Akım korumalı prizler işe yarar mı?

Gitgel birkaç gün yaşandı sonradan düzeldi ama tekrarlar diye içime kurt düştü o yüzden sormak istedim.

SCHONER Gerilim Koruma Rölesi Yüksek Alçak Voltaj Akım Koruma Monofaze 63A Voltaj Koruyucu https://amzn.eu/d/iQGPJYgBöyle ürünlerde gördüm ama para tuzağımı diye şüphe ettim evde kaçak akım vs var ama atma olmadi alakası varmı bilmiyorum ama
Bu ürün röle efendim. 63 A ciddi bir akım değeridir. Sizin aradığınız ürün bu değil.

Evet, katılıyorum. UPS güç kaynağı dediğimiz şey tam olarak jenaratör/powerbank görevini yapmakta. Fakat arkadaşın dediği şey elektrik kesintilerinden dolayı cihazlarımızı kullanamıyoruz değil, herhangi bir fazla akım anında cihazlarımızın zarar görüp görmeyeceği.

UPS cihazında Sıkılaştırılmış kondansatörler kullanılıyor. Akımı dengelemek için çok yönlü diyotlarla kondansatörler iş yaptığı için Akımı dengeleyerek prizden güç verir. Prizden ne kadar yüksek akım gelirse gelsin aküde yükü biriktirdiğinden ve kondansatörle yükü depolayıp aktardığından cihazlar zarar görmez ve cihazların zarar görmesini engeller. Arabalarda da aynı akü kullanılır ve şarj dinamosu yavaşda olsa hızlıda olsa yük dengeli toplanır. Bir defa evde akım korumalı denen priz yüzünden 300bin TL'lik sunucumdan olduğum için olayı detaylı araştırdım. EEM arkadaşımdan detaylı bilgi edindim. Kendisi de bu üretilen akım korumalı priz mantığının yanlış anlaşıldığını anlatıyor zaten. Dediği gibi prizi söktüm sadece anahtar var ve anahtarın üzerinde 2000W yazıyordu. 2000W üzerinde geldiğinde kendiliğinden kapanan bir anahtardan başka hiçbir şey yok yani bu akım korumalı ayağına satılan prizlerde.

S-link'in ürünleri nasıl bugün migors'ta indirimde görmüştüm

UPS cihazında Sıkılaştırılmış kondansatörler kullanılıyor. Akımı dengelemek için çok yönlü diyotlarla kondansatörler iş yaptığı için Akımı dengeleyerek prizden güç verir. Prizden ne kadar yüksek akım gelirse gelsin aküde yükü biriktirdiğinden ve kondansatörle yükü depolayıp aktardığından cihazlar zarar görmez ve cihazların zarar görmesini engeller. Arabalarda da aynı akü kullanılır ve şarj dinamosu yavaşda olsa hızlıda olsa yük dengeli toplanır. Bir defa evde akım korumalı denen priz yüzünden 300bin TL'lik sunucumdan olduğum için olayı detaylı araştırdım. EEM arkadaşımdan detaylı bilgi edindim. Kendisi de bu üretilen akım korumalı priz mantığının yanlış anlaşıldığını anlatıyor zaten. Dediği gibi prizi söktüm sadece anahtar var ve anahtarın üzerinde 2000W yazıyordu. 2000W üzerinde geldiğinde kendiliğinden kapanan bir anahtardan başka hiçbir şey yok yani bu akım korumalı ayağına satılan prizlerde.
Yani hocam nolur nolmaz alalimmi yoksa bir işe yaramazmi

SCHONER Gerilim Koruma Rölesi Yüksek Alçak Voltaj Akım Koruma Monofaze 63A Voltaj Koruyucu Amazon.com.tr Böyle ürünlerde gördüm ama para tuzağımı diye şüphe ettim evde kaçak akım vs var ama atma olmadi alakası var mı bilmiyorum ama

Paylaştığınız ürün Röle işinizi görmez. Evde fazla akım çeken ya da voltajda dengesizlik yapan bir şey olduğunda elektiriği kesen ve tekrar dengeli akım ya da voltaj geldiğinde elektrik veren bir araç.

Paylaştığınız ürün Röle işinizi görmez. Evde fazla akım çeken ya da voltajda dengesizlik yapan bir şey olduğunda elektiriği kesen ve tekrar dengeli akım ya da voltaj geldiğinde elektrik veren bir araç.
Hocam bana nasıl bir araç lazım benim bahsettiğim cihaz pek değerli bişey değil ama yokluğunda kıymete biniyor 😂

Konudaki arkadaşların fikirleri belirli. Bazı arkadaşların dediği gibi tesisatınızı bir elektrikçiye kontrol ettirin. Sorunun ana kaynağını buldurun. Topraklamaya kadar her şeyde sorun olabilir. Gelip gitmeler mahalle geneli mi oluyor yoksa sadece sizde mi oluyor onu gözlemleyin. Sizde sorun varsa tesisatı kontrol ettirin. Temkinli olmak gerek. Bu tip vakalar yeri geldi evde yangınla bitebiliyor.

Evinizdeki sigorta gibi düşünün. Evin herhangi bir yerinde kısa devre yani fazla akım çekiliyorsa otomatik olarak evinizden elektriği keser. Aynı şekilde rölede böyle çalışır. Bağlantıdaki ürünü herkes kolayca kullanabilsin diye ayarlı olarak gönderiliyormuş. Kabloyu bağlayınca kendisi tam otomatik işinizi görecektir lakin bu kadar para ödemeden bir önceki cevabımdakiler de size yetecektir.

Ben yazmaya üşenmiştim, tam aklımdan geçeni yazmışsın süper oldu.
Yani hocam nolur nolmaz alalimmi yoksa bir işe yaramazmi
Piyasada " akım korumalı " diye satılan prizlerin büyük çoğunluğu normal prizlerden farksızdır.
Ve akımla uzaktan yakından alakası yoktur.

Cihazlarını korumak istiyorsan 3 seçeneğin var:
1- UPS almak.
2- Dağıtım şirketini arayıp kuvvetli sözcükler söylemek.
3- Hattı kontrol ettirmek.

Hocam bana nasıl bir araç lazım benim bahsettiğim cihaz pek değerli bir şey değil ama yokluğunda kıymete biniyor 😂

Kullanacağınız cihazların hepsini korumak için evin tesisatını kontrol ettirmenizde fayda var. Genel bir sorunsa önemli cihazlarınızı bir araya getirip yeteri kadar güç verebilen bir PSU almanız yeterli. Benim başım bir defa yandığı için bu mevzularda bayağı dikkat ediyorum. 0 Binada tesisatta sorun yokken Sunucu bilgisayarımdan olmuştum. Sizin için evde önem arz eden şeyleri bir PSU'ya bağlamanız sizin için çözüm olacaktır.

Geri
Yukarı