Aileme sigara içtiğimi nasıl söylerim?

Biz de diyoruz ki arkadaş "sigarayı bırakmak istiyorum" yerine " içtiğimi nasıl aileme söylerim" gibi bir konu açtıysa "sigarayı bırak" gibi saçma bir yorum alakasız diyoruz. Konu sahibi ne istiyor siz ne diyorsunuz? Her sigara görünce içme diye saldırıyorsanız baştan söyleyin çok da takmayalım sizi. Konu sahibi sizden nasihat almaya açmadı konuyu. Bilginiz yoksa yazmayın.
İlk mesajıma bakarsanız direkt sigarayı bırak dememişim. Ailene söyle ve bir uzmandan yardım al demişim. Başka ne diyebilirim ki? Nasıl söylenebilir bunu ailesine en fazla? Mektup ile mi?

Çünkü bu yaşta sigaraya başlayanların çoğu arkadaş ortamına "uyum" sağlamak için başlar. Ya da "havalı" görünmek için. Zararlarının farkında bile olmayabilir. Bilse bile hafife almış alabilir. Bu yüzden söylemek gerek diyorum diye düşünüyorum.
Çok sığ düşünüyorsunuz. Belli bir kısım gençler dediğiniz gibi arkadaş ortamı için başlıyor olabilir. Ancak bu genele entegre edilemez. What Are the Reasons for Addiction? | Sunrise House
Bu linkte bağımlılıkların sebepleri anlatılıyor. Akran baskısı üçüncü sırada. Çok daha önemli sebepler var çünkü. Mesela birisi genetik yatkınlık. Evet, bazı insanlar genetik olarak bağımlılığa daha yatkın doğuyorlar. Her ne kadar bazıları "Bu tamamen irade meselesi sizin kafanız çalışmıyor ondan içiyorsunuz." dese de sonuçlar ortada. İnanmayacaklar için iki adet makale bırakıyorum buraya.

Genes and Addictions.

https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s40473-013-0004-8.pdf

İlk mesajıma bakarsanız direkt sigarayı bırak dememişim. Ailene şöyle ve bir uzmandan yardım al demişim. Başka ne diyebilirim ki? Nasıl söylenebilir bunu ailesine en fazla? Mektup ile mi?

Sizi değil diğer "fazla zeki" arkadaşı kastettim. Siz düzgünce konu sahibinin istediği cevap verip öyle tavsiye vermişsiniz, üstünüze alınmayın siz. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

Ailenizin yapısına gore değişir. Belki çok kızmazlar. Veya dovedebilirler. Bence açıklamana gerek yok. 1 sene idare etmissin. Biraz daha sabret. Zaten düzeliyor ortalık yavaş yavaş.

İçmesen daha iyi.

Ne derdin var da içiyorsun diye soracağım klişe olacak ama cidden böyle ben kendimce çok şey yaşadım ve içmeyi düşündüm ama çıkış yolu olmadığını bildiğim için içmedim.
Sen sen ol başlama hocam. Başlaması kolay, bırakması zor. En az 6-7 kere bırakmayı deneyip bırakamamış birisi olarak söylüyorum bunu. Ayrıca okuduğum bir araştırmaya göre bir kez sigara içmeyi deneyen kişilerin %69'u bağımlı oluyor. Aşağıdaki linkten daha detaylı okuyabilirsiniz:

Bir kez sigara içenler...

Sen sen ol başlama hocam. Başlaması kolay, bırakması zor. En az 6-7 kere bırakmayı deneyip bırakamamış birisi olarak söylüyorum bunu. Ayrıca okuduğum bir araştırmaya göre bir kez sigara içmeyi deneyen kişilerin %83'ü bağımlı oluyor. Aşağıdaki linkten daha detaylı okuyabilirsiniz.

https://www.drugabuse.gov/sites/default/files/soa_2014.pdf
Hocam ben nikotinin ne biçim meret olduğunu biliyorum ondan içmedim çok haklısınız.

Fikirlerinizi bana sunduğunuz için teşekkür ederim çok güzel fikirler var ben bunları deneyeceğim. Sigarayı birakmamı ve sigaranın zararlarını bana tekrar hatırlatan hocalarım için de düşünceli davranışlarından dolayı minnetarım. Umarım bu konudaki tartışmalar sadece bana değil diğer dostlarımıza da yardımcı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı