Alım gücümüz yakın zamanda yükselir mi?

Kanka bu kk ile falan alkası yok hükümet yine seçim kazanmak için dolar kurunu sabit tutmaya çalışıyor yani bunu yapmakda pek iyi bir şey değil kaynaklarımı sunayım ilginizi çekerse bakabilirsiniz: Reuters anlattı: Merkez Bankası, eksi rezerve rağmen doları nasıl tutuyor? - Diken
Bu da merkez bankasının dolar tahmini bu tahminler hep 2-3 TL aşağı oluyor.

Eki Görüntüle 1706813

Örneğin.

Eki Görüntüle 1706815

Eki Görüntüle 1706816

Benim anlattığım bambaşka olay kanka. Risk puanı yurt dışından yatırım gelmesini sağlar ya da engeller. Bu da o ülkenin hükümetinin ne kadar stabil ya da hareketli olduğuna bağlı. Eğer risk düşükse ülke yatırım alır ve dolar düşer ya da sabit kalır. Şu an hükümetin ne yapacağı belli olmadığından risk puanı yüksekti ama kknin adaylığı açıklanınca risk puamı düştü biraz. Tabı sebebi başka bir sürü şey olabilir.

Benim anlattığım bambaşka olay kanka. Risk puanı yurt dışından yatırım gelmesini sağlar ya da engeller. Bu da o ülkenin hükümetinin ne kadar stabil ya da hareketli olduğuna bağlı. Eğer risk düşükse ülke yatırım alır ve dolar düşer ya da sabit kalır. Şu an hükümetin ne yapacağı belli olmadığından risk puanı yüksekti ama kknin adaylığı açıklanınca risk puamı düştü biraz. Tabı sebebi başka bir sürü şey olabilir.

Hocam ben kılıçlaroğlundan hiçbir şey beklemesemde hiç beceremeyeceğini de düşünsemde yapacak bir şey yok bakalım oy vereceğim inşallah düzelir bir şeyler hiç güvenim yok ama yapacak bir şey yok.

Ekonominin düzelmesini sadece ekonomi planlarının değişmesine ve iktidar değişmesine bağlamak çok saçma. Dış faktörleri hesaba katmıyorsunuz. Şuan halen daha süren Rusya-Ukrayna savaşı, Çın-Tayland gerilimi, Ortadoğu'da karışıklık, pandemi veya küresel felaketler gibi onlarca faktör var. Bunların her birini hesaba katın. Ülkelerle olan diplomasi durumu ve taraf seçmek zorunda kalmamız gibi durumlardan kaynaklı ithalat-ihracat ambargosuda yiyoruz.

Sadece Türkiye'de değil onlarca ülkede de enflasyon yükselmeye ve alım gücü düşmeye devam ediyor. Ülkedeki sorunları düzeltsek bile jeopolitik konumdan dolayı dış etmenler bizi teğet geçmiyor maalesef.

Muhtemelen bir yolunu bulur yine ülkeyi batırırdık. 😄

Çıkıldı mı?

Hani?

Hani derken ekonomi hakkında daha fazla yorum yapmayın isterseniz bahsettiğim dönemler 1990 civarları paralarda hala 6-7 sıfır olduğu dönemler başarılı bir yonetim ile hem paradaki sıfırladı atmıştık hem de asgari ucret ve ürün bazında yani alım gucunde oldukça iyi yerelre ulasmistik 2005 senesine kadar sonrasında 2008 yılında bir dolar neredeyse 1 TL idi Avrupa birliğine gidiyorduk bilmediğiniz konularda yorum yapmamayı öğrenmeniz lazım.

Hani derken ekonomi hakkında daha fazla yorum yapmayın isterseniz bahsettiğim dönemler 1990 civarları paralarda hala 6-7 sıfır olduğu dönemler başarılı bir yonetim ile hem paradaki sıfırladı atmıştık hem de asgari ucret ve ürün bazında yani alım gucunde oldukça iyi yerelre ulasmistik 2005 senesine kadar sonrasında 2008 yılında bir dolar neredeyse 1 TL idi Avrupa birliğine gidiyorduk bilmediğiniz konularda yorum yapmamayı öğrenmeniz lazım.

Kesinlikle haklı bu arda benim gözümde 2016 ya kadar da her şey ucuz olmasa da açlık yoktu bence.

Geri
Yukarı