Akım korumalı priz önerisi

Yoktur hocam. Akım koruma özelliği priz özelinde olur zaten.

Peki ben şu an akım koruma özelliğinden yararlanıyor muyum acaba kullandığım prizin?
Üstündeki yeşil ışık yanıyor, sanırım koruma aktif.
Ama takılı olduğu, yani evde bulunan priz topraklı değil.
Sanırım takılı olduğu prizin topraklı olmasına gerek yok değil mi?

Peki ben şu an akım koruma özelliğinden yararlanıyor muyum acaba kullandığım prizin?
Üstündeki yeşil ışık yanıyor, sanırım koruma aktif.
Ama takılı olduğu, yani evde bulunan priz topraklı değil.
Sanırım takılı olduğu prizin topraklı olmasına gerek yok değil mi?
Hocam sizi bu konuya yönlendireyim, benim bilgimi aşmaya başladı durum.

Hocam sizi bu konuya yönlendireyim, benim bilgimi aşmaya başladı durum.

Evde topraklama var hocam.
Evde bulunan her prizde topraklama yok.
Kullandığım bilgisayardaki prizde topraklama yok mesela.
Ama akım korumalı grup priz kullanıyorum.
Ve surge protection, yani dalga koruması aktif olarak yanıyor.

Peki buna standart priz takarsam sağlıklı olur mu? Ben duvardan gelen hatta standart priz taktım. O standart prize akım korumalı priz takılı. Böyle kullanıyorum. Demek istediğim önemli olan akım korumanın duvardan gelen prize mi takılı olması lazım?

Evde topraklama var hocam.
Evde bulunan her prizde topraklama yok.
Kullandığım bilgisayardaki prizde topraklama yok mesela.
Ama akım korumalı grup priz kullanıyorum.
Ve surge protection, yani dalga koruması aktif olarak yanıyor.
Attığım konuda @Yeni Teknik Sembol şöyle bir açıklama yapmış.
"Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS'ler gibi direk (bypass'la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı yaparlar."
Bu açıklamaya dayanarak priziniz koruma yapıyor diyebilirim.
Peki buna standart priz takarsam sağlıklı olur mu? Ben duvardan gelen hatta standart priz taktım. O standart prize akım korumalı priz takılı. Böyle kullanıyorum. Demek istediğim önemli olan akım korumanın duvardan gelen prize mi takılı olması lazım?
İstediğiniz yol üzerine takmanız lazım. Şöyle anlatayım;
  • Duvardaki priz > Akım koruyuculu priz > Normal priz > X
  • Duvardaki priz > Normal priz > Akım koruyuculu priz > X
X kullanacağınız alet olarak kabul edelim, bu 2 yöntem de olur. Ancak ilk yöntem daha fazla giriş için koruma özelliği sağlarken 2. yöntem ürün odaklı bir çözüm sağlar.

Attığım konuda @Yeni Teknik Sembol şöyle bir açıklama yapmış.
"Akım korumalı prizler toprak hattını kullanmaz, UPS'ler gibi direk (bypass'la) geçirirler, topraklanma olmasa da sıkıntı olmaz, çünkü içindeki şebekeye paralel varistör elemanı faz ve nötr arasında çok yüksek voltaj değerlerinde içten bloklama (Bu yüksek voltajı kendi üzerine alıp tüketmek şeklinde) mutlak korumayı yaparlar."
Bu açıklamaya dayanarak priziniz koruma yapıyor diyebilirim.

İstediğiniz yol üzerine takmanız lazım. Şöyle anlatayım;
  • Duvardaki priz > Akım koruyuculu priz > Normal priz > X
  • Duvardaki priz > Normal priz > Akım koruyuculu priz > X
X kullanacağınız alet olarak kabul edelim, bu 2 yöntem de olur. Ancak ilk yöntem daha fazla giriş için koruma özelliği sağlarken 2. yöntem ürün odaklı bir çözüm sağlar.

Teşekkürler.

Merhaba, Kaan Suna; zaten 2. seçenekli ürün odakli koruma burada asıl esastır, çünkü akım korumalı priz korunması istenen ürüne idealinde çok yakın olmalıdır, arada metraj farkı (1-2 metreden çok fazla) yüksek metrajlı uzatmalı prizler ona takılı olmamalıdır.

Akım korumalı prizler, UPS'ler evdeki asıl çekilmiş toprak hattını değil elektrikteki nötr hattı içinde gizlenmiş, toplam olarak bulunan toprak hattını dolaylı yoldan kullanırlar, sadece evin temel (güvenlik) toprak hattını dolaylı veya direk olarak kullanmazlar, benim önceki yazılarımdaki asıl kastım da sadece buydu. Çünkü elektrikteki nötr hattı, toprak hattı ve elektrikteki 2. AC kutbunu ortak (toplam olarak) kullanımı şeklidir. Nötr hattı adı üzerinde yüksüz bir hat olmayıp dünyanın toprak hattı ile elektrikteki 2 AC kutuptan (monofaze elektrikteki) birinin toplamı şeklinde bir ikili toplam şeklinde olduğundan, sözgelimi varistor arasındaki bu bloklanma (akım geçişi varistorun yüksek voltajda iç direncinin düşmesiyle gerçekleşir) esnasında aslında şebeke elektriğindeki nötr hattına olan bu akım geçişi, ayni zamanda dünyanın toprak hattına geçiş demektir, dolaylı olarak.

Yani UPS'lerde ve akım korumalı prizlerde bypass (düz) olarak geçen evin temel (genel) toprak hattının kullanımı olmadığı halde nötr hattının hem toprak hem elektrikteki 2. kutup ucunu aktif olarak içermeleri nedeniyle, faz ve nötr hattı üzerinden boşalırken aslında dünyadaki toprak hattını da dolaylı kullanırlar, UPS fazla gelen voltajda yükünü faz ve nötr arasında kompanse edip içindeki varistörden boşaltırken dünyanın toprak hattını da dolaylı yoldan kullanabilmiş olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.
Yine buradan hareketle, örneğin bir evin çok yakınına yıldırım isabet edip düştüğünde, akım korumalı priz içindeki nötr hattı üzerinden yani dünya yer toprağından gelen yıldırım voltajı (kaçağı) faz ve nötr arasında varistor arasından geçerken evdeki kaçak akım rölesinin faaz/nötr dengesinin röle içinden bozulmasıyla düşmüş olur. Röle düşüp kapanırken değerli elektronik cihazlardan hemen önce çok etkili koruma akım korumalı bu prizlerle sağlanmış olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı