Allah'a "Tanrı" demek günah mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Araştırdım demekte bir sakınca yokmuş.

Kardeşim Kur-an kitabını diyanet yazmadı herhalde insanlar kendi okuduğunu anlayabiliyor diye düşünüyorum. Kaldiki diyanet tepki çeken açıklamalarını siliyor. Size zamanında yaptığı ve tepkiden sonra kaynaklari yokettiği bir açıklama bırakayım aşagıya.

Hocam ben zaten kesin tanrı kelimesi kullanılmaz demedim sadece müslümana Allah demek daha uygun daha yakışır demek istedim eğer sizi rahatsız edecek bir şey yaptıysam özür dilerim.
Estağfirullah. Türk olarak dilimi seviyorum ve destekliyorum olay sadece bu. Mümkün olan her yerde Türkçe konuşmayı tercih ederim.

Allah'n 99 isminden hiçbiri, tanrı değil. Eğer inancınız İslam ise tanrı dememelisiniz. Tanrı kelimesi eski türkçeden "tengri" olarak gelir. Tengri ise şamanizm ve gök tanrıcılık gibi inanışlarda "yaratıcı" anlamına gelir.

Malum şahsa anlatır gibi anlatıyorum, farkındayım.

Son tahlilde; eğer inancınız islamiyet öncesi Türk inanışlarından olan şamanizm, gök tanrıcılık değil ise bu kelimeyi kullanmayın. Zira insanların içinde gülünç, gafil duruma düşersiniz.

Cumhuriyet döneminde "dilde sadeleşme" çalışmalarından kazanılan belki de en gereksiz cümledir tengri cümlesi. Evet bir inananın en temel görevidir inancının temeli olan kutsal kitabı bildiği dilden okumak, içeriğini anlamak. Mesela anadili Türkçe olan bir Müslüman'ın kuran-ı Kerim'i Türkçe meali olarak okuması veya anadili Türkçe olan bir Yahudinin Tevrat'ın Türkçe çevirisini okuması gibi.

Fakat Allah yerine de tanrı kelimesini getiremezsin.

Not: Yazım denetimi "Büyük harf" seçeneğini kullandım. Kelimelerin büyük ya da küçük harfle başlaması benim sorumluluğumda değildir.

Allah'n 99 isminden hiçbiri, tanrı değil. Eğer inancınız İslam ise tanrı dememelisiniz. Tanrı kelimesi eski türkçeden "tengri" olarak gelir. Tengri ise şamanizm ve gök tanrıcılık gibi inanışlarda "yaratıcı" anlamına gelir.

Malum şahsa anlatır gibi anlatıyorum, farkındayım.

Son tahlilde; eğer inancınız islamiyet öncesi Türk inanışlarından olan şamanizm, gök tanrıcılık değil ise bu kelimeyi kullanmayın. Zira insanların içinde gülünç, gafil duruma düşersiniz.

Cumhuriyet döneminde "dilde sadeleşme" çalışmalarından kazanılan belki de en gereksiz cümledir tengri cümlesi. Evet bir inananın en temel görevidir inancının temeli olan kutsal kitabı bildiği dilden okumak, içeriğini anlamak. Mesela anadili Türkçe olan bir Müslüman'ın kuran-ı Kerim'i Türkçe meali olarak okuması veya anadili Türkçe olan bir Yahudinin Tevrat'ın Türkçe çevirisini okuması gibi.

Fakat Allah yerine de tanrı kelimesini getiremezsin.

Not: Yazım denetimi "Büyük harf" seçeneğini kullandım. Kelimelerin büyük ya da küçük harfle başlaması benim sorumluluğumda değildir.
Tanrı'nın 99 isminden hiçbirinin tanrı olmamasının sebebi bu isimlerin Arapçadan gelmiş olması olabilir mi? Şamanizm veya göktanrı inancıyla alakalı olmayan bir durum Tanrı demek "Yaratıcı." demek değil mi? Size soruyuyorum yine Yaratma sıfatı olan Allah'a yaratatıcı denilmez mi? Allah kelimesi de birebir arapça da yaratıcı demektir. Birebir eş anlamlı kelimeler. Peki birde bazı insanların unuttukları sorgulama becerilerini açığa çıkarmak için söylüyorum. Kur-an Hristiyanlığı reddetmez hatta onunda inmiş kutsal bir kitap olduğu Kur-an'da geçer. Hristiyan kitabı da üç dilde yazılmıştır İbranice Aramice ve en kabul göreni olan yunanca. Orda da Allah yerine yunanca karşılığı Teos kelimesi geçer. Kur-an kabul ediyor o kitabı da oda kutsal o zaman neden Teos demiyoruz? Buda tamamen bu mantık. Yahudilerin kitabında da ibranice Allah kelimesi karşılığı vardır. Kaldı ki 99 isimin herbiri arapça anlamıyla Yaratıcının sahip olduğu bir özelliği belirtir. Ordaki isimler Ali, Mehmet gibi koyulma anlamında değil. Allah'ın sahip olduğu kutretli özelliklerini ifade eder. Bunlar arasında tabiki türkçe bir kelime geçmeyecektir. Ama Kur-an bunlar dışında yaratıcıya başka isim verilemez diyor mu? Yazdıklarınız tamamen düşünceden ibaret. Bir dayanağı yok ama bizimde en büyük sorunumuz bu zaten. Araştırma ve sistemli düşünme.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı