[Alındı] Ryzen R5 1600 GTX 1080 Sistem ve Test Sonuçları

Ryzen işlemcilerin görünmesiyle mini itx i5 6500 ve GTX 1060 sistemimi satıp Ryzen ile atx boyutlarına geri döndüm.

Sistem bileşenleri;
  • İşlemci: AMD Ryzen R5 1600
  • Anakart: Gigabyte AB350 Gaming 3
  • RAM: G.Skill Flare X 3200MHz CL14
  • HDD: WD Blue 1TB
  • SSD: Crucial MX300 275GB
  • Kasa: Fractal Design Define C
  • PSU: Corsair RM650X
20170424_231458.jpg 20170424_233608.jpg
20170408_210232.jpg
Anakart ve işlemciyi beklerken diğer donanımları monte etmiştim. Sistemi çalıştırdıktan sonra HDD titreşimini daha da azaltmak için üstteki resimlerde göründüğü gibi HDD'yi kauçuk ayaklarıyla tabana, SSD'yi de işlemci arkasındaki bölüme monte ettim. PSU %40-50 kullanıma kadar fan çalıştırmıyor yani daha hiç dönmedi fanı. Muazzam bir sessizlik var sistemde. Şimdi kasadan gelen tek ses işlemci fan sesi. O da yakın zamanda kesilecek kule tipi soğutucuya geçince.

Kasa Türkiye'de satılmıyor. NZXT 340 Elite ile arasında gidip geliyordum. Ses izolasyonu ve daha iyi havalandırmasından ve penceresiz olmasından dolayı bunu tercih ettim. Gayet memnunum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen hemen tüm bileşenler toplama PC adının hakkını verircesine farklı yerlerden alındı.
İşlemci ve anakart Sinerji'den.
Ekran kartı ve HDD Hepsiburada'dan.
SSD Webdenal'dan.
RAM ve 14cm'lik Arctic Freezer fan Nanokatalog'dan
Kasa ve PSU Amazon.de'den
Windows 10 Pro 64bit Kinguin'den alındı.
Toplam maliyet 6000TL sınırına yakın.

İşlemciyi tüm çekirdekler sabit 3.8GHz'de kullanıyorum. RAM'ler 3200MHz ile sorunsuz çalışıyor. İşlemci sıcaklığı oyunlarda 56 dereceyi geçmiyor ancak ses konusunda stok soğutucudan çok memnun değilim. Kule tipi soğutucuya geçiş yapacağım. Dark Freezer X120 AM4 siparişi verdim eksenbilgisayar'dan gelince son halini eklerim.

En son gelen parça RAM'ler oldu. Çünkü RAM konusunda çok çelişkiler yaşadım. Hatta 2 tane RAM alıp geri gönderdim ve sonunda kıydım paraya G.Skill FlareX RAM'leri aldım. RAM'ler gelene kadar tek parça 8GB 2133MHz emanet RAM ile Windows kurulumunu falan yaptım. 2133 MHz ile oyun deneyimi yaptım. Sonrasında 2933 ve 3200 MHz arasındaki farklara baktım. İlk açılışta 2933 MHz ile çalışmıştı RAM'ler. Sonrasında 3200 olarak çalıştılar.

Tüm testler 1080P çözünürlükte.
2133MHz ile 2933MHz arası baya ciddi farklar var. 2933 ile 3200 arası fark çok değil. Dirt Rally testi.
2133 dirt.png 2933 dirt.png 3200 dirt.jpg

2133 MHz ile 2933MHz Ghost Recon Wildlands testi.
2133mhz ghost.jpg 2933 ghost 2.jpg

Bu da O.C'siz i5 7600K, GTX 1080 Gaming ve 3000MHz RAM'li eşdeğer sistem Ghost Recon Wildlands testi.
7600k.jpg
i5 7600K ile arasındaki farka dikkatinizi çekerim. İşlemci kullanımları yarı yarıya. Yani R5 1600 işlem gücünün yarısını kullanarak i5 7600K denginde çalışabiliyor. Gelecek BIOS ve stabilite ayarlarıyla Ryzen performansı daha da artacaktır.

