[Alındı] İ5 6500/R9 390 Sistem

Merhaba arkadaşlar.
Uzun zamandır (yaklaşık 1 sene) peşinden koştuğum, araştırmaktan gözlerimi ve psikolojimi bozan sistemi çok şükür satın aldım. Parçaların bir kısmını arkadaş/tanıdıklardan edindiğim ve de üstüne Eksen Bilgisayar'daki 2,59 dolar kuru avantajından faydalandığım için fiyatı beklediğimden ucuza geldi.

MSİ B150 Gaming M3 Anakart (395TL)
İNTEL Core İ5 6500 İşlemci (615TL)
Kingston HyperX Fury 8GB DDR4 2133Mhz CL14 RAM (110TL)
Kingston HyperX Fury 120GB SSD (130TL)
MSİ R9 390 Ekran Kartı (1000TL)
Asus Optik Sürücü (36TL)
High Power Astro Lite 750W 80+Gold Güç Kaynağı (300TL)
Western Digital Blue 1TB 7200Rpm (WD10EZEX)(160TL)
ASUS VP247T Monitör (501TL)
CM Storm Devastator Klavye-Mouse Set (140TL)
Zalman Z9 NEO Kasa (270TL)

13211112_1627991410858337_482873170_o.jpg

Biliyorum birçoğunuz beni yeni nesil ekran kartlarını beklemediğim için yadırgayacaksınız. Sistemi toplama nedenim çok basit aslında; ekran kartını 1000 liraya almış olmam.

Monitör için de bir bahanem var durun vurmayın! :D Monitörü bir arkadaşıma satacağım önümüzdeki aylarda ve ondan gelen paranın üzerine ekleme yapacağım. Bu para ile bir adet 2K monitör ve Crossfire için bir adet daha R9 390 alacağım inşallah. Belkide ekran kartını elimden çıkarıp yeni nesillerden alırım belli olmaz. Açıkçası pek de umurumda değil şimdilik. Çünkü uzun zamandır kullandığım XBOX 360'dan kurtulup bilgisayarda daha kaliteli bir şekilde oyunlarımı oynamak istiyorum ve bu kart isteklerimi yeterince karşılıyor.

Sistemi toplamak için bazen burada saatlerce vakit harcadım, araştırmalar yaptım ve çok şükür hayalimdeki sisteme sahip oldum. Teşekkürler Technopat Sosyal ve onun değerli üyeleri!

Allah size daha iyilerini nasip etsin. Umarım sizde hayallerinizdeki sisteme kavuşursunuz. Biraz uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın.

İyi günler. :)

@CJack60 İyi dileklerin ve uyarın için teşekkürler. Zaten iki seçenek var önümde CF ya da yeni nesil. Daha sistemi kurmadım, test edecek oyunum bile yok. :D

@SuperMassive Evet, destekliyor.

AMD Polaris 400 Serisinde güç tüketimini azaltıp performansı arttıracağını taahüt ediyor. 750W 300 serisiyle CF için yeterli gelmesede 400 serisi dedikleri gibi olursa CF'ye yetecektir.

@1Game1Gamer Kasa ve anakartı dolar 2,85 iken aldım. İşlemci, HDD, SSD, optik okuyucu, RAM ve güç kaynağını Eksen Bilgisayar'ın dolar kuru kampanyasından (2,59) aldım. Monitör, klavye-mouse seti ve ekran kartını tanıdıklar devreye girince piyasa fiyatının altına aldım.

Fiyatlar gayet uygun. Yeni kartlar çıkacak olsa da elindeki kart seni üzmez. Hayırlı olsun.

Yeni kartlar zaten 4K için tasarlanmış, 1080P veya 2K oyunculuk için gerek bile yok.
Aslında ben şöyle düşünüyorum R9 390 rahatlıkla 2-3 yıl yetecektir, bence hem Nvidia hem AMD tüm kartlarını çıkarsın, piyasa yerine otursun öyle alınsın. Gidip de hemen bence 1070-1080 almak mantıksız.

Şayet bu hafta sonu bende sistem topluyorum ben de R9 390 alacağım.

@SuperMassive yeni kartların çıkma arifesindeyken gidip de R9 390 a 1400TL vermiş olsaydı hata yapmış olurdu. Uygun fiyata aldığı için yeni kartların çıkmasını kafaya takmasına gerek yok.
Diğer forumlardaki karmaşayı ve telaşı görmediniz sanırım. Herkes elindeki GTX970 980 ve Ti modellerini elden çıkarma telaşında. 850TL'den gidiyor 2. el GTX 970 ekran kartları.
Alacağınız karta 1000TL'den fazla verecekseniz hata edersiniz.

@SuperMassive yeni kartların çıkma arifesindeyken gidip de R9 390 a 1400TL vermiş olsaydı hata yapmış olurdu. Uygun fiyata aldığı için yeni kartların çıkmasını kafaya takmasına gerek yok.
Diğer forumlardaki karmaşayı ve telaşı görmediniz sanırım. Herkes elindeki GTX970 980 ve Ti modellerini elden çıkarma telaşında. 850TL'den gidiyor 2. el GTX 970 ekran kartları.
Alacağınız karta 1000TL'den fazla verecekseniz hata edersiniz.

Karmaşa ve telaş olabilir, R9 390'nın 60 FPS verdiği oyunda gidip de GTX 1070 300 FPS vermeyecek heralde, bence performansın bu kadar dedikleri gibi fazla olacağını da sanmıyorum.

Evet, kartı alma sebebim ucuza almış olmam. @SuperMassive Ekran kartını şimdi almanı pek tavsiye etmiyorum aslında. Sonuçta biraz daha sabredersen ve maddi durumunda yeterliyse, çok iyi bir karta sahip olabilme ihtimalin var. Ha ama dersen ki ben beklemek istemiyorum, maddi durumum da el vermez, o zaman saygı duyarım.
Ayrıca 1300 liranın altına MSİ bulamazsan Sapphire al. Zira onun soğutması daha da başarılı. (y)
Hem diğer arkadaşların ekran kartlarını elden çıkarmaları bence yanlış bir davranış. Hem yok pahasına satıyorlar hem de gereksiz masraf yapmış oluyorlar. İsraf yani. @Asabi

Ayrıca şöyle bir durum var, normalde ben bu haftaiçi sistemi alacağım.
Şimdi diyelim ki 1080 ve 1070 çıkıyor insanlar hurra ona atlıyor, ama bunun ileride TI modeli de gelebilir veya AMD'nin kartları daha performanslı olabilir, hiç bilmiyoruz. Tamam GTX 1070 ve 1080 için Titan X'i geçen kartlar diyorlar ama bu firmanın pazarlama stratejisi de olabilir. Ayrıca Doom kapalı betada 1080P'de 60FPS sabit olduğunu gördük, ee GTX 980TI bile sabit 55-60 FPS alıyor. Sonuçta 144hz monitör kullanmıyoruz yani arada fark yok..

Ben şöyle düşünüyorum, şimdi sistemi alacağım, piyasa iyice bir yerine otursun sürücüler yerine otursun, hem Nvidia hem AMD tüm kartlarını çıkarsın sonra bakalım bütçemize göre en performanslısını alayım. Sonuçta R9 390 ile ben 2-3 yıl en yüksek ayarlarda oynayabileceğim sonuçta, 2-3 yıla kadar çook rahat para toplanıp mesela en iyi f/p kart alınabilir..

Şimdi gideriz 1070 alırız 2 ay sonra AMD'nin çıkardığı ekran kartıyla aralarında dağlar kadar fark olur o zaman pişman oluruz benim düşüncem bu.

MSI R9 390 alacağım 1.300 lira..

@BlackBelt Yanlış mı düşünüyorum?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı