Aliexpress Kargo Takip

• Konuyu başlatan CC76
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 10B
Ürün takipsiz de olsa eğer gümrükte şüpheli damgası yiyip kontrol edilirse 4.5TL+70 kuruş ödüyosunuz. Ürünü diğer takipsiz kargolar gibi posta kutusuna atmayıp kapına getiriyor. Nakit olarak ödüyorsun. Benim aldığım hiçbir ürüne bu durum gelmemişti. Geçen cuma günü 8 TL'ye aldığım sleeve kablo tarağına vergi eklemişlerdi. Kapıda ödedim. Pazartesi 5-6 paket daha geldi posta kutusuna kondu onlara ödemedim.

Bu 5.2 TL vergisi paketi kontrol ettikleri için bir ücret. Gümrüğe sunma 4.5 TL + 70 Kuruş damga pulu.
Eskiden de varmış fakat nadiren oluyormuş. Bu arada paketin eline geçmesine daha çok var. PTT takibinde henüz Türkiye'ye girdiği yazmıyor. Türkiye'ye girdiği zaman gönderi hareketleri kısmının hemen üzerinde vergi vs. kısmı çıkıyor. Vergi ilk başta 0 TL olarak gözüküyor. Vergi eklenirse oradan ne kadar ödeyeceğini görebilirsin.

Peki eskiden gümrüğe takılıp, fiyatın %18'i ya da %20'sini artık istemiyorlar mı? Yoksa bu vergi onlara da ekstra bi vergi mi? Bu arada PTT'nin sitesinde ürünün dün gece saat 11 gibi "Item departed from origin " bilgisi mevcut.
Buradan baya bir alışveriş yaptım edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum. Yanlışım varsa çekinmeden düzeltin arkadaşlar.

O gönderi takibi genelde birebir uyumlu olmuyor mesela kargon çoktan Türkiye sınırlarına girmiştir ama oraya geç giriyorlar bilgileri buna benzer durumlar sık yaşanıyor.

Bazen babamla birlikte alışveriş yaparız onun PTT de çalışan arkadaşları var soruyordu bizim kargomuz var falan adamlarda abi onlar istanbulda çok bekletiyorlar istanbuldan çıktıktan sonra sana ulaşması 3-4 günü geçmez diyorlar. İstanbulda neden durur bilmiyorum belkide gümrük olayları felandır.

Ayrıca şöyle bir faktörde var şuan senin için geçerli değil ama birdahaki alışverişinde aklında bulunsun bazen kargon gemiye yada uçağa hemen yüklenmeyebilir çünkü kargo bagaj dolmadan yola çıkmıyor gemi yada uçak herneyse yeterli sayıda ürünle dolması gerek yola çıkması için o yüzden bekleme süreleri değişkenlik gösterebilir.

Ayrıyetten dikkatli ol bazen PTT dağıtımcıları zile bile basmadan posta kutusuna atıp geçiyor yada apartman kapısına kıstırıp bı

Peki bu durum da ürünü nereden alıyoruz? PTT şubelerinden mi?

Peki eskiden gümrüğe takılıp, fiyatın %18'i ya da %20'sini artık istemiyorlar mı? Yoksa bu vergi onlara da ekstra bi vergi mi? Bu arada PTT'nin sitesinde ürünün dün gece saat 11 gibi "Item departed from origin " bilgisi mevcut.
5.2 TL gümrükte ürünün kontrol edilmesi. Şüpheli paketi açıp baktıkları için alıyorlar.
Fotoğraf ekledim bakabilirsin. Benim kargom bu şekilde. Seninki Türkiye'ye girmemiş daha.
%18-%20 vergisi ürün alışveriş sınırını aşıyorsa ekleniyor.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    23,6 KB · Görüntüleme: 157
5.2 TL gümrükte ürünün kontrol edilmesi. Şüpheli paketi açıp baktıkları için alıyorlar.
Fotoğraf ekledim bakabilirsin. Benim kargom bu şekilde. Seninki Türkiye'ye girmemiş daha.
%18-%20 vergisi ürün alışveriş sınırını aşıyorsa ekleniyor.

"[Türkiye, İstanbul] Öğe başlangıç noktasından ayrıldı
2019-03-12 23:05:00"

Bi karışıklık söz konusu. Ürün İstanbul'dan bölgeme mi yola çıkıyor yoksa daha yeni Çin'den mi yola çıkıyor anlamadım. Ürün Menşe Ülkesi deposun da diyor, yanında İstanbul yazıyor garip, anlamadım.

"[Türkiye, İstanbul] Öğe başlangıç noktasından ayrıldı
2019-03-12 23:05:00"

Bi karışıklık söz konusu. Ürün İstanbul'dan bölgeme mi yola çıkıyor yoksa daha yeni Çin'den mi yola çıkıyor anlamadım. Ürün Menşe Ülkesi deposun da diyor, yanında İstanbul yazıyor garip, anlamadım.
Attığım fotoğrafa bakarsan görebilirsin. Yurtdışı geliş kaydı yapıldı yazdığı zaman Türkiye'ye girmiş oluyor.

Attığım fotoğrafa bakarsan görebilirsin. Yurtdışı geliş kaydı yapıldı yazdığı zaman Türkiye'ye girmiş oluyor.

Yapma be. Bizde geldi diye seviniyoruz. Senin resimdeki gibi benimki de 3. aşamada ama seninki o aşamadan sonra 1 ay sonra ülkeye girmiş. Umarım o kadar sürmez.

Yapma be. Bizde geldi diye seviniyoruz. Senin resimdeki gibi benimki de 3. aşamada ama seninki o aşamadan sonra 1 ay sonra ülkeye girmiş. Umarım o kadar sürmez.
Umarım sürmez. Takipli aldığım ürünlerden sadece bunun kargo süresi çok uzun sürdü. Diğerleri 15-20 sürdü en fazla

Sanırım kargo bu sabah ülkeye giriş yapmış. Bu süreç tahmini ne kadar sürüyor acaba?
Belli olmaz. Benim 2 haftadır bekletiyorlar gümrükte. 12 gün önce aldığım takipsiz kargolu led şerit geldi bugün ama bu 1.5 ay önce aldığım fanlar bir türlü gelmedi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı