Ailenin işe girmeye zorlaması

Rediph

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba dostlar, 20 yaşındayım. Bu konu çoğu Türk genci gibi sürekli bana da açılan bir konu. Ne zaman görseler beni iş konusu açılıyor. Artık ailemdeki fertlerin yakınına bile yanaşmak istemiyorum. 2 senedir YKS'ye giriyorum. İlk mezun olduğum yıl ailem bana sınava girmeyeceksin diyerek mezuna bırakıp daha sıkı hazırlanacağıma dair bir söz vermişti ancak sözünde durmadılar. O yıl Full amele işleri yaptım ve sınava hazırlanamadan sınava girdim ve sonuç beklediğim gibi çıkmadı. Bu sene ise ara sıra yevmiyeli fabrikalı işlere yine girdim ancak sınava hazırlandım, geçen seneye göre daha iyi bir sonuç almama rağmen yine de istediğim gibi bir sonuç elde edemedim sınavdan. Ve şimdi ise ailem tekrar işe girmemi ve o işte ebediyen kalmamı istiyor. bir daha sınava girmeme izin vermiyorlar. Ben okuyup en azından rahat edebileceğim bir iş sahibi olmak istiyorum fakat ailem angarya iş yapmamı istiyor. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim? Şimdiden teşekkürler herkese, iyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar, 20 yaşındayım. Bu konu çoğu Türk genci gibi sürekli bana da açılan bir konu. Ne zaman görseler beni iş konusu açılıyor. Artık ailemdeki fertlerin yakınına bile yanaşmak istemiyorum. 2 senedir YKS'ye giriyorum. İlk mezun olduğum yıl ailem bana sınava girmeyeceksin diyerek mezuna bırakıp daha sıkı hazırlanacağıma dair bir söz vermişti ancak sözünde durmadılar. O yıl Full amele işleri yaptım ve sınava hazırlanamadan sınava girdim ve sonuç beklediğim gibi çıkmadı. Bu sene ise ara sıra yevmiyeli fabrikalı işlere yine girdim ancak sınava hazırlandım, geçen seneye göre daha iyi bir sonuç almama rağmen yine de istediğim gibi bir sonuç elde edemedim sınavdan. Ve şimdi ise ailem tekrar işe girmemi ve o işte ebediyen kalmamı istiyor. bir daha sınava girmeme izin vermiyorlar. Ben okuyup en azından rahat edebileceğim bir iş sahibi olmak istiyorum fakat ailem angarya iş yapmamı istiyor. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim? Şimdiden teşekkürler herkese, iyi Sosyaller.
2 yıl iyi kötü mezuna kalmışsın sonuç elde edememişsin sence de fazla zorlamamak gerekmiyor mu? Ailenin yaptığını doğru bulmuyorum ama öyle veya böyle sınava çalışacak ortama sahip değilsin bu yıl iyi kötü istediğin bölümü oku yoluna bak aksi halde yaşını aldıkça iş bulman vs. zorlaşır.

Merhaba dostlar, 20 yaşındayım. Bu konu çoğu Türk genci gibi sürekli bana da açılan bir konu. Ne zaman görseler beni iş konusu açılıyor. Artık ailemdeki fertlerin yakınına bile yanaşmak istemiyorum. 2 senedir YKS'ye giriyorum. İlk mezun olduğum yıl ailem bana sınava girmeyeceksin diyerek mezuna bırakıp daha sıkı hazırlanacağıma dair bir söz vermişti ancak sözünde durmadılar. O yıl Full amele işleri yaptım ve sınava hazırlanamadan sınava girdim ve sonuç beklediğim gibi çıkmadı. Bu sene ise ara sıra yevmiyeli fabrikalı işlere yine girdim ancak sınava hazırlandım, geçen seneye göre daha iyi bir sonuç almama rağmen yine de istediğim gibi bir sonuç elde edemedim sınavdan. Ve şimdi ise ailem tekrar işe girmemi ve o işte ebediyen kalmamı istiyor. Bir daha sınava girmeme izin vermiyorlar. Ben okuyup en azından rahat edebileceğim bir iş sahibi olmak istiyorum fakat ailem angarya iş yapmamı istiyor. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim? Şimdiden teşekkürler herkese, iyi Sosyaller.

Bu durum psikolojik olarak çok kötü. Hocam bence part time iş bakın. Sınava 5-6 ay kalana kadar hem işe gidip hem kalan zamanda TYT'yi halledersiniz. Son 6 ay kala işten çıkıp komple AYT çalışırsınız.
Aileniz dahil kimse sizin hayatınızı sizin yerinize yaşamayacak. Yanlış bir işe girip ömrünüzü mutsuz geçirmek yerine sevdiğiniz bir bölümü okumak ve sonrasında o bölümde çalışmak en iyisi.
Eğer 50+ bir yaşa gelince "Yahu ben ne yaptım ömrüm boyunca?" dememek istiyorsanız bol bol ders çalışıp istediğiniz bölüme gideceksiniz. Unutmayın 2024 yılında da kazanamazsanız durum hiç iç açıcı olmaz.

Son düzenleme:
Allah sana sabır versin ayni seyleri yasadim

2 yıl iyi kötü mezuna kalmışsın sonuç elde edememişsin sence de fazla zorlamamak gerekmiyor mu? Ailenin yaptığını doğru bulmuyorum ama öyle veya böyle sınava çalışacak ortama sahip değilsin bu yıl iyi kötü istediğin bölümü oku yoluna bak aksi halde yaşını aldıkça iş bulman vs. zorlaşır.
Evet 2 yıl mezuna kaldım, ancak iki yıl mezuna kaldığım senenin ilk senesi tam bir mezun sayılmaz aslında. Tamamen işle güçle geçti. Bu sene ise ne yazık ki hayal kırıklığı oldu maalesef.

Allah sana sabır versin ayni seyleri yasadim
Nasıl atlattınız hocam?

Bu durum psikolojik olarak çok kötü. Hocam bence part time iş bakın. Sınava 5-6 ay kalana kadar hem işe gidip hem kalan zamanda TYT'yi halledersiniz. Son 6 ay kala işten çıkıp komple AYT çalışırsınız.
Ekstra olarak 2024 yılında olacak Ortaöğretim KPSS sınavına da girebilirsiniz. Lise mezunu olarak birçok alanda memur alımı yapılıyor, belki vasat bir iş gibi gelebilir size ama şu anki durumda sizi tatmin edebilecek bir iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda da 2024 yılındaki YKS'ye girerek üniversitede okuyabilirsiniz. Karar sizin.
Puanınızı bilmiyorum ama iyi kötü bir üniversiteye tercih yapabilrisiniz.

Bu sene iyi kötü bir yer yaz aile evinden ayrıl derim. Çünkü muhtemelen evde kalsan yine çalışamayacaksın.
Şuanlık onu düşünüyorum. Olmadı önlisans yazacağım elimde başka altnernatif kalmadı. Zor bir durum.

Ekstra olarak 2024 yılında olacak Ortaöğretim KPSS sınavına da girebilirsiniz. Lise mezunu olarak birçok alanda memur alımı yapılıyor, belki vasat bir iş gibi gelebilir size ama şu anki durumda sizi tatmin edebilecek bir iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda da 2024 yılındaki YKS'ye girerek üniversitede okuyabilirsiniz. Karar sizin.
Puanınızı bilmiyorum ama iyi kötü bir üniversiteye tercih yapabilrisiniz.
İşte o ortam ne yazık ki şuan yok aslında o ortam 2 senedir yok. Kısmen bu sene biraz elde edebildim iyi kötü fakat yetmedi ne yazık ki.

Geri
Yukarı