Ajazz AK992 modlu klavye

Bugün sonunda toplayıp modladığım Ajazz'ın AK992 modeli hakkında görüşlerimi ve deneyimimi yazacağım.

Öncelikle klavye bana geldikten sonra yaklaşık 10 dakika üzerindeki switchler ve keycapler ile test ettim ardından kendi aldığım switch ve keycapleri taktım, incelemenin devamında modlu halinden bahsedeceğim ama ilk geldiğinde şöyle görünüyor.

IMG_20240308_182615955.jpg

Kendi switchleri bana gayet yeterli geldi, brown tactile switch modelini almıştım ve switchler Ajazz marka, ben hissiyat ve sesini beğendim ama ekstradan alacağınız herhangi bir switch sizi muhtemelen daha çok tatmin edecektir.

IMG_20240308_182837925.jpg

Yanında alternatif renkli fonksiyon tuşları ve yedek switchler de geliyor, klasik kutu içeriği olan kablo, switch/keycap sökücü de bulunuyor. Tuşlar cherry profili ve double shot PBT, sadece biraz ince buldum onun dışında gayet güzel. Double shot olduğundan yazı silinmesi gibi bir durum olmayacaktır fakat keycapler ışık geçirmiyor bu yüzden, yanlardan gelen ışığı görebiliyorsunuz sadece.

IMG_20240308_184037022.jpg

IMG_20240308_183011449.jpg

Klavyenin kendi yazılımı var ve makro, layer, tuşlara tek tek RGB renk atama gibi fonksiyonları var. Ekstra bir şey göremedim, doğru driverı indirdiğinizden ein olun çünkü bu modelin farklı türleri var, sadece kablolu, RGB olmayan vs. gibi. Ayrıca Ajazz'ın kendi sitesinden indirin, epomaker'daki AK992 driverı virüslü çıkıyor.

Bağlantı konusunda gayet istikrarlı çalışıyor ve gecikme yok, 2.4GHz'de yaklaşık 2 saniye içinde dongle'ı buluyor ve klavyeyi kullanabiliyorsunuz. Soldaki slider ile 2.4GHz, kablolu ve bluetooth modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ben sadece 2.4GHz modunda kullandım ve gayet güzel çalışıyor. Knob da aynı şekilde direkt çalışıyor, döndürünce ses açma kapama, basarsanız da mute işlevi var.

Gelelim yaptığım modlamalara... Öncelikle olmazsa olmaz tape mod'u yaptım, normal kağıt bant ile 2 kat geçtim ve PCB üzerinden gelecek titreşimleri az da olsa sönümleyecek olan kağıt katmanını alt kısma çekmiş oldum, switchler'in stem'leri için delik açmak gerekiyor, ve de PCB kablo bağlantısı için.

IMG_20240311_221708826.jpg

Tape mod sonrasında kasanın alt kısmında bir boşluk fark ettim ve oraya elimde önceki projelerden kalan 1.5mm DKP sacları 2 kat üst üste olacak şekilde önce birbirine yapıştırıp bantladım, ardından çift taraflı bant ile kasaya monte ettim. Üstteki köpük katman da üzerine gelince de iyice sıkışıp sağlam şekilde kasaya oturdu zaten eklediğim ağırlıklar. Tarmadım ama kesinlike 1kg üstünde ve bayağı sağlam hissettiriyor klavye, yerinden oynamıyor.

IMG_20240311_220509947.jpg

IMG_20240311_221031563.jpg

İlk klavyeyi açtığımda gözüme batan bir diğer şey ise caps lock led'inin olduğu kısımda herhangi bir led yanınca switchlerin oturduğu plastik katmanda ışık yayılıyor ve tuşların altında beyaz yansıma görünüyordu, bunu kapatmak için o kısma siyah bant çektim ve artık alttan ışık sızmıyor, karanlıkta çok dikkat dağıtıyordu.

IMG_20240311_205902803.jpg

Bunlardan sonra yapabileceğim pek bir şey kalmadı, elimde eva köpük vardı ama saclardan slayı zaten zor kapanır kasa diye ekleme gereği duymadım, ardından switchleri ve keycapleri taktım.

Outemu Silent Peach V2 / Voynich Manuscript Keycaps

IMG_20240311_223811792.jpg

IMG_20240311_223904405.jpg

Ve sonuç bu şekilde:

IMG_20240311_231302731.jpg

Görsel olarak gayet memnun kaldım ve yazması da gerçekten harika, membrana yakın bir hissiyatı var eğer ileride silent switch alırsam daha tactile modellere bakacağım, bu switchin lime versiyonu gibi.

Aşağıda ses testi mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muazzam inceleme hocam elinize sağlık. Benim klavye konusundaki bilgim sizlere göre sınırlı olduğu sormak istediğim tek soru var:
Ben şimdi mesela gidip HyperX'in TR Keycapslerini alıp taksam bu arkadaşa n'olur?

Muazzam inceleme hocam elinize sağlık. Benim klavye konusundaki bilgim sizlere göre sınırlı olduğu sormak istediğim tek soru var:
Ben şimdi mesela gidip HyperX'in TR Keycapslerini alıp taksam bu arkadaşa n'olur?
Teşekkürler, HyperX TR keycaplerini takabilirsiniz ama sanırım ISO dizilim var o yüzden 4-5 tuş uymayabilir (içinden alternatif tuşlar çıkmıyorsa). ANSI dizilimde olan bütün keycapler uyacaktır.

Son olarak arkadaki sticker'ı değiştirdim aşağıdaki şekilde.

Ölçüleri aldıktan sonra saman kağıdına baskı ile kendi dizaynımı bastım ve PVC kaplayıp alttaki söktüğüm etiketin olduğu yre yapıştırdım. Kasanın bu kısmı içeriye girintili olduğundan PVC kalınlığı ile tam sıfır oldu etrafındaki yükseklik ile.

IMG_20240315_201808952.jpg

Bir projenin daha sonuna geldik, bence güzel oldu.

Son düzenleme:
Uzun zamandır radarımda olan bir klavye. Bu işlerden anlamadığım için bir türlü uygun TR keycaps bulamadım. Eğer bildiğiniz bir tr keycaps var ise link atarsanız hem klavyeyi hemde keycapsi almayı düşünüyorum.

Sesi bence o kadar da güzel değilmiş.
Zaten ses çıkmasın diye sessiz switch taktım, kullanım amacına bağlı olarak kendi sevdiğiniz switchi takabilirsiniz. Videodakiler kendi switchleri değil zaten.

Uzun zamandır radarımda olan bir klavye. Bu işlerden anlamadığım için bir türlü uygun TR keycaps bulamadım. Eğer bildiğiniz bir tr keycaps var ise link atarsanız hem klavyeyi hemde keycapsi almayı düşünüyorum.
Türkçe keycaps aratınca çıkması lazım, ama bence TR keycap gerekli değil, 1 günde alışırsınız zaten.

Geri
Yukarı