Çözüldü AKK AKN Kota Farkı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yaman04

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar biri açıklayabilir mi bu üçünün farkını? Ayrıca internette bazıları bunların kalktığını, bazıları kalkmadığını söylüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AKK ile AKN aynı şeyler.
Örneğin servis sağlayıcınızın AKN/AKK bir tarifesi olsun. Şöyle oluyor:
Size 100GB hak veriliyor(Mesela). 100GB kullandıktan sonra hızınız düşürülüyor.
Tarifede is mesela yine 100GB kotanız olsun. 100GB kullanınca internetiniz kesiliyor. Yeni fatura dönemine kadar kullanamıyorsunuz.
Olay bundan ibaret.
AKK ile AKN aynı şeyler.
Örneğin servis sağlayıcınızın AKN/AKK bir tarifesi olsun. Şöyle oluyor:
Size 100GB hak veriliyor(Mesela). 100GB kullandıktan sonra hızınız düşürülüyor.
Tarifede is mesela yine 100GB kotanız olsun. 100GB kullanınca internetiniz kesiliyor. Yeni fatura dönemine kadar kullanamıyorsunuz.
Olay bundan ibaret.

Çözüm
AKK (diğer adıyla AKN), internetin belli bir kullanım miktarından sonra hızının düşmesiydi. Örneğin 35 Mbps 50 GB AKK/AKN Limitsiz olan bir paket düşünelim. 50 GB kullanımdan sonra 35 Mbps olan hız düşüyordu. Düşen hızdan interneti kullanmaya devam edebiliyordunuz. Bu 50 GB her ay başı sıfırlanıyordu. Bu uygulamaya son verildi.

Kotada ise size belli bir miktar internet paketi verilir. O miktarı doldurunca internetiniz kullanıma kapanır. Ek kota almazsanız sonraki ay başına kadar internetinizi kullanamazsınız. Bu paketleri satan bazı operatörler maalesef halen var.

AKK yani adil kullanım kotası, AKN yani adil kullanim noktasi, ikisi de aynı şey. Al ile kırmızı, ak ile beyaz gibi bir şey. Önceden internet sağlayıcıları size belli bir kota veriyor ve o kota dolunca, internet hızınız düşüyordu. Normal şartlar içinde kalktı ama hala kotalı satış var.

Aslında kelime oyunu. Hepsi aynı anlama geliyor diyebilirim. Açıklayacak olursak AKK: Adil kullanım kotası. ISS burada bir limit koyuyor ve limitin aşılması halinde hızınız düşüyor. AKN'de aynı şekilde. Ama kota işi farklı. Size verilen kotayı doldurursanız ISS hızını düşürmez ama aşım bedelini faturanıza yansıtır. Son yıllarda kota olayı kalktı ama hala AKN'li tarifeler var piyasada.

AKK yani adil kullanım kotası, AKN yani adil kullanim noktasi, ikisi de aynı şey. Al ile kırmızı, ak ile beyaz gibi bir şey. Önceden internet sağlayıcıları size belli bir kota veriyor ve o kota dolunca, internet hızınız düşüyordu. Normal şartlar içinde kalktı ama hala kotalı satış var.
AKK aklıma geldikçe sinirleniyorum Volkan, insanlarla dalga geçiyorlar resmen. Her aklıma geldiğinde söylüyorum ki ''ulan pis herifler ben 200 lira ödüyorum, diğer adam 50 lira ödüyor. neden eşit şekilde kullanacağım interneti''.

Burda 24 Mbps'ye kadar diyor şimdi 35 GB'dan sonra düşüyor mu hızım?

Dosya Ekleri

• Opera Anlık Görüntü_2020-04-16_000832_onlineislemler.turktelekom.com.tr.png
    Opera Anlık Görüntü_2020-04-16_000832_onlineislemler.turktelekom.com.tr.png
    2,8 KB · Görüntüleme: 39
@Mr. KEY Evet Türk Telekom. Yeni kullanmaya başlamadım 1 yıldır oldu kullanalı ama artık eskisi kadar hızlı değil bunu download hızından vs anlıyorum.

AKK aklıma geldikçe sinirleniyorum Volkan, insanlarla dalga geçiyorlar resmen. Her aklıma geldiğinde söylüyorum ki ''ulan pis herifler ben 200 lira ödüyorum, diğer adam 50 lira ödüyor. neden eşit şekilde kullanacağım interneti''.
Şu an bile dalga geçiyorlar. Dusuk hız ve yüksek fiyat, hala sinirliyim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı