Allah diye korkutulmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1952 yılında (yurt dışında) çocuklar üzerinde bir test yapılmış. Bu test uzun süreli bir test.

İki ayrı sınıfta iki ayrı eğitim öğretim tarzı uygulanmış

1. Sınıftakilere hocalar tarafından, gayet uzlaşmacı, anlayışlı davranılmış. Korkutma azarlama bağırma çağırma olmadan kısacası (cezalandırma) olmadan eğitim verilmiş.

2 Sınıftakilere bunun tam tersi bir yöntem uygulanmış. Hocalar sinirli, bağırıp çağıran, korkutan azarlayan bir davranış içinde çocukları baskılamışlar.

Sonuç. 1 sınıftakiler gayet kendilerinden emin, özgüvenli, sorgulayıcı saygı sevgi içeren davranışlar sergilerken, 2 sınıftakiler sinik silik çekingen utangaç özgüven eksiliği içeren davranışlarda bulunmuşlar.

Ve bu test 1952 li yıllarda uygulanmış. Burda suç kimin? Elbette bizi yöneten yönlendiren çapsızların yetersiz akılsız kimselerin suçu.

1952 yılında (yurt dışında) çocuklar üzerinde bir test yapılmış. Bu test uzun süreli bir test.

İki ayrı sınıfta iki ayrı eğitim öğretim tarzı uygulanmış

1. Sınıftakilere hocalar tarafından, gayet uzlaşmacı, anlayışlı davranılmış. Korkutma azarlama bağırma çağırma olmadan kısacası (cezalandırma) olmadan eğitim verilmiş.

2 Sınıftakilere bunun tam tersi bir yöntem uygulanmış. Hocalar sinirli, bağırıp çağıran, korkutan azarlayan bir davranış içinde çocukları baskılamışlar.

Sonuç. 1 sınıftakiler gayet kendilerinden emin, özgüvenli, sorgulayıcı saygı sevgi içeren davranışlar sergilerken, 2 sınıftakiler sinik silik çekingen utangaç özgüven eksiliği içeren davranışlarda bulunmuşlar.

Ve bu test 1952 li yıllarda uygulanmış. Burda suç kimin? Elbette bizi yöneten yönlendiren çapsızların yetersiz akılsız kimselerin suçu.

2. sonuçtaki durumu ben evdeki psikolojik savaştan dolayı okulda sergiliyordum ağırlıklı olarakta ilkokul :( Bir noktada manidar geldi.

İnsanların dinleri ve özellikle İslam'ı yanlış anlamalarının tek sebebi, o dini yaşayanlar sıradan kişiler. İslam'ı milletimizin de yabancıların da yanlış anlamalarının sebebi bu.
Eğer bir kişi, din hakkında ilmi yoksa ve dini diğerlerinden görerek yaşıyorsa, dini öğreneceğin son kişi odur. Bu kişilerin çocuklarına yaptığı yanlış baskılar da yaşadığınız gibi sorunlar doğuruyor.

Dini, başta kaynağından, sonra gerçekten dini ilme sahip insanlardan öğrenmek şart.

Müslüman Arap ülkerinde din, bütün alanlarda baskı aracı olarak kullanılıyor. Türkiye toplumu (çok şükür) Arap olmadığı için bu baskıdan bir nebze uzak. Lakin gene de dini toplumsal ve özel hayatta baskı aracı olarak kullanmak isteyen bir kesim var. Bu kesimlerde yetişen insanların tamamı psikolojik ruhsal ve zihinsel olarak a-normaldirler. Müslüman ülkelerde 5 nesil bu şekilde heba edildi

Müslüman Arap ülkerinde din, bütün alanlarda baskı aracı olarak kullanılıyor. Türkiye toplumu (çok şükür) Arap olmadığı için bu baskıdan bir nebze uzak. Lakin gene de dini toplumsal ve özel hayatta baskı aracı olarak kullanmak isteyen bir kesim var. Bu kesimlerde yetişen insanların tamamı psikolojik ruhsal ve zihinsel olarak a-normaldirler. Müslüman ülkelerde 5 nesil bu şekilde heba edildi

Bununla yüzleşmek için daha uyanamayanlar da var maalesef aile yapısını sorgulamayanlar yada her şey yolunda zannedenler.Bir noktada uyansalar bile senin üzerindeki etkilerini kabul edip sindirebilmek asıl olay annem bu noktayı hiç aşamadı ne yazık ki onu bu konuda da yargılayamam kesinlikle.Ayrıyetten çocukluktan gelen bu tür sıkıntıların üzerine birde özgürleşmek için atıldığı hayatta karşı bir baskı ile karşılaşmak maddi sıkıntılar gibi.Her taraftan üzerine duvarlar örülmesi ve arasında sıkışıp tekrardan çökmek.

Yazıyı okumaya üşendim ama İslamın aileden değilde Kur'an-ı Kerim'den öğrenilmesi gerekildiğini düşünüyorum.

Ben müslümanım ve Allah'tan korkmak yanlış bir şey değil bence ama bir çocuk daha dinin katı kuralları ile tanışabilecek ne beceride ne de mental olarak hazır değil (ki İslam'da zorunlu tutmaz çocuklara dini kuralları) ve ondan dolayı çocuğa Allah'tan kork o seni görür, yok o seni cehennemde yakar vs diye korkutmak yerine Allah böyle kullarının yanındadır, bundan dolayı dua etmelisin, Allah'a güvenmelisin diye eğitirim çocuğum olsa.

Ben müslümanım ve Allah'tan korkmak yanlış bir şey değil bence ama bir çocuk daha dinin katı kuralları ile tanışabilecek ne beceride ne de mental olarak hazır değil (ki İslam'da zorunlu tutmaz çocuklara dini kuralları) ve ondan dolayı çocuğa Allah'tan kork o seni görür, yok o seni cehennemde yakar vs diye korkutmak yerine Allah böyle kullarının yanındadır, bundan dolayı dua etmelisin, Allah'a güvenmelisin diye eğitirim çocuğum olsa.

Sorun burada işte diyorum ben.Böyle bir eğitim şekli yanlış kodlamadır insan zihnini.Çünkü bu çok kolay bir şekilde somut olarak senden güçlü yada imkanı olan diğer varlıklar üzerinde uygulanabilir iletişim yada yakın ilişki kurmak için.Yani herşeye gücü yeten soyut bir varlık ile korku temelli bir ilişki kuruyorsun bu sana kodlanıyor.Peki sen bu kodlamayı somut bir şekilde başka senden güçlü ve senden daha çok şeye imkanı olan bir varlık la benzer bir ilişki kurmak için kullanmıycağın nerden belli bu sağlıklı bir ilişki midir her şeyden önce ? Sana bu şekilde ilişki kurman öğretiliyor bildiğin allahla aranda ne kadar korku varsa diğer kuracağın ilişkilerde de o kadar korku duygusunun temelli olması normalleşiyor senin psikolojin de seni paranoyak bir hale getiriyor.Bu senin seçiminde değil bilinçaltına böyle kodlanmış, böyle bir şeye maruz kalmışsın.

Gerçekten de kötü bir insansan, Allah'ın emirlerine karşı geliyorsan o zaman korkman lazım. Ama ne zaman ki ibadetlerini yapıp iyi bir insan olursan Allah ile dost bile olabilirsin. Yunus Emre, Mevlana gibi alimler de zaten Allah dostu kişilerdi. Sen bakma forumdaki yok ölünce yok olacaksın falan diyenlere. İyi bir insan olmak gerekir her şeyden önce.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı