına al ve darp raporu almaya git. Ardından da tabii ki savcılığa suç duyurusunda bulun.

Hayırsız evlat çok gördüm ve duydum da böyle hayırsız ebeveyn hiç görmedim. Bana ailem şiddet uygulayacak, öğrenmeme engel olacak ve ben mücadele edeceğim 8 sene boyunca.

Yerinizde olsam direkt evi terk ederdim. Zaten reşitsiniz, bir iş bulup ufak bir ev ya da bir tane oda kiralarsınız, pansiyon da olabilir. Bilime ve öğrenmeye gönül veren insanlar kendileri için özel çalışma odaları ayırırlardı, size bir oda bile yetebilir. Ben mümkün olsa şu 20 metre karelik odamda cumhuriyet ilan ederdim. Bizim evde çok şükür demokrasi hakim, hatta bazen benim dediğim oluyor ve sizinle aynı yaştayım, ailemde şiddetin ş'si bile yok. Yani aile var, aile var demek istiyorum.

Bu konuda atılan mesajların en önemlisi yargı yoluna başvurmanızdır. Elinizde video kayıtları da var, mahkemede evlatlıktan çıkarılmak için ya da şiddete maruz kaldığınız için hapis cezası çekmelerini isterseniz dava açabilirsiniz. Ben olsam öyle bir anne babayı, ebeveynlikten reddederdim.

Maalesef memlekette bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Aileler, 12 yaşındaki çocuğun bile parasına göz dikiyor. Çok geçmiş olsun.

Şikayet etmeniz gerekli. Ailenizi seviyorsanız, şikayet etmeyeceğim diyorsanız, direkt olarak evden gidin. Yarım gün çalışabileceğiniz tarzda bir iş bulun. Eğer iyi birisine denk gelirseniz, çalıştığınız yerde ücretsiz olarak oda bile ayarlayabilir. Ama bu devirde o dediğimin olması çok zor.

Şikayet ederseniz muhtemelen ağır bir ceza alırlar. Fakat çok yüksek ihtimalle sizi eve almazlar.

Tercihinizi yapmak zorundasınız.

Aile dediğimiz şey bu değil. Normalde aile ile ilişkileri artırmayı, aileye destek olmayı öneren biriyimdir ama sizin durumunuzda değil. Aileniz sizin hayatınızı sömürüyor. Bunun çok üzücü olduğunu tahmin ediyorum. Allah sabır versin.

Ne yazık ki bu durumda yasal haklarınızı kullanmanız gerekir. Size nasıl 25 bin lira borç çıkardılar bilmiyorum ama bir kayıt varsa itiraz edin derim. Bundan sonra da maddi ya da manevi olarak sizin hakkınızı elinizden almalarına izin vermeyin. Hayat sizin ve bir kez dünyaya geliyoruz.

Aile ile olan ilişkiler kopmaz, kopmamalı da. Fakat bu hayatın size ait olduğunu anlayana kadar ailenize olan mesafenizi koruyun.

Ne anne babalar varmış diyorum kendi kendime. Annem ve babam ne dövdü ne de sövdü çok şükür. Geç başka eve onlardan habersiz, bak bakalım akıllanmışlar mı? Babaannene ya da anneannene gidebilirsin. Borcunu kapattıktan sonra başka ülkeye yerleş. Orada hayatına bak. İyi yerlere geleceğine inanıyorum :)

Sadece senden 2 yaş büyüğüm, çaktırma :)

Yeni konular

Geri
Yukarı