Tanrı gerçekten var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sana kısa bir cevap vermek istiyorum. Her ettiğin dua kabul olacak diye bir şey yok. Allah, senin hakkında hayırlısı neyse onu verir. Sen elinden geleni yapmaz, günah işleyip, zina edersen ve Allah'ın yasak kaldığı haramlara uyarsan dua'n kabul olmaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

Şartlarına uygun yapılan her dua kabul olur. Allahü teâlâ kendisine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder. Allahü teâlâ, (Bana dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. (Mümin 60)

Ve son olarak
Bu video'yu izlemeni öneriyorum :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tanrı var mıdır yok mudur tartışılır. Ancak benim aklımı kurcalayan başka bir şey var. Bildiğiniz gibi son yıllarda insanlara hizmet etmesi için robotlar üretiliyor. Acaba bundan binlerce yıl önce insanlar da başka zeki bir ırk tarafından kendilerine hizmet edilmesi için mi üretildi? Daha sonra insanlar zekileşip bu ırkın sonunu mu getirdi?

Bence uydurma. Zamanında akıllının birisi ortaya çıkmış. Baya zeki bir insanmış neler neler yazmış. Hatta birazda bencil bir insanmış ki benden sonra kimse ben Peygamberim diyemesin diye son peygamber benim demiş.

Herkes kendi inandığı dinin doğru ve gerçek din olduğunu savunur.

Tam olarak emin değilim ama İslam inancına göre herkes cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gitmeyecek mi?

Hayır. Hristiyanlar ve Yahudiler cennete gidemeyecek. Sadece ALLAH a inanmak değil onun indirdiği kitaba ve peygamber efendimize de inanmak şartı var. Bakabilirsiniz netten sadece müslüman olanlar cennete girer diğerleri (eğer islamdan hiç haberi olmadıysa tabi) sonsuza kadar cehennemde kalacaklardır ama bir hristiyan bir ateist kadar yanmayacak bildiğim kadarıyla. Diğer konuya gelince sevabı günahından fazla olan müslüman cennete gider direkt olarak. Eğer günahı sevabından çok ise kesin cehenneme gider denemez işi ALLAH a kalmıştır dilerse affeder dilerse azap çektirir. Günahlarından dolayı af görmemiş ve azap görmesi emredilmiş olanlar ise cehenneme gider ama zerre kadar imanı varsa (yani müslüman olarak ölmüş ise) sonunda cehennemden çıkar. Yani özetlersek bir kişi müslüman olarak öldüyse kesin cennete gidecek fakat direkt mi gidecek yoksa kabir azabı görüp günahları bitince mi gidecek yoksa cehenneme girip gidecek ya da en son ALLAH günahları çok olsa tövbe etmese bile affedebilir bu olacak öyle cennete girecektir.

Tanrı var mıdır yok mudur tartışılır. Ancak benim aklımı kurcalayan başka bir şey var. Bildiğiniz gibi son yıllarda insanlara hizmet etmesi için robotlar üretiliyor. Acaba bundan binlerce yıl önce insanlar da başka zeki bir ırk tarafından kendilerine hizmet edilmesi için mi üretildi? Daha sonra insanlar zekileşip bu ırkın sonunu mu getirdi?

Fazla bilim kurgu izlemenin zararları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence uydurma. Zamanında akıllının birisi ortaya çıkmış. Baya zeki bir insanmış neler neler yazmış. Hatta birazda bencil bir insanmış ki benden sonra kimse ben Peygamberim diyemesin diye son peygamber benim demiş.

Herkes kendi inandığı dinin doğru ve gerçek din olduğunu savunur.

Tam olarak emin değilim ama İslam inancına göre herkes cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gitmeyecek mi?
Eğer müslüman isen. Cehennemde cezanı çektikten sonra cennete gidersin. İnanmayanlar, yok sayanlar cennete gitmeyecek.

Yazdıklarınızı okudum teşekkür ederim. Dünya üzerinde sayısız din var ve hepsi kendisinin doğru din olduğunu söylüyor. Biz hangisinin doğru olduğunu nerden anlayabiliriz? Tanrı bize muhtaç değil bizi yaratmasada sıkıntı olmazdı peki bizi neden yaratdı? Bu bencillik değil mi? Her şeyin var gücün var kudretin var ve sen çok aciz insan denilen maddeyi yaratıyorsun. Burdaki amaç ne? Arkadaşlar bende artık her şeyi sorgulama hissi var. Yani dünya kaç yıldır var binlerce insan geldi geçti hepsi belki birer din üretti bu doğru din dedi ve öldüler. Gelip geçti hepsi. Din olayı bana hikaye gibi geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı