Alım gücü cidden kötü mü?

Bir ürün çok satılıyor diye alım gücü yüksek mi oluyor? Bir ürün örneğin Z ürünü. 2020'de 2000₺ ile Z ürününden 6 tane alabilirken, 2022'de 1'den az alabiliyorsan alım gücü düşmüştür. Örneğin ekmek bir ihtiyaç. Ekmek bir yılda 3-4 katı arttı diye insanlar ekmek almayacak mı? Alacaklar çünkü bu bir ihtiyaç. Alan kişi sayısı fazla diye alım gücü yüksek olmuyor. Yani alım gücümüz düşük.

İnsanlar pasta yiyor diye alım gücümüz yüksek sanıyor... Abi siz nasıl bu zekaya eriştiniz ya çıldıracağım yeminle!

Merhaba arkadaşlar beni hakaret hariç elestirebilirsiniz. Normalde ben markete gidince istediğimi pek alamam ama yaklaşık 1 ay önce pastanede işe girdim. Pasta, kurabiye vs. yapıyoruz. Günde 20 pasta, supangle, magnolya vs. cesit çeşit tatlılar. Ben yarın ise gittiğimde her şey satılmış, hicbir sey yok.😯 Resmen mal yetişmiyor. Ama insanlar hala bir şey alamıyoruz diyor. Fikriniz? Alım gücü kötü ama insanlar hala istediğini alıyor. 🧐
İnsan canı çekince almasın mı, ayda yılda bir canı istemiştir alır.

Merhaba arkadaşlar beni hakaret hariç elestirebilirsiniz. Normalde ben markete gidince istediğimi pek alamam ama yaklaşık 1 ay önce pastanede işe girdim. Pasta, kurabiye vs. yapıyoruz. Günde 20 pasta, supangle, magnolya vs. cesit çeşit tatlılar. Ben yarın ise gittiğimde her şey satılmış, hicbir sey yok.😯 Resmen mal yetişmiyor. Ama insanlar hala bir şey alamıyoruz diyor. Fikriniz? Alım gücü kötü ama insanlar hala istediğini alıyor. 🧐
Alım gücü nedir? Kendi tabirimle elindeki para ile ne alabildiğindir. 1. fotoğrafta eylül 2021 asgari ücret 2825TL alabildiğin kola sayısı 353. 2. resimde fiyatı 19TL görünüyor ama marketlerde 17 TL. güncel asgari ücret henüz zamsız aldığımız için 4250 bu parayla alabildiğimiz kola sayısı 250. Yeni asgari ücretin piyasaya etkisi 1-2 ayı bulabilir o yüzden 5500ü şimdi eklemiyorum. Yani senin alım gücün düşmüş mü yükselmiş mi? Sadece kola üzerinden bunu anlayabilirsin. Mesela en temel olaraktan ekmek. 2021 yılında 1.5 TL idi şimdi 4TL büyük şehirlerin bazılarından 5TL. Halkın %70ı yoksul. (4 kişilik aile 20.818,14TL). Bir kaç insan lüks ürünler alıyor diye "pasta lüks mü ak" alım gücümüz yüksek olmuyor maalesef. Bu hükümet gittikçe batırıyor her şeyi.
1.png
3.png

Yeni konular

Geri
Yukarı