Allah diye korkutulmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir çocuğu korku duygusuyla büyütmek ona yapılabilecek en büyük kötülüktür. Korku diğer bütün duyguları tetikler. Halbuki sevgi ile büyütseler yapılabilecek en büyük iyilik olurdu.

Bazen bakıp diyorum ki iyi ki böyle bir ailede yetişmedim. Yanlış anlama kötülemek istemem ama onlara da kendi ailesi dini öyle bir yansıtıyor hatta dayatıyor ki ya etkisinde kalıyorsun ya da soğuyorsun. Böyle durumda olan biriyle ilk aşamada sohbet ederim ama zaten beyni tükenmiş ise kaçar giderim :)

Yani bende olsam zaten bu durumda olduğum için bana yaklaşmazdım bunu hep düşünürüm sonuçta herkes bir noktada kendi bulunduğu konumda yarattığı güven alanından dışarı çıkmak istemez eğer biri onu orada rahatsız edebilecek bir yapıdaysa.

Sen eğer kötülük yapmıyorsan, hayvanları, ağaçları, çiçekleri seviyorsan, empati kurabiliyorsan, vicdana sahipsen bence yaratıcıdan korkmana gerek yok.

Yani burda mesele o değil zaten annemde, anneannemde sever o dediklerini kendi çaplarında çektikleri acı kadar ve bunu da önemsedikleri kabul ettikleri kadar empati yaparlar ama bir insanın içini tam olarak yansıtan şeyler değil bunlar tam olarak onlarda zarar vermek istemezler herhangi bir şeye ama sorun işte neden seviyosun yada neden zarar vermek istemiyorsun ? Etrafına değer verdiğin için mi ? İnsan insan olduğu için mi ? Etrafında ki hareket etsin etmesin kendin gibi yaşayan canlılar olduğu için mi saygı duyuyosun yada seviyosun yoksa seni böyle mi kodladılar yani korkuttular mı seni göze batacak bir hareket yapma falan diye

Bana verilen eğitime göre (İmam-Hatip Lisesinde) Allah'tan korkmak o şekilde değilde, Allah'ın seni sevmemesi, kötü işler yaparak Allah'ın seni cennetten uzak tutması gibi anlamlarla bize anlatıyorlar. Benimde aklıma en çok yatan görüşler bu şekilde.

Yani buda ayrı bir felsefik boyut bir noktadan sonra.Bu tür öğretiler insanların zihnine onların hayatlarına herşekilde etkisi dokunabilecek bir soyut bir varlık var ise onun kendi beğenisine hitap edecek şekilde kendini şartla ve koşullandır şeklinde giriyor.Böyle öğretim şekilleri somutlaştırılıyor insan zihninde maalesef bazı insanlar üzerinde istemsizce.

Son düzenleme:
@OrganikYumurta bey, bu arada keşke bu konuyu başka forumda açsaydınız zira burada müslüman olmayan büyük bir kesim var birazdan gelip size dinden çık diye tavsiye yapan pek çok kişi olabilir.
Bu da biraz ön yargılı bir düşünce. Sonuçta bu konuda konu sahibi, ona öğretilen inançtan dolayı psikolojik sorunlar yaşıyor. Herkes burada birbirine yardım etmek ister. Biri dini yönden açıklamaya çalışırken, diğeri konuyu farklı yerden ele alır. Sonuçta yardım etmek önemli. Bir insanın psikolojik sorunları varken dinin yükümlülüğünden sorumlu tutulur mu?

@lordRago bey, haklısınız ama demek istediğim farklı şeydi. Ben bu tip konuları uzun süredir takip ettiğim için olanlardan haberdarım o yüzden ön yargılı olduğumu zannetmiyorum. Genelde insanlar yardım etmek yerine direk dinden çık dedikleri için böyle bir yorum yaptım.

@OrganikYumurta bey, bu arada keşke bu konuyu başka forumda açsaydınız zira burada müslüman olmayan büyük bir kesim var birazdan gelip size dinden çık diye tavsiye yapan pek çok kişi olabilir.

Yok zaten inanmıyorum ben dinlere allah inancımı sorguluyorum sadece.Neden diyorum yani kanıtlanamayan soyut bir varlık var ortada ve görüp görebileceğimiz her türlü somut şeye gücü yetiyor.Bilim çağında ilerlemeye çalışıyoruz kanıtlanabilir şeylere sırtımızı yaslayarak ileriyi görmeye çalışarak ama bu düşünce yapısında çok büyük çelişkiler doğuruyor inkar edilemez şekilde.

Müslümansan Allah'tan zaten korkman gerekiyor ki. Çünkü seni cehennemde yakacağını ve inanılmaz acılar vereceğini söyleyen biri. Biri beni böyle tehdit etse ben de korkardım.

Müslümansan Allah'tan zaten korkman gerekiyor ki. Çünkü seni cehennemde yakacağını ve inanılmaz acılar vereceğini söyleyen biri. Biri beni böyle tehdit etse ben de korkardım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burda anlatılmak istenen şey toplumumuz için çok mantıklı geldi bana.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı