Ailenin aşırı Müslüman'cı baskılarından nasıl kurtulunur?

Böyle bir kategori açılmış ve uygun görülmüş ise bunu yargılamak size düşmez. Madem saçma gidip sadece teknoloji kanallarını kullanın. Kategori gizleme gelmişti galiba, onu kullanın varsa eğer.
Fikrimi söyledim bunun neresi yargılamak. Saçma konu açmayın mı dedim? Bana göre gereksiz dedim. Ki farkettiyseniz konuya ilişkinde bir şey söylemedim.

%98 Teknoloji kanalları kullanıyorum. Arada denk geliyor böyle. İçeriğine bakıyorum, başka konunun laciverti.

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak Kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?
Dinde aşırıya kaçmak çok sıkıntılı bir durum. İnsanı o dinden soğutabiliyor. Ailenize kendi fikrinizi verebileceğinizi ve bu şekilde davranmanız dinden soğuttuğunu açıklayın.

Ailem aşırı derecede Müslüman olmama baskı yapıyor. Yok beş vakit namazını kazalarıyla kıl, yok eğlenmeni kenara bırak Kuran oku. Bu baskılardan nasıl kurtulabilirim, yaşayan varsa ne yaptığını açıklayabilir mi?
Kurtulamazsın. Benim de ailem değil ama amcam ve babannem her gördüğünde namaza başla yaşın geldi falan diyip duruyor sürekli din dersi vermeye çalışıyor hiçbir şey demeyip rahatsız olduğumu belli etmeye çalışıyorum hala anlamıyorlar.

Allah'ından sabır dilemekten başka bir çaren yok gibi görünüyor. 😕

Aileniz bence çok doğru söylüyor. Fakat Müslüman değilseniz "Haklısınız" deyip geçebilirsin. Ayrıca ailen tavsiye mi veriyor yoksa zorlama tarzı mı. Çünkü dinde zorlama yoktur.

Aileniz bence çok doğru söylüyor. Fakat Müslüman değilseniz "Haklısınız" deyip geçebilirsin. Ayrıca ailen tavsiye mi veriyor yoksa zorlama tarzı mı. Çünkü dinde zorlama yoktur.
Muhtemelen zorlamadır, eğerki zorlama olmasa böyle bir duruma kadar geleceğini sanmıyorum.

İçsel bir mevzu bu. Benim babamda zamanında yapıyordu böyle. Sonrasında üniversite iş derken aile evinden uzaklaşınca bitti. Geçenlerde yanıma gelmişlerdi ve cuma namazı vardı. Gidesim gelmedi gitmedim. Biraz yaygara yaptı sustu. 😁
Arkadaşlar herkesin dini, günahı ve sevabı kendine. O yüzden zorlamalar insanı daha çok uzaklaştırıyor. Ben şahsen şöyle bakıyorum. Evet müslümanım. Allaha ve peygambere inanıyorum. Namaz kılmıyorum. Belki orucumu tam tutmuyorum. Dışarıdan bakıldığında din ile alakam yok gibi görünüyorda olabilirim. Ama ben insanlara karşı üçkağıtçılık yapmıyorsam, mazlum gördüğümde yardım ediyorsam, hak yemiyorsam, kötü konuşmuyorsam yani kısacası ben iyi bir insansam isteyen camiden çıkmasın. Umruma gelmez. Her şey namaz kılmaz kuran okumak değil ki. Zaten türkçe meallerine karşı bi fobi var toplumda. Arapça oku ne dediğini anlama sonra ben kuran okudum. O okudun metinde ne dediğini anlamadıktan sonra oda boş. Tavsiyem tüm kutsal kitapların Türkçe meallerini oku. Kafanda bir bilgi oluşsun. İyi bir insan ol. Gerisine de aldırış etme.

İçsel bir mevzu bu. Benim babamda zamanında yapıyordu böyle. Sonrasında üniversite iş derken aile evinden uzaklaşınca bitti. Geçenlerde yanıma gelmişlerdi ve cuma namazı vardı. Gidesim gelmedi gitmedim. Biraz yaygara yaptı sustu. 😁
Arkadaşlar herkesin dini, günahı ve sevabı kendine. O yüzden zorlamalar insanı daha çok uzaklaştırıyor. Ben şahsen şöyle bakıyorum. Evet müslümanım. Allaha ve peygambere inanıyorum. Namaz kılmıyorum. Belki orucumu tam tutmuyorum. Dışarıdan bakıldığında din ile alakam yok gibi görünüyorda olabilirim. Ama ben insanlara karşı üçkağıtçılık yapmıyorsam, mazlum gördüğümde yardım ediyorsam, hak yemiyorsam, kötü konuşmuyorsam yani kısacası ben iyi bir insansam isteyen camiden çıkmasın. Umruma gelmez. Her şey namaz kılmaz kuran okumak değil ki. Zaten türkçe meallerine karşı bi fobi var toplumda. Arapça oku ne dediğini anlama sonra ben kuran okudum. O okudun metinde ne dediğini anlamadıktan sonra oda boş. Tavsiyem tüm kutsal kitapların Türkçe meallerini oku. Kafanda bir bilgi oluşsun. İyi bir insan ol. Gerisine de aldırış etme.
Arapça bölümünde o kadar çok hak verdim ki size hocam... Küçük yaşlarda zorla yaz aylarında Kuran kurslarına gönderilen çok genç görmüştüm. Şahsen ben bu kursları Kur'an'a hakaret kursları olarak adlandırıyorum. Ve dediğiniz gibi "Arapça oku ne dediğini anlama sonra ben kuran okudum." çok saçma bir algı. Bu bölüme deyinmeniz güzel olmuş. 👌

Geri
Yukarı