Akasa Viper Fan alınır mı?

Akasa'nın tanesi 50 liraya geliyor bana kuponum var. Bu listeye baktığımızda Akasa'da fena sayılmaz. Sanırım Akasa alacağım, havayı dışarı üfleyenleride Akasa yapmak faydalı olur mu? O BitFenix çok hoşuma gitti fakat 4 fanda toplam 64 lira fark yapıyor. :)

Akasa Viper 140mm olanlar %75 de ses yapmaya başlıyor. Ayrıca belirtilen en yüksek RPM değerlerine ulaşmıyor, ben ulaşamadım en azından. Düşük devir de performansı azalıyor. Ses yapmasına katlanacaksan alabilirsin . Ön tarafa takman yeterli, havayı dağıtarak üflediği için en uzak noktalara dahi hava ulaşıyor. Egzoz için de Akasa şart değil.
Statik basınçlı fanlar daha çok işlemci hava soğutucu, sıvı soğutucu radyatör ve egzoz içindir
Egzoz için Statik Basınç (SP) yerine Air Flow (AF) fanlar tercih edilir.

Akasa Viper 140mm olanlar %75 de ses yapmaya başlıyor. Ayrıca belirtilen en yüksek RPM değerlerine ulaşmıyor, ben ulaşamadım en azından. Düşük devir de performansı azalıyor. Ses yapmasına katlanacaksan alabilirsin . Ön tarafa takman yeterli, havayı dağıtarak üflediği için en uzak noktalara dahi hava ulaşıyor. Egzoz için de Akasa şart değil.

Egzoz için Statik Basınç (SP) yerine Air Flow (AF) fanlar tercih edilir.

Çok mu ses yapıyorlar? Fan kontrolcüm var, onun üzerinden ayar yaptığım için son hızı yakalarım diye düşünüyorum. Hem ben son hızda kullanmam 900-1000 RPM yeterli. Yaz ayında ise 300-400 RPM arttırırım. Almışken hepsini Akasa yapayım diyorum, 2 tane alıp deneyeceğim. Beğenirsem takımı tamamlarım.

Çok mu ses yapıyorlar? Fan kontrolcüm var, onun üzerinden ayar yaptığım için son hızı yakalarım diye düşünüyorum. Hem ben son hızda kullanmam 900-1000 RPM yeterli. Yaz ayında ise 300-400 RPM arttırırım. Almışken hepsini Akasa yapayım diyorum, 2 tane alıp deneyeceğim. Beğenirsem takımı tamamlarım.
BIOS'dan kontrol ettiğim halde sesi duyuyorum. Belirtilen Maksimum RPM değerinin 200 RPM altında kalıyor. Ses yalıtımı iyi ise kasa'nın sıkıntı olmaz. Yoksa Havaalanı'nda gibi oluyorsun. :D

Akasa Viper Air Flow mu peki? Dün kendi fanlarımı denedim son hızda 69 CFM hava çıkışı sağlıyor ama 2-3 derece etki etti. Akasa bu havayı yarı hızda çalışırken veriyor. Sanırım öne 2 adet alıp deneyeceğim, egzos olarak Akasa Viper almama gerek var mı yoksa içeri üfleyenleri Akasa yapsam yeter mi?

Dostum 2 adet 140 mm Viper takacaktın, taktın mı? Boşta çıkan ses ve yükte çıkan ses durumu nasıl? Ben de ön panelime 2x140 mm Viper takmayı düşünüyorum da.
3 Tane 14 cm ve 1 tane 12 cm kullanıyorum en ucuz fanlar bunlar.

Hocam ön kısıma 2 adet Viper 140 takmak istiyorum. Boşta ve yükte ses durumu nasıl? Rahatsız edici bir ses oluyor mu? Teşekkür ederim.
Hocam Viper fanlar ciddi performans fanları. İki şekilde ayarlayabilirsin. Birincisi sistemin aşırı ısınmıyorsa PWM ayarda otomatik bırakabilirsin, sistem kendine göre devri arttırır azaltır. İkincisi devir ayarı yaparsın. Ben deneyerek ayarladım ve en uygun ayarı pwm, yani sisteme bırakarak buldum. Sistemin 60 dereceyi geçmiyorsa aşırı fan çalıştırmana gerek yok, bırak normal PWM ayarında çalışsın. Oyunlarda bile farkedilir devir artışı yaşamıyorum. Render alırken biraz oluyor yalan yok. O kadarcık da olacak neticede, sistemini neredeyse yüzde yüze yakın yükte kullanıyorsun, kısa süreli stres testi gibi düşün :)

Son düzenleme:
İçeri üfleyecek fanların Air Flow özellikte olmasına dikkat etmelisin. Statik basınçlı fanlar daha çok işlemci hava soğutucu, sıvı soğutucu radyatör ve egzoz içindir. Kasanın arka egzoz dahil 5 tane 140 mm fan desteği varken ben olsam 120 mm fan almazdım.

Arkadaşım ben de sistemime fan almayı düşünüyorum kasam bu GameGaraj'dan aldım iç dış olayını bilmiyorumüste 2fan alacağım da Akasa Viper alsam iyi olur mu ve hangi yönde takmalıyım.

Geri
Yukarı