[Alındı] Ryzen R5 1600 GTX 1080 Sistem ve Test Sonuçları

Ryzen işlemcilerin görünmesiyle mini itx i5 6500 ve GTX 1060 sistemimi satıp Ryzen ile atx boyutlarına geri döndüm.

Sistem bileşenleri;
  • İşlemci: AMD Ryzen R5 1600
  • Anakart: Gigabyte AB350 Gaming 3
  • RAM: G.Skill Flare X 3200MHz CL14
  • HDD: WD Blue 1TB
  • SSD: Crucial MX300 275GB
  • Kasa: Fractal Design Define C
  • PSU: Corsair RM650X
20170424_231458.jpg 20170424_233608.jpg
20170408_210232.jpg
Anakart ve işlemciyi beklerken diğer donanımları monte etmiştim. Sistemi çalıştırdıktan sonra HDD titreşimini daha da azaltmak için üstteki resimlerde göründüğü gibi HDD'yi kauçuk ayaklarıyla tabana, SSD'yi de işlemci arkasındaki bölüme monte ettim. PSU %40-50 kullanıma kadar fan çalıştırmıyor yani daha hiç dönmedi fanı. Muazzam bir sessizlik var sistemde. Şimdi kasadan gelen tek ses işlemci fan sesi. O da yakın zamanda kesilecek kule tipi soğutucuya geçince.

Kasa Türkiye'de satılmıyor. NZXT 340 Elite ile arasında gidip geliyordum. Ses izolasyonu ve daha iyi havalandırmasından ve penceresiz olmasından dolayı bunu tercih ettim. Gayet memnunum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen hemen tüm bileşenler toplama PC adının hakkını verircesine farklı yerlerden alındı.
İşlemci ve anakart Sinerji'den.
Ekran kartı ve HDD Hepsiburada'dan.
SSD Webdenal'dan.
RAM ve 14cm'lik Arctic Freezer fan Nanokatalog'dan
Kasa ve PSU Amazon.de'den
Windows 10 Pro 64bit Kinguin'den alındı.
Toplam maliyet 6000TL sınırına yakın.

İşlemciyi tüm çekirdekler sabit 3.8GHz'de kullanıyorum. RAM'ler 3200MHz ile sorunsuz çalışıyor. İşlemci sıcaklığı oyunlarda 56 dereceyi geçmiyor ancak ses konusunda stok soğutucudan çok memnun değilim. Kule tipi soğutucuya geçiş yapacağım. Dark Freezer X120 AM4 siparişi verdim eksenbilgisayar'dan gelince son halini eklerim.

En son gelen parça RAM'ler oldu. Çünkü RAM konusunda çok çelişkiler yaşadım. Hatta 2 tane RAM alıp geri gönderdim ve sonunda kıydım paraya G.Skill FlareX RAM'leri aldım. RAM'ler gelene kadar tek parça 8GB 2133MHz emanet RAM ile Windows kurulumunu falan yaptım. 2133 MHz ile oyun deneyimi yaptım. Sonrasında 2933 ve 3200 MHz arasındaki farklara baktım. İlk açılışta 2933 MHz ile çalışmıştı RAM'ler. Sonrasında 3200 olarak çalıştılar.

Tüm testler 1080P çözünürlükte.
2133MHz ile 2933MHz arası baya ciddi farklar var. 2933 ile 3200 arası fark çok değil. Dirt Rally testi.
2133 dirt.png 2933 dirt.png 3200 dirt.jpg

2133 MHz ile 2933MHz Ghost Recon Wildlands testi.
2133mhz ghost.jpg 2933 ghost 2.jpg

Bu da O.C'siz i5 7600K, GTX 1080 Gaming ve 3000MHz RAM'li eşdeğer sistem Ghost Recon Wildlands testi.
7600k.jpg
i5 7600K ile arasındaki farka dikkatinizi çekerim. İşlemci kullanımları yarı yarıya. Yani R5 1600 işlem gücünün yarısını kullanarak i5 7600K denginde çalışabiliyor. Gelecek BIOS ve stabilite ayarlarıyla Ryzen performansı daha da artacaktır.

35MBPS 100GB fiber internet kotası bitince indirme hızım 3MBPS'ye düştü. Tüm oyun kütüphanemi yükleyemedim daha. The Division inecek 2-3 gün içinde. Mayıs ayından itibaren BTK'ya göre hızım kotadan sonra 16MBPS'ye düşecek. Bakalım o zaman rahat rahat indiririm her şeyi.

GTA V msaa x2 ile 100-120 FPS civarında seyrediyor. Witcher 3 Hairworks dahil her şey full 75-85 yer yer 100 FPS arası değişken.
Daha yüklenecek oyunlar var;
- The Division yükleniyor
- Middle Earh Shadow of Mordor
- Rise of Tomb Raider
- Crysis 3
- Far Cry 4
- Hitman 2016
- Mafia III
- Rocket League
- Battlefield 4
Sonuçlarını oyunlar yüklendiğinde eklerim. Kendi Benchmark testi olan The Division, Shadow of Mordor gibi oyunlar daha doğru sonuçlar verecektir.

Merak edilenler olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarda FPS düşüşleri yaşanmıyor mu ben HDMI ile bağlayınca 200 FPS dek 20-40 alıyorum.
HDMI ile fps düşüşü pek mantıklı gelmedi bana. DP'tan sonra en verimli bağlantı şekli HDMI.

Hortlama sayılır mı bilmem ama bayağı bir vakit geçmiş üstünden, yine de soruyorum :D 60 Hz LG TV ile kullanıyorum demişsiniz acaba genel olarak çözünürlüğü kaçta kullanıyorsunuz bir de bilmiyorum oynuyor musunuz ama işlemci ekran kartı dengesini ölçmek için soruyorum CS:GO da 1080p çözünürlükte maksimum ayarlarda kaç fps alıyorsunuz acaba ?
1080P 8x MSAA ile yüksek ayarlarda alınan sonuç;
Adsız.jpg

Rise Of The Tomb Raider
1080p Very High
tr.jpg

Shadow of Mordor 1080p Ultra
som.jpg

The Division 1080p Ultra
td.jpg

Witcher 3 1080p Ultra
w3.jpg

Sonuçlar beklediğimden iyi açıkçası. Bottleneck tarzı bir durum yaşanmıyor anladığım kadarıyla. Teşekkürler testler için çok yararlı olmuş.

bende de aynı sistem var sadece benimki 8 gb gta 5 ve pubg de droplar ve düşk fps den şikayetciyim ram alsam düzelir mi? Birde gta 5 ayarlarınızın fotoğrafını atabilir misiniz?
Ryzen için RAM'in frekansı ve gecikme süresi önemli. Bu yüzden Ryzen'e tam uyumlu ve 3200mhz RAM tercih ettim. İlk sayfada 2133mhz ile 3200mhz arasındaki dağlar taşlar kadar farkı görebilirsin.
GTAV yüksek detaylar için 8GB RAM yetersiz kalıyor. Toplam ram kullanımı 9GB'ı geçebiliyor. Ayarları ve sonuçları ekleyeceğim ancak oyun güncelleme hatası veriyor. Sorunu çözeyim görselleri ekleyeceğim.

O ekran kartı nasıl 85 dereceyi görüyor anlamıyorum. Bendeki EVGA 1070, 70 dereceyi geçmiyor, Titanfall 2'yi bitirdim biraz önce. 3 ila 4 saat arası oynadım 69 derece maximum değer.

GTAV için ilk ayarlar ve çimen performansı;
Her şey ultra msaa 8x
gta ayarlar.jpg
gta çimenler.jpg

Bu da ikinci ayarlar
MSAA açık ve kapalı FPS farkı
gta ayarlar oyun içi.jpg
msaa 8x.jpg

msaa kapalı.jpg

O ekran kartı nasıl 85 dereceyi görüyor anlamıyorum. Bendeki EVGA 1070, 70 dereceyi geçmiyor, Titanfall 2'yi bitirdim biraz önce. 3 ila 4 saat arası oynadım 69 derece maximum değer.
85 değil 82 dereceyi görüyor. Bunun sebebi hem havaların sıcak olması hem de kasanın duvara biraz yakın durmasından kaynaklı. Kasa fan hızları da düşük devirlerde bu arada.

Benim kasada hava akışı denen bir olay yok. :) Kasa kapalı ve egzos kısmında seidon 120V'nin bloğu takılı. Bence fan satmak için tasarlanmış bir olay.
4.jpg

Benim kasada hava akışı denen bir olay yok. :) Kasa kapalı ve egzos kısmında seidon 120V'nin bloğu takılı. Bence fan satmak için tasarlanmış bir olay.
Eki Görüntüle 257269
Senin kartın GTX1070 ve 1 adet 8 pin güç girişi mevcut. Bendeki kart ise GTX1080 ve 1 adet 8pin yanında 1 adet de 6pin güç girişi mevcut. Ne kadar çok enerji çekerse o kadar ısınır mantık budur. Hem kartlar farklı hem de güç çekişleri farklı. Technopat'ın yapmış olduğu MSI GTX1080 Gaming X incelemesini izleyecek olursan kart 75 derece civarında dolaşıyor klimalı ortamda. Benim kasamın biraz daha kapalı bir kasa olmasından dolayı bu dereceyi normal görüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı