Akasa Venom AK-CCX-4002HP İncelemesi

Herkese iyi sosyaller,

Yaklaşık 3 senedir stok fanıyla birlikte kullandığım i3 4160 işlemcime yeni bir CPU Soğutucu almaya karar verdim. Bir kaç günlük araştırmalarım sonucunda Akasa Venom CPU soğutucusu aldım.

Ürünün ağırlığı 805 gram, bir adet 120 mm fan ile birlikte geliyor. Fan maksimum 1900 RPM dönebiliyor ve maksimum 29 desibel ses veriyor. Kutu içeriğinde AMD ve İntel aparatlarının yanında tek kullanımlık termal macunda çıkıyor. Ayrıca ürünün açıklamasında ve özelliklerinde yazmasa da içinden çıkan montaj kılavuzunda AMD soket AM4 desteklediği yazıyor.

Malzeme kalitesi gayet güven verici ve anakarta kasmadan tam oturtabildim. AMD montajı nasıldır bilemem ama İntel montajı biraz uğraştırıyor. Zalman Z3 Plus kasam olmasına rağmen fanı anakarta oturttuktan sonra sonuncu vidayı sıkmak için yeterli alan olmadığı için anakartı sökmek zorunda kaldım. Montaj sırasında termal macun olarak Zalman ZM-STG2 kullandım. MSI H81M-P33 Anakartta soğutucu başlıklı RAM kullandığım halde soğutucu petek RAM slotlarını işgal etmedi, RAM'in yaklaşık yarım cm yukarında kalıyor.

381528

IMG_20190327_172339248-min.jpg

MSI Command Center programından otomatik fan ayarı yaptığımda aşağıdaki sonucu aldım.
381522

Fan, tam yük altında 1500-1600 RPM'de sıcaklığı sabit tutmayı başarsa da 1700-1800 RPM'den sonra maalesef fan sesini duymaya başlıyorsunuz. AIDA64 programı ile yaptığım testler aşağıda mevcut.

Stok fanda boşta 42 derece, tam yük altında 2200 RPM'de 85 dereceyi görüyordu.
381516

Akasa Venom'da boşta 31-32 derece, tam yük altında 1500 RPM'de 63 dereceyi gördüm.
381518

Hocam güzel açıklama olmuş alacak arkadaşlara yardımcı olur.
Ama bana soracak olursan pahalı almışın ürünü. Aynı markanın çift fanlı 6-6 bakır borulu modeli 224 TL onu alsan daha güzel ve performanslı olabilirdi.

Hocam güzel açıklama olmuş alacak arkadaşlara yardımcı olur.
Ama bana soracak olursan pahalı almışın ürünü. Aynı markanın çift fanlı 6-6 bakır borulu modeli 224 TL onu alsan daha güzel ve performanslı olabilirdi.
Tavsiyen için teşekkür ederim ancak Venom Voodoo 1040 gram ve boyut olarak aldığım üründen bir tık daha büyük. Aldığım ürün anakartıma ucu ucuna sığdı, bu üründen alsaydım belki boyut konusunda beni üzebilirdi. CPU fan araştırırken bu durumu da göz önüne alarak karar verdim. Ürün 6 ısıl borulu olabilir ama fazla ısıl boru daha iyi soğutma anlamına gelmez diye okumuştum önceki konularda.

Yeni konular

Geri
Yukarı