35MBPS 100GB fiber internet kotası bitince indirme hızım 3MBPS'ye düştü. Tüm oyun kütüphanemi yükleyemedim daha. The Division inecek 2-3 gün içinde. Mayıs ayından itibaren BTK'ya göre hızım kotadan sonra 16MBPS'ye düşecek. Bakalım o zaman rahat rahat indiririm her şeyi.

GTA V msaa x2 ile 100-120 FPS civarında seyrediyor. Witcher 3 Hairworks dahil her şey full 75-85 yer yer 100 FPS arası değişken.
Daha yüklenecek oyunlar var;
- The Division yükleniyor
- Middle Earh Shadow of Mordor
- Rise of Tomb Raider
- Crysis 3
- Far Cry 4
- Hitman 2016
- Mafia III
- Rocket League
- Battlefield 4
Sonuçlarını oyunlar yüklendiğinde eklerim. Kendi Benchmark testi olan The Division, Shadow of Mordor gibi oyunlar daha doğru sonuçlar verecektir.

Merak edilenler olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucuyu değiştirme nedenin nedir? Gürültü mü sıcaklık mı?

İkisi de denebilir. 3.8Ghz ile kullandığım için masaüstünde 38 derece olan sıcaklık çok çabuk 50 dereceyi geçiyor. 50 dereceyi geçince ani bir hızlanma oluyor fanda. Stok fanın yaprakları eğimli, statik basınç değeri yüksek ve biraz sesli. Pek hoşuma gitmiyor bu ses. Tüm sistemi stres testine sokunca işlemci sıcaklığı 66 dereceyi görüyor 3.8Ghz için. 3 kez üstüste Cinebench yapınca 70 dereceyi gördü işlemci.
Bu soğutucu ile belki 3.9Ghz'i deneyebilirim. Soğutucunun 180W TDP değeri var. İşlemcinin stok TDP değeri 65W. OC'li hali aşağı yukarı R5 1600X gibi 90-100W civarında olur. Yeni soğutucu işlemciyi 60-65 derece altında tutsa yeterli olur. Tüm fanları ona göre senkronize edeceğim.

@Asabi Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Merak ettiğim HDD'den gelen sesi kauçuk ile nasıl kesebildiniz? Bende HDD titreşiminden nefret ediyorum ancak bir türlü çözemedim yardımcı olurmusunuz?

Kasanın sürgülü HDD aparatı var. Önce ona takmıştım ama aparat üzerinde kauçuk ayak olmasına rağmen aparatın kendisinin takıldığı yerde titreşim emen bir parça olmadığından kompe aparatı titreştirip ses yapıyordu. HDD sürgülü bölümü kasadan söküp kauçuk ayaklarla kasanın tabanındaki bölüme taktım. Yine ses sıfırlanmadı ama minimuma indi. HDD olmasa tamamen SSD olsa sistemin çıtı çıkmayacak hale gelecek. 1TB SSD'ler 200TL civarına düşerse alırız :)
Önceki Mini ITX sistemde PSU'dan geldiğini düşündüğüm ses meğer PSU'nun yanındaki HDD'den geliyormuş bu arada. PSU fanını bile değiştirmeyi kafaya koymuştum. Günahını almışım eski kasadaki PSU'nun.
Eski kasam;
Corsair Obsidian 250D Mini İtx Kasa İnceleme ve Montaj

İkisi de denebilir. 3.8Ghz ile kullandığım için masaüstünde 38 derece olan sıcaklık çok çabuk 50 dereceyi geçiyor. 50 dereceyi geçince ani bir hızlanma oluyor fanda. Stok fanın yaprakları eğimli, statik basınç değeri yüksek ve biraz sesli. Pek hoşuma gitmiyor bu ses. Tüm sistemi stres testine sokunca işlemci sıcaklığı 66 dereceyi görüyor 3.8Ghz için. 3 kez üstüste Cinebench yapınca 70 dereceyi gördü işlemci.
Bu soğutucu ile belki 3.9Ghz'i deneyebilirim. Soğutucunun 180W TDP değeri var. İşlemcinin stok TDP değeri 65W. OC'li hali aşağı yukarı R5 1600X gibi 90-100W civarında olur. Yeni soğutucu işlemciyi 60-65 derece altında tutsa yeterli olur. Tüm fanları ona göre senkronize edeceğim.

Buradan anladığım R5 ile gelen stok soğutucuların yetersiz olduğu sonucunu çıkardım. Acaba aynısı R7 1700 ile gelen soğutucular içinde geçerlimidir? Aslında Ryzen'in soğutucularına dair kapsamlı bir inceleme yapılsa hiç fena olmayacak sırf soğutucuyla beraber geliyor diye belkide düz Ryzen almanın hata olduğu ortaya çıkar.

Buradan anladığım R5 ile gelen stok soğutucuların yetersiz olduğu sonucunu çıkardım. Acaba aynısı R7 1700 ile gelen soğutucular içinde geçerlimidir? Aslında Ryzen'in soğutucularına dair kapsamlı bir inceleme yapılsa hiç fena olmayacak sırf soğutucuyla beraber geliyor diye belkide düz Ryzen almanın hata olduğu ortaya çıkar.
Stok soğutucuyu, pek fazla OC işlerine girmeyenler kullanacak tabii.

Stok Wraith Spire'in 95W TDP değeri var. Bu değer sizi yanıltmasın stok hızda 65W tüketim olduğundan sorun çıkarmaz. İşin içine OC girince tam hızda işlemciyi yakmayacak kadar performans verir vermesine ama tam hızdaki fan sesiyle sürekli PC kullanılmaz. Yani öyle 50-60 derecede tutacak kadar performans beklememek lazım. Stok soğutucu üzerine sürülü gelen termal macundan da biraz şüpheliyim. Yeni soğutucunun yanında gelen Dark termal macun nasıldır ondan da emin değilim. 2 yıl önce aldığım Cooler Master var yarım. Kapalı kutusunda özelliğini yitirmiş midir bilemiyorum. Dark'ın kutusundan çıkanı kullanırım sanırım.

Edit: Noctua NT-H1 termal macun üzerinde kullanımdan önce tavsiye edilen raf ömrü 2 yıl yazıyor. Yani 2 yıllık eski macunumdan pek hayır gelmez demek bu.

Dark Freezer X120 soğutucu geldi. Kurulumu basit denebilir ama o fanı tutturan kanca aparatla bi 15 dakika uğraştım. Sonuç muazzam. Stres testinde işlemci 45 dereceyi geçmiyor. Tüm fanlar sessiz silent modda. Fan sesi sıfır.
Anakart üzerindeki RGB LED ışıklandırmayı soğutucu ledine uygun yaptım. Ekran kartı LED'i de mavi olunca güzel senkron oldu.

Bu arada ekran kartının eğik duruşu biraz bakış açısından kaynaklı. Tam karşıdan resimde hiç eğik durmuyor.
18119099_10155234971893535_1279959917265767593_n.jpg

18118438_10155234973883535_594063999001821564_n.jpg

RAM'ler 3200MHZ'mi yoksa AMP'yle mi o frekansa çıkardın? Bu arada yeni soğutucunuda aldığına göre seni buralarda artık seyrek görebiliriz. :D
Ramleri ilk başta 2933 olarak çalıştırmıştım ama sonradan BİOS'tan ram profilini seçince 3200 olarak çalışmaya başladı. Yani MSI modellerindeki AXMP gibi.

Hocam işlemci ve RAM' ler için ufak bir OC rehberi hazırlayabilir misiniz? Şahsen bir çok arkadaş için yararlı bir inceleme olmuş ama zamanınız varsa bunu da yaparsanız çok harika olur. @Asabi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı