i5 6500/R9 390 Sistem Performans Deneyimlerim

Merhabalar.
Önceki konumda aldığım sistemi, fiyatları ve satın alma tecrübemi sizlerle paylaşmıştım.
Buradan ulaşabilirsiniz: [Alındı] İ5 6500/R9 390 Sistem
Bu konuda ise sistemi toplarken yaşadıklarımı, parçalarla ilgili görüşlerimi/deneyimlerimi ve az da olsa sistemin performansından bahsedeceğim. Öncelikle parçalarla ilgili deneyimlerimle başlayayım.

MSİ B150 Gaming M3 Anakart (395TL)
İNTEL Core İ5 6500 İşlemci (615TL)
Kingston HyperX Fury 8GB DDR4 2133Mhz CL14 RAM (110TL)
Kingston HyperX Fury 120GB SSD (130TL)
MSİ R9 390 Ekran Kartı (1000TL)
Asus Optik Sürücü (36TL)
High Power Astro Lite 750W 80+Gold Güç Kaynağı (300TL)
Western Digital Blue 1TB 7200Rpm (WD10EZEX)(160TL)
ASUS VP247T Monitör (501TL)
CM Storm Devastator Klavye-Mouse Set (140TL)
Zalman Z9 NEO Kasa (270TL)

Açıkçası sistemi toplarken bu kadar zorluk çekeceğimi hiç düşünmemiştim. Tüm parçalar gayet kaliteli, sorunsuz fakat bir araya getirmek istediğim zaman çok sıkıntı yaşadım. Kasayı tamamen gözüme güzel göründüğü için aldım. Nedenini bilemiyorum ama ülkemizde herhangi bir inceleme yazısı, video, kullanıcı görüşü, yorum dahi bulamadım. Youtube'da gezerken yabancı bir inceleme buldum ve bu da satın almamı tetikleyen unsurlardan biri oldu. Fakat umduğumu bulamadım açıkçası. Kablo yönetimi zayıf, güç kaynağını taktığımız alan dar ve hareket alanımız çok kısıtlı. 2,5 inç hard diskleri takmak için ayrılan alan iyi fakat kablo yönetimi vasat. Kablolar fanlardan dolayı takılamıyor ve diskleri ters çevirmek durumunda kaldım. Bu sefer de sata ve güç kabloları birbirine çakıştı ve beni çok zorladı. Bir eksi yönü de fanların 4 tanesi molex ile güç kaynağına bağlanıyor.

Bu durumlar haricinde kasanın malzeme kalitesi ve soğutması çok iyi. Görünüm fevkalade, içinde gelen fanlar da çok sessiz.

Monitör büyüklük olarak benim için yeterli. Görüntü kalitesi gayet iyi, kontrast değeri iyi, tepki süresi 1ms olması güzel. Ghosting yok. Güneş ışığı aldığında görmekte neredeyse hiç zorlanmıyorsunuz. Görüş açıları gayet iyi. Parlaklık fazla ve kutudan ilk çıktığındaki renk kalibrasyonu kötü. Bunlar dışında monitör tam bir fiyat/performans ürünü oldu benim için.

Güç kaynağı gayet kaliteli, yarı modüler olması iyi bir özellik.

Klavye fare seti gayet uygun fiyatlı, görünüşü güzel. Klavye aydınlatması başarılı, tuş sesleri benim için yeterli ve hissiyatı güzel. Farenin hassasiyeti ve ayarları kötü, headshot atmak çok zor, sürekli bir titreme var. Ergonomik olarak başarılı, rahat bir mouse fakat tavsiye etmiyorum. En kısa zamanda değiştireceğim.

Performans konusuna gelecek olursak, hiç bir darboğaz söz konusu bile değil. Sıcaklık değerleri gayet iyi. Elimde sadece ETS2 ve Modern Warfare 3 olduğu için pek bir test yapamadım.

ETS2: Çözünürlük: VSR açık, 2560*1440 bütün ayarlar açık tüm detay seviyeleri en üst düzeyde 60FPS üstünde bir performans alıyorum. Gayet akıcı.

Son olarak fotoğrafları paylaşayım sizlerle:
13282201_1636197853371026_566229116_n.jpg
13296254_1636197820037696_1806989950_n.jpg

13289105_1636200653370746_1155791764_n.jpg

Etiketleri de bu şekilde yerleştirdim. :)
13285561_1636200660037412_1079544774_n.jpg

Şimdilik sistemimden gayet memunum. İlerleyen zamanlarda değişiklikler yaparsam sizlerle paylaşırım. Okuduğunuz için teşekkürler. :)

Bu kadar ucuza nasıl aldınız? Bende sizin sisteminizin aynısını toplayacağım fakat bu monitörsüz 3500 TL tutuyor ama sizinki yaklaşık olarak toplam 3600 TL tutuyor.

Bir önceki konumda bahsetmiştim aslında. Şimdi anlatmam uzun sürer, oradan bakıp inceleyebilirsiniz. :)
Evet önceki konunuzu okudum. Ekran kartınızı sanırsam arkadaşınızdan satın aldınız. Bayağı ucuza denk getirmişsiniz. Bende sisteme monitör eklemek istiyorum fakat bir türlü sığmıyor. Benim almak istediğim sistemin fotoğrafı da aşşağıda bakabilirsiniz. Eksen Bilgisayar'da "Kingston HyperX Fury 8GB DDR4 2133Mhz" bellekler bitmiş durumda sanırsam. Bu yüzden farklı bir siteden alacağım bellekleri.
SSD'ye gelecek olursak SSD'yi şimdi almayacağım çünkü yeni ve ucuz "Kingston UV400" serisi SSD'ler çıktı onların satışa çıkmasını bekleyerek alacağım sistemi. Veya daha erken monitör alabilmek için SSD almaktan vazgeçsem mi bilemedim?

Sistem:
Eksen Bilgisayar.PNG

Bellekler: KINGSTON HX421C14FB2/8 HyperX Fury Black DDR4-2133Mhz C14 8GB (1x8GB) (14-14-14) 1.2V Bellek - inventus

SSD: Çıktıklarında "Kingston UV400 Serisi" (120GB veya 240GB)

@ProfTech Klavyenin ışıkları kapatılabiliyor fakat mouse ve kasanınkiler maalesef kapatılmıyor.
@MysticVezonTR Durdum durdum turnayı gözünden vurdum. :)
Şimdi; bellek konusu kafanı karıştırmasın, diğer sitedeki belleğe daha fazla para vermene gerek yok. Çünkü 2400 mhz bellek aldığında o 2133 mhz hızda çalışacaktır, bir sorun olmaz bu durum. Bu linkteki belleği al: KINGSTON HyperX, 8GB, DDR4-2400MHz, Bellek - HX424C15FB2/8

Gelelim diğer konuya. Bence şimdi güzel bir monitör al ve sistemini kur, daha sonra şimdi düşündüğünden daha iyi bir SSD alma imkanın da olabilir. Tamam, sistemin hızlı açılıp kapanması, programların hızlı çalışması için gerekli bir parça fakat şimdi monitör almak daha mantıklı. Zira alacağın hard disk gayet yeterli günlük kullanım ve oyun performansı için. Ben şuraya facebook adresimi de koyayım, daha rahat konuşuruz. :) Musa Gültekin | Facebook

Teşekkür ederim anlaşılan aldık mı ameliyat yapmak zorundayız. :D

Düzenleme: Gerçekten ucuza almışsın sistemi güle güle kullan çok güzel olmuş. Darısı başımıza. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı