Almanya oturma izni

TunaArslanTR

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Amasya/Merzifon
Merhaba arkadaşlar, yaşım 22 ve yurt dışında oturum izni almak istiyorum. Akrabalarım var orada, o yönden bir problem yok aslında planım Almanya'dan Hollanda'ya geçmek. Hollanda'da yaşayan akrabamın ise 2 tane iş yeri var beni işçi olarak Hollanda'ya geçirebiliyormuş lakin benim Almanya'ya geçişim nasıl olacak? Ben şu anda okuyor olarak gözükmekteyim fakat kaydımı dondurmadığım ve okula gitmediğim için öyle bir durum söz konusu değil. Askerliği henüz yapmadım ve tecilli, bu konuda yardımcı olabilecek bilgili birisi var mı acaba? O taraftan ilgili araştırmaları yap, bu taraftan ben maddi ve manevi bütün destekleri karşılarım dedi akrabalarım. Bir göz attım fakat çok karışık bu işler, anlayacağım bir şekilde temizce anlatabilir mi birisi rica etsem.

Almanya'da oturum izni alabilmen için Alman hükumetinin bazı şartları var;
  • Yeterli seviyede Almanca konuşabilmek ve anlayabilmek.
  • Okul ve mesleki eğitim diplomasının nasıl olduğu.
  • Bir meslekten geçimini sağlayacak kadar gelir eldesi ve çalışmaya dair tüm yasal izinlerinin bulunması.
Bu saydıklarım tabii ki birkaç maddeden ibaret, daha detaylı bilgiyi Alman Büyükelçiliğinden edinebilirsin.

Bir diğer alternatif ise biriyle evlilik sonucu verilen oturum izni ve vatandaşlık hakkı.

Aynı zamanda oradaki bir üniversiteyi kazanıp, öğrenim amaçlı oturum iznine sahip olabiliyorsun. Üniversite hayatının sonuna geldiğinde oturma iznin oluyor zaten.

Kısacası; iyi bir eğitim diplomasına ve mesleğe sahip olmadan, Almanya seni kabul etmez. Eğer bahsettiğin kişiler yakın akrabaların ise, yeşil kart başvurusunda bulunabilirsin belki de ancak bu konuda tam detaylı bir bilgiye sahip değilim.

Merhaba arkadaşlar, yaşım 22 ve yurt dışında oturum izni almak istiyorum.

Alirsin lakin yurtdisinda oturum izni almak öyle sandiginiz kadar kolay degil.

Akrabalarım var orada, o yönden bir problem yok aslında planım Almanya'dan Hollanda'ya geçmek.

Akrabaniz Hollanda'da ise neden Almanya üzeri gecmek istiyorsunuz?

Hollanda'da yaşayan akrabamın ise 2 tane iş yeri var beni işçi olarak Hollanda'ya geçirebiliyormuş lakin benim Almanya'ya geçişim nasıl olacak?

Dedigim gibi neden dogrudan Hollanda'ya gitmiyorsunuz ki? Akrabanizin isyeri olmasi birsey ifade etmiyor oturumunuz icin ayrica.

Askerliği henüz yapmadım ve tecilli, bu konuda yardımcı olabilecek bilgili birisi var mı acaba?

Askerligin yurtdisina cikis icin bir engel degil eger tecilliyse. Eger oturum alirsaniz 38 yasina kadar askerliginizi buradaki konsolosluklardan uzatabilirsiniz.

O taraftan ilgili araştırmaları yap, bu taraftan ben maddi ve manevi bütün destekleri karşılarım dedi akrabalarım.

Akrabaniz maddi manevi destek saglayacak ise aklima gelen tek cözüm, sizin sigortalariniz vs. dahil tüm sorumlulugunuzu alip buraya isci olarak davetiyenizi yapmasi. Ayrica unterlassungerklärung denen kagidi doldurmasi ve size kefil olmasi lazim. Lakin bu akrabaniz icin biraz yipratici olacaktir zira örnegin burada calistirdigi bir isciye ortalama 3000 € verecek ise size cok daha fazla vermek zorunda kalacak.

