Alım gücümüz yakın zamanda yükselir mi?

iPhone 6S'i çıktığında almıştım 4000 TL fiyatı vardı, o zaman asgari ücret tam 1000 TL alıyordu millet ve yine "bir ayakkabı 200 TL mi olur?" deniliyordu.

Ne bileyim bugün asgari ücretli 8.5K alıyorlarsa 35-40K'lık telefonlar, 1500 TL'lik ayakkabılar aynı kapıya çıkmış olmuyor mu? Bana göre alım gücü her zaman kötüydü.
Hocam eskiden genelde asgari ücretten fazla verilirdi. Çok üzücü ama sonradan bu asgari ücret= standart ücret mevzusuna döndü. Eskiden 2 asgari ücret ile iphonenun son telefonu alınırdı. Ne bileyim ailecek çıkılıp haftada 1 gün dışarıda iskender yiyebilirdin.

25-30 sene iyi bence.

Yok reis bir 200 sene var bence. Mesaja baktıktan sonra sil. Muhalifim fakat AKP 2001 krizini 2-3 yıl içinde yenmişti. Şu anki kriz ekonomik bir kriz değil siyasi bir kriz. Ülkenin başındaki yiyiciler gitsin doğru ekonomik hamleler yapılsın 1-2 yıl içinde rahatlamaya başlarız.

Hala laf yetiştirme derdindesiniz kusura bakmayın deyin veya hiçbir şey yazmayın susun oturun bilginiz olmayan konularda yorum yapmayı çok seviyorsunuz hala dediklerime değil yazdıklarıma odaklısınız bu nasıl bir cahillik anlamış değilim başta her yorumuma beğenmeme atan da sizdiniz dediklerime kafadan sallama argümanlar sunan da bir de yazdığınız mesajların sonuna emoji falan koyuyorsunuz saygı çerçevisende konuşmaktan yoksunsunuz imzasında feminizm yazan birinden beklenecek zeka seviyesindesiniz.

Ve 2001 krizini görmedim demişsiniz yaşınız kaç acaba foruma girmeye yetiyor mu emin misiniz yaşınız yetiyorsa bile zeka yaşınız yetiyor mu şüpheliyim.

Feminizm ne alaka? Kadın erkek eşitliğini, eşit haklara ve özgürlüklere sahip olmasını isteyenlerin zeka seviyesi düşük mü? Tam tersi olmasın asıl?

Dolar bu şekilde yükselmeye devam ederse alım gücümüz daha da düşecek bu kesin. doların yükselişinin önünün kesilmesi gerekiyor fakat mevcut yönetimin "faiz düşmanlığı" ile olabilecek birşey değil. 20 yılda çok daha fazla tüketim ekonomisine yöneldik aslında tam tersi olmalıydı fakat tüketim ekonomisi tercih edildi sonuçta ya faiz yüksek olacaktı yada dolar patlayacaktı . doların patlaması tercih edildi bana göre faizin yüksek olması daha iyi bir seçenekti.

Geri
Yukarı