Akım Korumalı Priz, Regülator, UPS hangisi hangi durumda tercih edilmeli?

Kağan Can Şit

Decapat
Yer
Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar,

Başlıktan da belirli olduğu sürece "Akım Korumalı Priz, Regülator, UPS" üçlüsünün hangi durumda ne amaçla kullanılması gerektiğine dair bilgi almak amacıyla konu açtım. Kendi adıma bu konular üzerine yeterli bilgim yok. Genel olarak bir araştırma yaptığımda aşağıda anlattığım gibi genel bir kanıya vardım. Fakat bilgisi olan arkadaşlar keskin olarak aydınlatırsa çok sevinirim. Ayrıca diğer kafası karışan arkadaşlarda buradan yola çıkabilir.

• Akım Korumalı Priz (AVR): Akım korumalı prizler, ani dalgalanma durumlarında (elektrik kesintisi sonrası ani voltaj gelmesi gibi) cihazların zarar görmemesi amacıyla koruma sağlıyor.
  • Regülatör (Voltaj Düzenleyici): Regülatörler, sürekli dalgalanan voltajlarda koruma ve düşük voltaj durumlarında istikrarlı bir elektrik akımı sağlayarak koruma sağlıyor.
  • UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı): Harici güç kaynağı gibi düşünülebilir. Dahili bataryalı bir koruma. Tüm durumlar için anlık koruma sağlıyor. Fakat elbette elektrik kesintisine o da kalıcı bir çözüm değil. Sadece cihazları güvenilir şekildek kaptmak için zaman tanıyor.(Çok uzun süre değil. Batarya durumu veya doğru güç değeri seçimi yapılmadıysa anlamlı değil.)
Kendi adıma durumum şu şekilde sanayi bölgesine yakın bir noktada yaşıyorum. Genel olarak gözlemlediğim ise akımın dalgalı bir şekilde verilmesi. Bu durumu şöyle fark ediyorum. Led ampüllerin biraz kararak davranması, telefon gibi cihazlar şarj olurken anlık kesilmesi gibi durumlar yaşıyorum. Kendi durumum için en mantıklı seçimin hem akım koruması yönünden hem dalganlanma sebebiyle regülatör olduğunu düşünüyorum. Ani kesinti problemim yok. Çok nadir gerçekleşiyor.

Bin bir emekle aldığım bir laptop cihazım var. Başına bir şey gelmeden kullanma hedefim var. (Laptop'un kendi bataryası olması sebebiyle bu durumlara dirençli olduğunu biliyorum. Ama ömrünün kısaltmadan doğru bir biçimde kullanmak istiyorum.)

Bu sebeple bilgili arkadaşlar bu konu bilgi verirse çok sevinirim.
Keyifli forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Tunçmatik 3000 kva regülatörü kullanıyorum. Elektrik kesilse bile sorun yaşamadım. Masaüstü için kullanıyorum. UPS düşünmedim çünkü boyutu çok büyük ve sesli çalışan bir cihaz. Akü ile uğraşması da var.

Ben Tunçmatik 3000 kva regülatörü kullanıyorum. Elektrik kesilse bile sorun yaşamadım. Masaüstü için kullanıyorum. UPS düşünmedim çünkü boyutu çok büyük ve sesli çalışan bir cihaz. Akü ile uğraşması da var.
UPS bence de çok uç bir çözüm. Orta noktada regülatör'ü bende mantıklı buldum. Birazda bilgi almak istedim. Genel bir tartışalım. Sonradan herkes yararlanır. Yorum için teşekkürler hocam.

@Yeni Teknik Sembol Hocam forumda gördüğüm kadarıyla bu konularda bilgin ile birçok arkadaşa yol göstermişsin. Müsait zamanda genel bir bilgi verip, bizleri aydınlatır mısın? Çok teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı