Akıllı tahtanın Windows'u orijinal midir?

Ben devlet kendi yazılımını desteklemek yerine Lisan ücreti ödeyerek Bill Gates'i zengin sanıyordum :D ama kullanmakta desteklemek sonuçta.
Asil parayi indirimli lisans ucretiyle sattiklari birkac bin lisanstan kazanmiyorlar. Tekel olmalari sayesinde para kazaniyorlar. Ucretsiz dagitmalari uzun vadede daha fazla kazandiriyor hatta. Uyusturucu saticilarinin ilk dozu ucretsiz vermesi gibi :)

Bill Gates para dokuyor diye biliyorum ama ozgur bir yazilim varken mulk bir yazilimi tercih etmeleri aptallik.
Mecburiyetten de olabilir. Linux tabanlı uygulamalarda oluşturulan ofis belgeleri vb. dosyalar bazen sorun çıkarabiliyor. Mesela okulda idare Windows, sınıf ise Pardus kullansa veya öğretmen evindeki Windows bilgisayardan sınıftaki Pardus'a eğitim materyali yüklemeye çalışsa sıkıntı yaşanabiliyor. Herkesin bilgisayar bilgisi bunları çözecek düzeyde olmak zorunda değil, haliyle bu sorunlar bazen büyüyebiliyor, dersi etkileyebiliyor. Çoğu özel şiket ve kamu kurum kuruluşlarının Windows'a devam etmesinde önemli bir etken bu.

Bir de tabii arayüz alışkanlığı var, evinde Windows'u kullanan personel okuldaki tahtada Pardus kullanmak zorunda kalıyor. Sana bana zor gelmeyebilir ama dediğim gibi herkes aynı hızda uyum sağlayamayabiliyor.

Bir öğretmenin alıcağı bilgisayar hazır bir bilgisayar olur genelde ve aldığı bilgisayarında hazır olarak Windows yüklü gelir ve ona alışır. Pardus gibi boş, yeni kullanıcılar için komplike bir sistemi akıllı tahtalara yüklemek hem güvenlik açısından hem alışkanlık açısından bana göre yanlış bir tercih olurdu.

Mecburiyetten de olabilir. Linux tabanlı uygulamalarda oluşturulan ofis belgeleri vb. dosyalar bazen sorun çıkarabiliyor. Mesela okulda idare Windows, sınıf ise Pardus kullansa veya öğretmen evindeki Windows bilgisayardan sınıftaki Pardus'a eğitim materyali yüklemeye çalışsa sıkıntı yaşanabiliyor. Herkesin bilgisayar bilgisi bunları çözecek düzeyde olmak zorunda değil, haliyle bu sorunlar bazen büyüyebiliyor, dersi etkileyebiliyor. Çoğu özel şiket ve kamu kurum kuruluşlarının Windows'a devam etmesinde önemli bir etken bu.

Bir de tabii arayüz alışkanlığı var, evinde Windows'u kullanan personel okuldaki tahtada Pardus kullanmak zorunda kalıyor. Sana bana zor gelmeyebilir ama dediğim gibi herkes aynı hızda uyum sağlayamayabiliyor.
Boyle bir sorunla karsilasmadim ama dogrudur. Yine de su acidan bakmak gerekiyor, su anki durumda bir GNU/Linux kullanicisi olarak ben de sorun yasayabilirim. Ve sorun yasamamak icin ozgur olmayan bir yazilim olan Microsoft Office, ve bunu calistirmak icin de ozgur olmayan bir sistem olan Windows kullanmam gerekiyor. Eger okulda ozgur ofis programlari bulunsa hem Windows hem GNU/Linux kullanicilari ayni ozgur ofis programini kendi cihazinda sorunsuzca kullanabilir.

Arayuzun bir sorun olacagini sanmiyorum. KDE Plasma ya da XFCE gibi bir masaustu ortamini herkes rahatlikla kullanabilir. Cevremdeki son kullanicilar araciligiyla buna bizzat sahit oldum.

Yanlış anlaşılmasın pardusa boş dememin sebebi liselerde açık kaynak işletim sistemleri diye bir ders olup Pardus'ta masaüstü nedir konu başlıklı bir konu falan olması yani kendi tanıtımını yapmak için müfredatı işgal eden bir ders oluyor.
Not: Bu ders bilişim teknolojileri alanında.

Yanlış anlaşılmasın pardusa boş dememin sebebi liselerde açık kaynak işletim sistemleri diye bir ders olup Pardus'ta masaüstü nedir konu başlıklı bir konu falan olması yani kendi tanıtımını yapmak için müfredatı işgal eden bir ders oluyor.
Not: Bu ders bilişim teknolojileri alanında.
Ozgur isletim sistemleri dersi Pardus'u tanitmak icin mufredatta yok. Pardus, ozgur isletim sistemlerinden birisi oldugu icin o derste tanitiliyor.

Su anda sacma bir yone evrilmis bitik bir proje olsa da eskiden (baya eskiden) dagitimlar arasinda ilk 37'ye kadar cikmis guzel bir projeydi. Bazi yerlere gelmis aptallar bu guzel projeyi cop ettiler.

'Guvenli olmayan' bir sistem degil. GNU/Linux sistemler ozgur olduklarindan son derece guvenli.

Ozgur isletim sistemleri dersi Pardus'u tanitmak icin mufredatta yok. Pardus, ozgur isletim sistemlerinden birisi oldugu icin o derste tanitiliyor.

Su anda sacma bir yone evrilmis bitik bir proje olsa da eskiden (baya eskiden) dagitimlar arasinda ilk 37'ye kadar cikmis guzel bir projeydi. Bazi yerlere gelmis aptallar bu guzel projeyi cop ettiler.

'Guvenli olmayan' bir sistem degil. GNU/Linux sistemler ozgur olduklarindan son derece guvenli.
Şu an Windows 11 aşırı çok kaynak kullanımı ve hizmetler var. Ne olduğunu bilmeden kullanıyor çoğu insan ve buna güvenli diyorlar üstelik.

Orijinal diye biliyorum. Devletimiz sağolsun Pardus kullanmak yerine Bill Gates'e para dökmeye bayılıyor.

Lisans parasının bir kısmı ile Pardus daha iyi olabilirdi.

Pardus var biliyorum :D.
Yanlış biliyorsunuz. Benim okuduğum zamanlarda okula ilk kez akıllı tahta takıkdığı zaman içinde Pardus Etap ile gelmişti. Zaman içinde bilişim hocaları bir şekilde windows'u geri yüklüyorlar. Üstlelik benim zamanımda lisans falan da yoktu. Windows'u etkinleştir yazısı çıkıyordu.

Geri
Yukarı