Akım korumalı prizler işe yarar mı?

Teknoyms

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde evde arada elektrik anlık gidip geliyordu. Gitgel çok kısa oluyordu buzdolabının sesi ve modemin yeniden başlamasından fark ettim akşamında film izlemiştim ve genelde TV fişte kalır ama TV Stick'i çekerim o gece unutmuşum sabah kumandanın açma tuşuna bastım sadece TV açıldı TV stick açılmadı ürünü garantiye gönderdim ve ellerinde sıfırı yokmuş, tamir edilemiyormuş bu yüzden 1.5 yıl önce aldığım fiyattan iade verdiler. Lafı fazla uzattım bu durumun tekrarlanmaması için akım korumalı priz alsam işe yarar mı, deneyimlerinizi göre işe yariyorlar mi? Ve cihaz sizce bu yüzden mi bozulmuştur?

İlçede, köyde yaşıyorsan işe yarar. Ama ilde sıkıntıya girmezsin. Ben her türlü korunmak istiyorum diyorsan alabilirsin tabii işe yarıyor. Schneider almanı tavsiye ediyorum.

Akım korumali priz alman şart ama iyice araştır kaliteli olanlarından al araştırmadan alırsan bozukta çıkabilir veya bozuk çıkmasa bile hemen bozulur.

Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde evde arada elektrik anlık gidip geliyordu. Gitgel çok kısa oluyordu buzdolabının sesi ve modemin yeniden başlamasından fark ettim akşamında film izlemiştim ve genelde TV fişte kalır ama TV Stick'i çekerim o gece unutmuşum sabah kumandanın açma tuşuna bastım sadece TV açıldı TV stick açılmadı ürünü garantiye gönderdim ve ellerinde sıfırı yokmuş, tamir edilemiyormuş bu yüzden 1.5 yıl önce aldığım fiyattan iade verdiler. Lafı fazla uzattım bu durumun tekrarlanmaması için akım korumalı priz alsam işe yarar mı, deneyimlerinizi göre işe yariyorlar mi? Ve cihaz sizce bu yüzden mi bozulmuştur?
Akım korumalı priz dediğiniz ürün elektrik çarpmalarını veya daha açık konuşmak gerekirse elektriksel arkların yani kıvılcımların neden olduğu yangınları önlemek için tasarlanmıştır.

Cihazınızın bozulması anlık olarak git-gel yapan elektrik ile alakalı olabilir. Aynı sorunu çamaşır ve bulaşık makinelerindede görebiliyoruz. Ya kartı yakıyorlar yada cihazın entegresini bozuyorlar.

Sorunu elektrik dağıtıcınız ile konuşup bu kesintilerin daha aza inmesini sağlayabilirsiniz. Bizimde çamaşır makinesiyle alakalı böyle bir sorun olmuştu ve şikayet ettiğimizde tamirci firmanın kestiği fiş tutarını size elektrik dağıtıcısı veriyor fakat bu durum değişiklik gösterebilir.

Tabii ki yarar.

Akım korumalı priz dediğiniz ürün elektrik çarpmalarını veya daha açık konuşmak gerekirse elektriksel arkların yani kıvılcımların neden olduğu yangınları önlemek için tasarlanmıştır.

Cihazınızın bozulması anlık olarak git-gel yapan elektrik ile alakalı olabilir. Aynı sorunu çamaşır ve bulaşık makinelerindede görebiliyoruz. Ya kartı yakıyorlar yada cihazın entegresini bozuyorlar.
Dengesiz ve ani voltajları da engelliyor belli bir oranda. Elektrik gittikten sonra geri geldiğinde ani yüksek voltaj gelebiliyor.

Akım korumalı priz kavramı realistik bir kavram değil. Sadece belirli bir W değerinin üstüne çıktığında sigorta anahtarı dediğimiz anahtarı kapanır. Akım dengesizliği için UPS güç kaynağı gibi cihazlar kullanmanız gerekiyor. Akım dengelemesi yapan güç yükü doldurup boşaltan prizler ise uçuk kaçık fiyata satılıyor. 100 eur gibi fiyatlarla yurt dışında satılan birkaç ürün var fakat buna bu masrafı çekeceğinize gidip UPS güç kaynağı alsanız daha ucuza mal olur ayrıca elektrik tamamen kesildiğinde sizin bir sürede idare etmenizi sağlar.

Akım korumalı priz kavramı realistik bir kavram değil. Sadece belirli bir W değerinin üstüne çıktığında sigorta anahtarı dediğimiz anahtarı kapanır. Akım dengesizliği için UPS güç kaynağı gibi cihazlar kullanmanız gerekiyor. Akım dengelemesi yapan güç yükü doldurup boşaltan prizler ise uçuk kaçık fiyata satılıyor. 100 eur gibi fiyatlarla yurt dışında satılan birkaç ürün var fakat buna bu masrafı çekeceğinize gidip UPS güç kaynağı alsanız daha ucuza mal olur ayrıca elektrik tamamen kesildiğinde sizin bir sürede idare etmenizi sağlar.
Evet, katılıyorum. UPS güç kaynağı dediğimiz şey tam olarak jenaratör/powerbank görevini yapmakta. Fakat arkadaşın dediği şey elektrik kesintilerinden dolayı cihazlarımızı kullanamıyoruz değil, herhangi bir fazla akım anında cihazlarımızın zarar görüp görmeyeceği.

Gitgel birkaç gün yaşandı sonradan düzeldi ama tekrarlar diye içime kurt düştü o yüzden sormak istedim.

SCHONER Gerilim Koruma Rölesi Yüksek Alçak Voltaj Akım Koruma Monofaze 63A Voltaj Koruyucu https://amzn.eu/d/iQGPJYg Böyle ürünlerde gördüm ama para tuzağımı diye şüphe ettim evde kaçak akım vs var ama atma olmadi alakası varmı bilmiyorum ama

Elektrik kesintileri dahil birçok sebeple dalgalanmalar yaşanabilir. Akım korumalı prizler cihazınızı koruyabilir. Lakin cihaz çok pahalı ise biraz daha bütçeyi artırarak tekli ve kaliteli olanları kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin;
veya

Gitgel birkaç gün yaşandı sonradan düzeldi ama tekrarlar diye içime kurt düştü o yüzden sormak istedim.
Yeni ve akıllı cihazlarda genellikle bu duruma karşı bir kaç önlem alınıyor fakat sorunun nereden kaynaklandığına odaklanmalısınız. Sorunun kaynağı elektrik dağıtıcısı olduğu için konuşup bu sorunu çözebileceğinize inanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı