Ailenin aşırı Müslüman'cı baskılarından nasıl kurtulunur?

Bunları yapmak istemediğinizi açıkça söyleyebilirsiniz. Bu konu için şiddet uygularlarsa yasal haklarınızı arayabilirsiniz. Kimse evladını bu dünyaya nesne olarak getirmiyor. Kendi hakları ve özgürlükleri olduğu gibi sizinde bu haklarınız mevcut. Eğer bunu kabullenemiyorlar ya da size saygı göstermiyorlar ise dediğim gibi yasal haklarınızı arayıp ailenizin yanında ayrılabilirsiniz. Benim bir arkadaşım yazılım alanında çok başarılı birisiydi. Annesi sürekli dini açıdan baskılar uyguluyordu, sonra YouTube kanalı açtı ve orada dinle alakalı yorumlar paylaşıyordu. En son attığı videoda mehdi olduğunu açıklıyordu. Şahsen bunları yaptıranın annesi olduğunu düşünüyorum. Geleceği parlak olan çocukların hayatlarını din adı altında kandırmacayla söndürüyorlar.

Teknoloji forumunda teknoloji hariç her şey var oldu son zamanlarda.
Kategori "Konu Dışı", isminden anlaşılacağı gibi teknoloji ve alternatif hayattan bazı konular dışındaki bütün konular bu kategoride.
Yaygara çıkart heveslerini kır eninde sonunda susacaklardır.
Benim yaşadığımı yaşamayan kişiler genelde bunu söyler.
Sağlam olduğu kesin dediğiniz hadislerden örnek vermek isterim;

Çelişki Örnekleri

“Gaybın anahtarları O’nun katındadır, O’ndan başka hiç kimse gaybı bilmez…” (En’am Suresi 59). “De ki: ‘Ben size, Allah’ın hazineleri yanımdadır, demiyorum. Gaybı da bilmem. Size ‘Ben meleğim’ de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum…” (En’am Suresi 50). “De ki: Allah’ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim.” (A’raf Suresi 188).

“Resulullah aramızda doğrulup, o günden kıyamete kadar olacak her şeyden bahsetti…” “Resulullah kıyamete kadar gelecek her şeyi bana haber verdi. Onlardan her ne varsa ona sordum. Sadece ‘Medine halkını Medine’den kim çıkaracak?’ bunu sormadım.”(Tirmizi, Kıyamet 11, (2442).)

“Üzerinde kırmızı renkli iki giyecek bulunan bir adam geldi ve Resulullah’a selam verdi. Ama adamın selamını almadı.”(Ebu Davud, Libas 20, (4069); Tirmizi, Edeb 45, (2808).)

“Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin…” (Nisa Suresi 86)

Bu kadar yeter bile, Peygamber dönemine en yakın hadisin 150 yıl sonra olduğunu düşünürsek; gayet sağlammış. Hadis kitaplarına biraz bakmanızı öneririm, Peygamber dönemi de hadis yazımının yasak olduğunu görürsünüz.

Kur'anda olmayan hükmü kimse veremez, bu sadece şeyhine,evliyasına tapan heriflerden beklenecek harekettir.
Hadis sadece sözdür.

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak Kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?
Anne baba ile tartışmaya girip kazanmanız (Dünya aleminde MÜMKÜN DEĞİL!). O yüzden görmezden gelmeyi kabullenip kendinizi alıştırmalısınz.

Teknoloji forumunda teknoloji hariç her şey var oldu son zamanlarda.
Konular farketmez ki, hem böylesi daha iyi bence sürekli teknoloji sorularıda sıkıyor bir süre sonra. Çoğu kişi mağra adamı gibi soru soruyor yok format nasıl atılır vb.

Yaşınız kaç?
13.
Kurtulamazsın. O evde olduğun sürece öyle.

Dinde zorlama vardır. Dine girmede zorlama yoktur. Ayet o şekilde. Koca paragesftsn kelime sececekseniz çok işiniz var.
7 yaşında namaz kildirmaya başlayın diye sahih hadis var. Konu açacak kadar okuma yazma bildiğine göre o yaşı gecmissindir büyük ihtimal.

Ailenin o yaşta namaz kılıp kilmamasi alakasız. Senin ailen okumadı diye senin okumamanin şart olmasıyla eşdeğer. Biri hata yaptı diye diğerinin yapması gerekmiyor.

Her şeyde aşırıya kaçmak zarar değil. Din de buna dahil. Kişinin tercihi. Tabii bu durumda maalesef ailenin tercihi.

Insan dünyaya sadece kulluk için geldi. Ayet öyle diyor. İnsanın yapısı değil, nefsi eğlenceyi arar.
İnsanların inançları bu, seninki de diğer türlü. Mantıklı bir argüman sunmuyorsun.

Acikcasi günde 1 saat kuran okusan ve namazını düzenli kılsan gerisinde laf edeceklerini sanmıyorum. Daha fazlası durumunda olsalar çoktan hafızlık yapıyorum derdin bence.
Sen gel hafız ol.

Anne baba ile tartışmaya girip kazanmanız (Dünya aleminde MÜMKÜN DEĞİL!). O yüzden görmezden gelmeyi kabullenip kendinizi alıştırmalısınz.
Kaybedeceğim çok şey olabileceği için tartışmayıp bu foruma yazdım zaten.

Size namaz kıl dendiğinde kıldım derseniz belki inanırlar.
Namaz kılmaya gitmiş gibi yapıp namaz kılmıyorum, ailem gelince namaz kılıyormuş gibi yapıyorum. (secdede bekliyorum :) )

Şahsen dini konuda değil fakat emir verir gibi konuşurlarsa kavga ediyorum. İçimden gelmiyorsa ders de çalışmıyorum yeri gelince, yeri gelince bilgisayar da oynamıyorum. İçimden gelmeyen bir şeye zorlanıyorsam kavga ediyor, odama çekiliyorum. Sonrasında pişman oluyor muyum? şahsen olmuyorum. O an yapmam gereken en mantıklı hareketi yaptım, şu an mantıksız gelse bile o an mantıklıydı diyorum. Tavsiye eder miyim, hayır. Fakat bazen zorunda olduğumuz anlar var..

Ben çok şükür öyle bir baskı altında kalmadım fakat bir arkadaşım kalmıştı. Hep öyle bir baskı altında kaldığında gelip bana anlatıyordu, kısacası dertleşiyordu. Ve bu onu rahatlatıyordu böyle böyle kafasına takmamaya başladı. Belki sende de bu durum işe yarayabilir.
Ben anlatınca herkes gelip bana tartışmaya başlıyorlar, yok sen müslüman değil misin, yok namazını kıl işte oğlum bir şey olmaz...

Şahsen dini konuda değil fakat emir verir gibi konuşurlarsa kavga ediyorum. İçimden gelmiyorsa ders de çalışmıyorum yeri gelince, yeri gelince bilgisayar da oynamıyorum. İçimden gelmeyen bir şeye zorlanıyorsam kavga ediyor, odama çekiliyorum. Sonrasında pişman oluyor muyum? şahsen olmuyorum. O an yapmam gereken en mantıklı hareketi yaptım, şu an mantıksız gelse bile o an mantıklıydı diyorum. Tavsiye eder miyim, hayır. Fakat bazen zorunda olduğumuz anlar var..
Öyle bir şey olursa kaybedeceğim çok şey var.

Son düzenleme:
Kategori "Konu Dışı", isminden anlaşılacağı gibi teknoloji ve alternatif hayattan bazı konular dışındaki bütün konular bu kategoride.
Kategori gereksiz zaten.

Konular farketmez ki, hem böylesi daha iyi bence sürekli teknoloji sorularıda sıkıyor bir süre sonra. Çoğu kişi mağra adamı gibi soru soruyor yok format nasıl atılır vb.
"Konu Dışı" kategorisindeki konular çok mu normalde teknoloji soruları sıkıcı. Ben, nasıl format atılır sorusunu en son 1.5 ay önce gördüm.

Ben anlatınca herkes gelip bana tartışmaya başlıyorlar, yok sen Müslüman değil misin, yok namazını kıl işte oğlum bir şey olmaz...

Aşırı saçma bir durum. Kimseye düşmez kimin neye mensup olduğu. Kimsede zorla şunu bunu yap dememeli. Benim ailemde diyordu fakat ben uygulamıyorum, uygulamadımda. Zaten üniversiteye geçtim artık karışmıyorlarda. Zorla kendin Müslüman olduğun için oğlunuda yapmak istemediği ibadetlele zorlamak aşırı saçma. Bu aile yapısına boomer diyebiliriz günümüzde yanlış değilsem. Kişiye laf 3 kez söylenir, baktın olmuyor sal ve kendi yoluna bak. Tamam dinine göre yönlendir ama baktın istemiyor zorla sokmak neden? Zorla yaptırırsan iyice uzaklaşır ve amacına zıt bir kişilik oluşur elinde. Ben şanslıydım ve asla zorlanmadım ve keyfime göre takılıyorum. Size o aile ile ne diyebilirim bilmiyorum. Biraz sabredin ve yapar mış gibi davranmaya devam edin. Belli bir yaştan sonra içinden gelmeden yaptığını belli ededip, isteksiz ibadet işe yaramaz cümlesini kurarasın ve biter.

Kategori gereksiz zaten.

Böyle bir kategori açılmış ve uygun görülmüş ise bunu yargılamak size düşmez. Madem saçma gidip sadece teknoloji kanallarını kullanın. Kategori gizleme gelmişti galiba, onu kullanın varsa eğer.

Geri
Yukarı