Neden mi? Cünkü burada isminize yasal sigorta baslatacak, barinak ve baslangic grundausstattung denilen kriterleri yerine getirecek sizi 2 sene isten cikartamayacak eger isten cikartirsa masraflarinizi ödemeye devam edecek vs.

Bu isin incigi boncugu cok oldugu icin üstünkörü cevaplar veriyorum. Tam sorunuzu alirsam belki daha fazla yardimci olabilirim.

Mesela Yurtdisinda oturum izni nasil alinir? degil Yurtdisinda isci olarak gelmek istiyorum su meslege sahibim su kadar dil bilgisine sahibim nasil gelebilirim? vs. gibi...

Sevgiler :)

Ablam Almanya'da Hollanda'dan işçi olarak çağıracak olan ise kuzenim. Almanya'dan direk Hollanda'ya geçiş yapılmıyormuş, fakat kendinin iş yeri olduğu için kendiside ben farklı ülkelerden işçi olarak insan getirebiliyorum dedi. Öğrenim durumum lise mezunuyum, üniversite kayıtım hâlâ devam ediyor okuyor olarak gözükmeme rağmen okumuyorum kayıtı dondurmadığım için. Bilişim bölümü mezunuyum, oraya burada yaşadığım ağır şeylerden dolayı komple buradan kurtulup gitmek istiyorum. Oraya gittiğimde ise işim Hollanda'da hazır olduğu için iş olarak direk orada çalışacağım. En rahat seçenek sanırım formalite evlilik? Ama oturum izni alabilmem için ise 400 kelime mi öğrenmem gerekiyor. Ben bu bilgileri ona aktaracağım, o Türkiye'de bütün gerekli şeyleri öğren bende buradan ne gerekiyorsa yaparım dedi.

Son düzenleme:
Ablam Almanya'da Hollanda'dan işçi olarak çağıracak olsan ise kuzenim. Almanya'dan direk Hollanda'ya geçiş yapılmıyormuş, fakat kendinin iş yeri olduğu için kendiside ben farklı ülkelerden işçi olarak insan getirebiliyorum dedi.

Bir yanlisiniz var Avrupa tek bir ülke gibi her ülkeden her ülkeye insanlar sadece sosyal güvenlik numarasiyla calisabilir.

Öğrenim durumum lise mezunuyum, üniversite kayıtım hâlâ devam ediyor okuyor olarak gözükmeme rağmen okumuyorum kayıtı dondurmadığım için. Bilişim bölümü mezunuyum, oraya burada yaşadığım ağır şeylerden dolayı komple buradan kurtulup gitmek istiyorum.

Ahhh ahhh herkes istiyor yurtdisina kapagi atmak. Bizi bu hale getirenler utansin. :)

Oraya gittiğimde iste işim Hollanda'da hazır olduğu için iş olarak direk orada çalışacağım.

Önce dil ögrenmenizi tavsiye ederim. Meyvasini sonra yiyeceginize emin olabilirsiniz. Yoksa türk mahallelerinde ya da dönerci köselerinde ömür törpülersiniz.

En rahat seçenek sanırım formalite evlilik?

Evet en rahat ve sikintisiz olan budur. Ama formalite oldugu tespit edilirse yurtdisi edilirsiniz. Yani hem rahat hem riskli diyelim. Ayrica gerek is icin gerek evlilik icin A1 seviyesinde dil ögrenmeniz ve bu belgeyle vizeye basvurmaniz lazim.

Politik sikintilariniz ya da endiseleriniz var ise mülteci olarak da gelebilirsiniz. Su siralar özellikle Türkiye'den bayagi bir iltica basvurusu var. Türkiye'de kendimi güvende hissetmiyorum vs. nedenleri ile. Bu durumda hem kuzeninize yük olmaz hem de dilediginiz ülkeye iltica edebilirsiniz.

Tabii bunun da biraz formaliteleri var ama.
Siz karar verin önce.

Bir yanlisiniz var Avrupa tek bir ülke gibi her ülkeden her ülkeye insanlar sadece sosyal güvenlik numarasiyla calisabilir.

Ahhh ahhh herkes istiyor yurtdisina kapagi atmak. Bizi bu hale getirenler utansin. :)

Önce dil ögrenmenizi tavsiye ederim. Meyvasini sonra yiyeceginize emin olabilirsiniz. Yoksa türk mahallelerinde ya da dönerci köselerinde ömür törpülersiniz.

Evet en rahat ve sikintisiz olan budur. Ama formalite oldugu tespit edilirse yurtdisi edilirsiniz. Yani hem rahat hem riskli diyelim. Ayrica gerek is icin gerek evlilik icin A1 seviyesinde dil ögrenmeniz ve bu belgeyle vizeye basvurmaniz lazim.

Politik sikintilariniz ya da endiseleriniz var ise mülteci olarak da gelebilirsiniz. Su siralar özellikle Türkiye'den bayagi bir iltica basvurusu var. Türkiye'de kendimi güvende hissetmiyorum vs. nedenleri ile. Bu durumda hem kuzeninize yük olmaz hem de dilediginiz ülkeye iltica edebilirsiniz.

Tabii bunun da biraz formaliteleri var ama.
Siz karar verin önce.

Mülteci olarak girmekte biraz garibime gitti ya, bunu yapmak rahat mı peki, yada gerekli talimatları düzgün bir şekilde verirsen olma ihtimali nedir?
Diyorsunuz ki ilk önce dil öğrenin gerisinde bu tarafa gelebilirsiniz, dil'i öğrenme sürem ne kadar sürer işte çok endişeliyim ya. Birde bir an önce kurtulma çabasındayım buralardan gerçekten iyice bunaldım.

Öyle bir anda olacak seyler degil hicbirisi. Dil ögrenme biraz yeteneginize bagli benim esim 3 ayda A2 belgesini aldi mesela buraya aile birlesimi yoluyla gelirken. Tabii anadili gibi ingilizce biliyordu bu bir avantaj.

Dedigim gibi en sikintisiz yöntemi formalite evlilik. Ama bunu kabul edecek bir bayan ya da akraba bulmaniz gerekecek. Mültecilik zor ama kimseye yük olmazsiniz, devlet size pasalar gibi bakar. Isci olarak gelmek ise en zoru ve garantisiz olani, cünkü is sahibi olan kuzeninizin bayagi evrak ve sorumluluklarla bogusmasi gerekecek.

Her 3 durumda da burada calisma izni alirsiniz. O konuda endiseniz olmasin. Önemli olan kapagi atmak.

İstiyor da; kaç kişi fedakarlık gösteriyor veya en basitinden kıçını kırıp gideceği ülkenin dilini, kültürünü öğreniyor ya da yeri geldiğinde risk alıyor? Çok az.
Ancak ben elimden geleni yapmaya hazırım.

Cevrem özellikle Türkiye'de yasayan sanal cevremin cok cok büyük bir cogunlugu kapagi bir an önce yurtdisina atma pesinde zaten.
Maalesef üzülerek söylüyorum Türkiye'den bir cacik olmayacagini cogu insan anlamis durumda.

Cevrem özellikle Türkiye'de yasayan sanal cevremin cok cok büyük bir cogunlugu kapagi bir an önce yurtdisina atma pesinde zaten.
Maalesef üzülerek söylüyorum Türkiye'den bir cacik olmayacagini cogu insan anlamis durumda.
Aralık 1 gibi turist/akraba ziyareti olarak gitmeyi düşünüyorum. Hani önceden söylemiştim ya burada, öğrenci kayıdım var fakat okumuyorum kayıdı sildirmedim diye. Pasaportumu öğrenci belgem ile çıkarttım, harç bedeli ödemedim. Vize'de problem çıkar mı peki? Okuldan gerekli kağıtları veriyorlar bana, öğrenci belgesi vs. Sadece gezi olarak, akrabalarımın yanına gidip ilk önce oraları görmek istiyorum yapabilir miyim, yapamaz mıyım gibisinden. Bu durumda vize çıkma ihtimali nedir? Davetiye alacağım tabi ki, fakat bir konu daha var ben en çok Almanya'da kalacağım fakat davet'i Hollanda'dan polis bir akrabam yapacak bir sorun teşkil eder mi? Vize çıksa bile bu adam öğrenci ve okuması gerekiyor buna kısa vize verelim deyip 1-2 haftalık vize mi verirler? Çünki minimum 1 ay kalma ümidi var içimde.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı