Aliexpress'den Ryzen 5 1600 alınır mı?

Artık çoğu ürün gümrükte detaylıca kontrol edilebiliyor.Ürün orjinal kutusunda olmayıp üstünde düşük tutarlar yazsa dahi, memurlar insiyatif alıp ürünü açıp internet üzerinden marka modelini kontrol edip fiyat belirleyip onun üzerinden gümrük hesaplayabiliyorlar.Üzerine 10 dolar yazma olayı eskide kaldı diyebilirim.Ürün alırken dikkatli olmak lazım.
Ben Şu ürünü aldım yaklaşık 1.200 TL verdim, kutunun üzerine 12 dolar yazdırdım, hiç sıkıntı olmadı mis gibi...

94% olumlu geri bildirim var. Alabilirsin ancak kutulu faturalı gelmeyecek. Naylon bir poşete sarıp gönderiyorlar. Soğutucun vs sana ait oluyor. Fiyatı oldukça uygun evet. Aliexpress den almanın sebebi de genelde bu sebepten ötürü oluyor. Şansın yaver giderse gümrüğe takılmıyor ama takıntılı bir gümrük memuru olursa üzerine yazılan 3-5 dolar yada 12-13 dolar yazılarına kanmıyor ve senden aldığın tarihli banka dekondunu ya da kredi kartı ödemendeki ektreyi istiyor. Kimliğinin her iki tarafının da fotokopisi ile birlikte belirtilen gümrük mail adresine gönderiyorsun bu istenilen bilgileri. Eğer takıntılı ise sana gümrük vergisi uyguluyorlar. 300 TL için 50 TL ödemiştim ben GTX 750 Ti alırken. Yine de ucuza gelmişti 600 TL için 100 TL gibi birşey çıkar gümrükte. Bunun dışında şansın yaver gider ve ufak pakete sarılmış bir işlemci olduğu için direk geçirirler ve incelemezlerse o zaman vergi ödemezsin.
Ben Şu ürünü aldım yaklaşık 1.200 TL verdim, kutunun üzerine 12 dolar yazdırdım, hiç sıkıntı olmadı mis gibi...
Tamamen şansının yaveri ile almışsın o zaman. Kutusu küçük olan şeylere bakmıyorlar sanırım gümrükte. Kutu küçükse içinde ıvır zıvır vardır mantığı falan işliyor sanırım. Ne kadar çok ürün geliyorsa artık oradakiler de üşenmişlerdir muhtemelen. GTX 750 Ti aldım ve 50 TL vergi ödedim ben.

Son düzenleme:
Aliexpress'ten ucuza alınabilecek bir sürü şey mevcut ama onlardan biri işlemci değil (Burada Xeon veya Q serisi gibi ucuz işlemcilerden bahsetmiyorum. Tıpkı sizin attığınız Ryzen 5 1600 gibi pahalı işlemcilerden konuşuyorum.). Bu işten anladığım için konuşuyorum. 40-50'a yakın siparişim var Aliexpress'ten ve bu kapsamda bir sürü şey aldım bilgisayar parçasından tutun bir sürü ürün. Zamanında 750 TI, 650 almıştım. DDR3 ve DDR2 RAM almıştım, SSD almıştım VS. Bu tarz ürünlerde sıkıntı olmaz. Zaten sıfır yok bu ürünlerin (SSD falan hariç), kullanılmışı geliyor. Sıfırı olmaması da değil aslında, zaten ucuz ürünler bunlar çok dert edilmez. Ancak Aliexpress'ten bir 960-1050 gibi kartları almamalısınız. 1. neden çok pahalı ürünler, riske girmeye değmez (Her ne kadar Aliexpress para iadesi yapsa bile.). 2. ve en önemli nedeni bu tür ürünlerde sahte ürün gelebiliyor. Örneğin GTX 1050 yerine GTS ekran kartı gönderebiliyor bazı satıcılar. Çok sipariş edilen bir yerden aldığınız sürece dolandırılmazsınız ancak gene de riske girmeye değmez. 500-600 veya 1000 TL para veriyorsunuz. Bu kadar parayı riske atmaya değmez. İşlemci pahalı bir ürün, ben olsam (Tecrübelerime dayanarak.) bu tarz ürünleri buradan almam. Çünkü "öğe Durumu:Kullanılmış ". Yani sıfır değil.

Elbette size kalmış. Risk alırım diyorsanız deneyebilirsiniz.

Aliexpress'ten ucuza alınabilecek bir sürü şey mevcut ama onlardan biri işlemci değil (Burada Xeon veya Q serisi gibi ucuz işlemcilerden bahsetmiyorum. Tıpkı sizin attığınız Ryzen 5 1600 gibi pahalı işlemcilerden konuşuyorum.). Bu işten anladığım için konuşuyorum. 40-50'a yakın siparişim var Aliexpress'ten ve bu kapsamda bir sürü şey aldım bilgisayar parçasından tutun bir sürü ürün. Zamanında 750 TI, 650 almıştım. DDR3 ve DDR2 RAM almıştım, SSD almıştım VS. Bu tarz ürünlerde sıkıntı olmaz. Zaten sıfır yok bu ürünlerin (SSD falan hariç), kullanılmışı geliyor. Sıfırı olmaması da değil aslında, zaten ucuz ürünler bunlar çok dert edilmez. Ancak Aliexpress'ten bir 960-1050 gibi kartları almamalısınız. 1. neden çok pahalı ürünler, riske girmeye değmez (Her ne kadar Aliexpress para iadesi yapsa bile.). 2. ve en önemli nedeni bu tür ürünlerde sahte ürün gelebiliyor. Örneğin GTX 1050 yerine GTS ekran kartı gönderebiliyor bazı satıcılar. Çok sipariş edilen bir yerden aldığınız sürece dolandırılmazsınız ancak gene de riske girmeye değmez. 500-600 veya 1000 TL para veriyorsunuz. Bu kadar parayı riske atmaya değmez. İşlemci pahalı bir ürün, ben olsam (Tecrübelerime dayanarak.) bu tarz ürünleri buradan almam. Çünkü "öğe Durumu:Kullanılmış ". Yani sıfır değil.

Elbette size kalmış. Risk alırım diyorsanız deneyebilirsiniz.

Öncelikle tecrübeniz olabilir. Ama diğer insanlara cahil muamelesi yapmanız doğru değil. Sizin kadar bizimde bilgimiz var.
Haklı olduğunuz yerler var. Bazı ürünler için risk almaya değmez. Ama işlemcilerin sahte ve arızalı çıkma olasılığının çok düşük olduğunu düşünüyorum. Tam tersi ekran kartları sahte yada ikinci el olduğundan dolayı ömrünün büyük bir kısmını tamamlamış olabilir. Kalitesiz bileşenler kullanarak üretilmiş SSD ve bellekler genel olarak sıklıkla uyum sorunları çıkartıyor. Sadece AMD işlemcilerde pinlerde arıza çıkma olasılığı var. Bir işlemcinin ikinci el olması bunun dışında önemli değildir. Ekran kartında ise uzun yıllar kullanılmış ürünler sizi kısa sürede yarı yolda bırakır. Aliexpress üzerinden ekran kartı alan kullanıcılar kısa süre sonra arıza konuları açmaya başlıyor. Onun yerine Sahibinden üzerinden garantili ürün yada OEM RX 460 alınmasını tavsiye ediyorum. Üst düzey kartları ikinci el almak madencilik ve uzun ömür açısından zaten hiç mantıklı değil. Daha önce gümrük sınırının altında ürünler satın aldığım için sorun yaşamadım. Diğer arkadaşların dediği gibi üzerine düşük fiyat yazma taktiğinin geri tepme olasılığı var. Konuyu açan kullanıcının bu riskleri göze alarak tek atımlık kurşununu kullanmasını tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Yok efendim ne cahil gözüyle görmesi estağfurullah. Yanlış anlattım sanırım öyle demek istemedim :)
Elbette işlemci ekran kartı ve diğer bileşenlere göre daha az arızalanır ama gene de risk almaya değmez kişisel ve şahsi görüşüm.

Ha değinmeyi unuttuğum ve arkadaş yazınca aklıma gelen önemli bir detay daha, AMD'de pinler işlemci üzerinde. Gelirken bir zarar görürse kullanılamaz duruma gelebilir. Gerçi "Bana" kırık veya hasarlı bir ürün gelmedi Aliexpress'ten ama o ihtimal hep var yani. O yüzden dedim pahalı üründe riske değmez bence diye.
Elbette hepsi "Bence". Kişisel görüşüm.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı