Alınganlık hastalık mıdır yoksa genetik mi? Tedavisi var mı?

masQee

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 5 2600
Gigabyte GTX 1660 SUPER
Asus Prime B450m
Kioxia 500 gb m2 SSD
Meslek
Veri Tabanı Programcılığı
Alıngan olduğum için sürekli sorunlar yaşıyorum. Nasıl başa çıkabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alınganlık özgüven eksikliğinin belirtisidir. Temeli çok farklı şeylere dayanabilir, hayatınızdaki en etkisiz insanların bile söylediği bir şeyler moralinizi bozup hayat standartlarınızı etkiliyorsa başkalarının hayatımıza müdahale etmesine izin veriyoruz demektir.

Bence hastalık da değil genetik de. Her insanın duygu eşiği farklı noktalardadır. Birisi ufak bir ağaç dalı kırılınca üzülebilirken kimisi de olaylara karşı tepkisiz olabilir.

Alınganlık derken insanlara karşı hassas bir yapınız varsa sizlere söyledikleri lafın iyi yönünü sürekli düşünün. Eğer istemeden düşündükçe daha da üzülüyorsanız çok düşünmeyin iyi tarafına bakın.

Karşımdaki insanlar biz seni sevdiğimizden böyle yapıyoruz diyorlar. Ben istemiyorum ama bana böyle davranılmasını. Her insan farklı yapıdadır. Birisi et yemeyi sever diğeri sebze yemeyi. Duygularda aynı bence. Burada karşısındaki insana göre değilde topluma göre davrandıkları yönü düşündürüyor beni. Karşıdaki insanın gerçekten şakayı kaldırabileceğini düşünüyorsan öyle davranırsın ve buna dayalı olarak da arada samimi bir düzey olur.

Karşımdaki insanlar biz seni sevdiğimizden böyle yapıyoruz diyorlar. Ben istemiyorum ama bana böyle davranılmasını. Her insan farklı yapıdadır. Birisi et yemeyi sever diğeri sebze yemeyi. Duygularda aynı bence. Burada karşısındaki insana göre değilde topluma göre davrandıkları yönü düşündürüyor beni. Karşıdaki insanın gerçekten şakayı kaldırabileceğini düşünüyorsan öyle davranırsın ve buna dayalı olarak da arada samimi bir düzey olur.
Mesela nasıl davranışlar? Anlatabilir misiniz?

Mesela aylardır arada bir oturup kalktığımız, birbirimizi gördüğümüzde konuştuğumuz biriyle beraber çalışıyoruz. Davulun sesin uzaktan hoş gelir miş derler ya yan yana olunca atışmaya başladık falan. Arkadaş ortamında oturuyoruz işte belalı tanıdıklarım falan var seni dövdüreceğim falan diye şaka yapmış. Bende ciddiye aldım tabii. Başka birisine anlattım. Oda ona söyleyince çok alıngansın şaka yapmıştım falan dedi. Bunuda alaycı bir tavırla söylüyor. Sürekli böyle olaylar yaşanınca insanların bu tür olaylara karşı bakış açıları değişiyor.

Mesela aylardır arada bir oturup kalktığımız, birbirimizi gördüğümüzde konuştuğumuz biriyle beraber çalışıyoruz. Davulun sesin uzaktan hoş gelirmiş derler ya yan yana olunca atışmaya başladık falan. Arkadaş ortamında oturuyoruz işte belalı tanıdıklarım falan var seni dövdüreceğim falan diye şaka yapmış. Bende ciddiye aldım tabii. Başka birisine anlattım. Oda ona söyleyince çok alıngansın şaka yapmıştım falan dedi. Bunuda alaycı bir tavırla söylüyor. Sürekli böyle olaylar yaşanınca insanların bu tür olaylara karşı bakış açıları değişiyor.
Gülerek söylemediyse ve ciddi şekilde söylediyse böyle şaka olmaz zaten. Ama eğer şaka olduğu belli olacak şekilde söylediyse siz biraz olayı kendiniz büyütmüş olabilirsiniz.

Yani toplum içinde şaka amaçlı olduğu bariz belli olmadıkça seni dövdüreceğim felan demesi zaten doğru değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı