Ailemin bir şey almak istediğimde her zaman laf etmesine ne yapabilirim?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar eskiden yani 2 yıl önceden beri hep ailem bunu dedi bana. Mesela internetten 50 TL`ye çakma Airpods alacağım -işte çocuğum havalı görünmek istiyorum aldırmayın çakma olmasına- ailem buna kızardı "ne işin var onla derdi almazdı. Kıyafet mesela eskiden bir pantolon alırdı ama 2. bir tane almazdı neden? Bilmiyorum. Yani ben istiyordum almıyordular eskiden. Yani en ucuz şeyde bile ailem "ne gerek var buna" gibi şeyler derdi. Buda bende travma oldu, şu an yaşım 15 ve bir şeyler almak istiyorum yani istiyorum arkadaşlar her gencin yaptığı gibi bir şeyler almak harcamak istiyorum. Bu konuda ailemi zorlamıyorum. Mesela annem kıyafet alacağım zaman fiyatına bakar ben bunu istemiyorum evet doğal ekonomimiz yüzünden fakat ben bunu beğendim her gün kıyafet aldırmıyorum ihtiyacım var aldırıyorum, sadece 2 sweat ve 1 eşofman ile geçmiyor hayat. 3 ay önce artık sinirime hâkim olamadım kızdım babama ve anneme "ya eşofmanım yeşil oldu rengi soldu siyah eşofman gri oldu yeter artık" diye bağırdım o eşofmanı 1 yıldır giyiyordum. Her neyse şimdi birkaç şey aldırmak istiyorum ama arkadaşlar kendi paramla istiyorum. İstemeye de korkuyorum reddederler moralimi bozarlar diye. Kendi biriktirdiğim harçlığım, yazın çalışıp kazandığım parayı harcamak istiyorum ama ailem izin vermez diye korkuyorum. Bu problemi nasıl aşabilirim? Yani mesela şu an bir hırka ve bir kulaklık aldırmak istiyorum ikisini de ben alabilirim buna param engel olmuyor fakat ailem "bu çok pahalı olmaz" der diye korkuyorum. Şu an üzerimde olan hırka bana tam geliyor rengi çok solmadı ama görüyorum ben. O iplerinin uçları kırıldı ayrıldı bunlar hoşuma gitmiyor yeni bir hırka istiyorum evet belki ihtiyaç değil hiç olmamasından iyidir alma diyebilirsiniz ama belki de çok istiyorum bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kazandığınız para size ait. Kendinize zarar vermeyecek derecede harcamalar yapabilirsiniz siz de bir insansınız. Ailenize ''şunu şunu alacağım haberiniz olsun'' dedikten sonra ücretini sorarlarsa ''bilmiyorum araştıracağım'' dersiniz. Aldıktan sonra fiyatını soracak olurlarsa ''beğendim ve aldım kendi paramı kendime zarar verecek şeylere harcamadım ya?'' şeklinde cevap verirsiniz. Maalesef bazı ailelerin sığ düşünceleri oluyor bu bu düşünceleri değiştiremezsiniz. Bazı şeyler benim ailemde de mevcut. Kabullenip kafaya takmamaya başladığımdan beri daha mutluyum. Hayat ilerliyor ve dünya bu kadar küçük şeyleri kafaya takacak kadar değersiz değil. Kendinize iyi davranın. :)

Ben gizlice klavye mouse almıştım sonrası zaten açılıyor telefon kılıfı, batarya, Power bank, şarj kablosu, vb. ha bir de fiyatı sorarlarsa son üründü indirimli aldım der 2 kat ucuz fiyatını söyleyin ondan sonrada bir şey demezler herhalde

Taktiği söyleyeyim, korkmadan ve düşünmeden “İhtiyacın olanları” al. Çünkü gereksiz yere saçma şeyler alırsan intikam hissi oluşturur. Onun dışında yaşın gereği zaten hoş giyinmek isteyeceksin. İstediklerini alman için çok uygun bir zaman.

Bir süre sonra alışıyorlar zaten.

Haklısınız cidden :)

Taktiği söyleyeyim, korkmadan ve düşünmeden “İhtiyacın olanları” al. Çünkü gereksiz yere saçma şeyler alırsan intikam hissi oluşturur. Onun dışında yaşın gereği zaten hoş giyinmek isteyeceksin. İstediklerini alman için çok uygun bir zaman.

Bir süre sonra alışıyorlar zaten.
Hocam ihtiyacım olanı anlayamıyorum ben. Mesela benim bluetootlu kulaklığım var ama kulak içi ama kulak dışı da istiyorum neden bilmiyorum ama istiyorum. Hırka ceket tarzı birşey almak istiyorum fakat 2 tane eski hırkam var bana biraz küçük gelen. Bunlar bana lazım mı bilemiyorum.

Son düzenleme:
Haklısınız cidden :)

Hocam ihtiyacım olanı anlayamıyorum ben. Mesela benim bluetootlu kulaklığım var ama kulak içi ama kulak dışı da istiyorum neden bilmiyorum ama istiyorum. Hırka ceket tarzı birşey almak istiyorum fakat 2 tane eski hırkam var bana biraz küçük gelen. Bunlar bana lazım mı bilemiyorum.
Ceketin veya hırkan veyahut kıyafetin için ihtiyacını tabii ki almalısın. Mesela küçük geliyorsa kesinlikle alman gerek. Ancak bana kalırsa maddi durumun el veriyorsa hazır yaşın gençken istediğin gibi giyinmeyi ihmal etme, insan kendini mutlu hissediyor. Kulaklık konusuna gelirsek dediğim gibi şımarıklık ve açgözlülük olacağını düşünmüyorsan ve sana kulak içi veya kulak üstü yetiyorsa bunlardan birini al, neden iki tane alasın ki?

Ceketin veya hırkan veyahut kıyafetin için ihtiyacını tabii ki almalısın. Mesela küçük geliyorsa kesinlikle alman gerek. Ancak bana kalırsa maddi durumun el veriyorsa hazır yaşın gençken istediğin gibi giyinmeyi ihmal etme, insan kendini mutlu hissediyor. Kulaklık konusuna gelirsek dediğim gibi şımarıklık ve açgözlülük olacağını düşünmüyorsan ve sana kulak içi veya kulak üstü yetiyorsa bunlardan birini al, neden iki tane alasın ki?
Haklısınız hocam. Hırkayı almakta karar vermiştim ama kulaklığı almicam çok gerek yok. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı