Almanya’da yaşam nasıl?

Neşeli enginar yardımcı olduğunuz için sağolun bakıyorum da benim işim zor almayadaki akrablarıma söyledim ben sorumluluk alamam dedi bu kadar zor mu bu durum?

Almanya'dan gelen akrabalarımız hep kötülüyor, karalıyor Almanya öldü yaşam çok zor vs. diyorlar.

Türkiye'ye gelsinler o zaman :)
Benim yasamim fistik gibi vallahi. Ortalamanin biraz üzerinde bir isciyim yillik 70 - 75.000 € net gelirim, evim, iki arabam var.
Tek derdim vatan özlemi ama onun icin bu rahatligi birakacak degilim.

@Neşeli Enginar daha iyi bilgi verecektir, zira bildiğim kadarıyla kendisi Almanya'da yaşıyor.

Etiket bildirimi gelmiyor.

Sevgiler :)

6250€ = 31000₺ Ne tarz bir işçilik.Biraz açar mısınız?

@Neşeli Enginar Almanya da üniversite okumak gibi bir hayalim var. Mühendis olmak istiyorum. Öğrenciler için barınma durumu nasıl oluyor? Yurt vs. durumu olur mu? Ya da 1+1 evler var mıdır? Orada aylık giderimi nasıl karşılayabilirim? En zoru da buradaki ailemi nasıl ikna edebilirim?

6250€ = 31000₺ Ne tarz bir işçilik. Biraz açar mısınız?

Neresini acayim anlamadim simdi, kabaca aylik maasim 3.600 € civari, Yillik noel parasi 4.000 euro civari, Yillik kar payi (prim) 10.000 € civari, Yillik izin parasi 3.600 € civari, Yillik cocuk parasi 4.500 € civari ayrica belirtmek istemedigim internetten kazandigim ek gelirim var. Bunlari ayliga vurursan ortalama bu sekilde. Esimin kazandigi para haric :)

@Neşeli Enginar Almanya da üniversite okumak gibi bir hayalim var. Mühendis olmak istiyorum. Öğrenciler için barınma durumu nasıl oluyor? Yurt vs. durumu olur mu? Ya da 1+1 evler var mıdır? Orada aylık giderimi nasıl karşılayabilirim? En zoru da buradaki ailemi nasıl ikna edebilirim?

Vallahi ögrencilik hakkinda pek bilgim yok ama yigenim burada Psikoloji okuyor Türkiye'de özel Alman lisesinden mezun falan. Sanirim Türkiye'de özel bir lise falan mezunu okuyunca kolaylik gösteriyorlar olabilir. Burada yurt olayi yok tek odali evler bulundugunuz yere göre 100 €'dan 400 €'ya kadar fiyatlari var. Mc Donalds'da falan calisarak aylik rahat 1.500 € kazanabilirsiniz.
Ailenizi tanimadigim icin nasil ikna edeceginizi bilmiyorum.

6250€ = 31000₺ Ne tarz bir işçilik. Biraz açar mısınız?

Neresini acayim anlamadim simdi, kabaca aylik maasim 3.600 € civari, Yillik noel parasi 4.000 euro civari, Yillik kar payi (prim) 10.000 € civari, Yillik izin parasi 3.600 € civari, Yillik cocuk parasi 4.500 € civari ayrica belirtmek istemedigim internetten kazandigim ek gelirim var. Bunlari ayliga vurursan ortalama bu sekilde. Esimin kazandigi para haric :)

Vallahi ögrencilik hakkinda pek bilgim yok ama yigenim burada Psikoloji okuyor Türkiye'de özel Alman lisesinden mezun falan. Sanirim Türkiye'de özel bir lise falan mezunu okuyunca kolaylik gösteriyorlar olabilir. Burada yurt olayi yok tek odali evler bulundugunuz yere göre 100 €'dan 400 €'ya kadar fiyatlari var. Mc Donalds'da falan calisarak aylik rahat 1.500 € kazanabilirsiniz.
Ailenizi tanimadigim icin nasil ikna edeceginizi bilmiyorum.

Allah kazancınızı arttısın ben açar mısınız derken çocuk desteğinden falan bahsetmiştim teşekkür ederim.

Vallahi ögrencilik hakkinda pek bilgim yok
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Almanca öğrendimmi tamamdır o zaman. İleride gelebilirsem oralara sizinle 1-2 dakikalığına da olsa yüz yüze konuşmak isterim tecrübeleriniz bizim için değerli. Nede olsa üniversite öğrencisi olacağım hem gezmiş görmüş olurum ülkenin bazı şehirlerini sizle buluşarak. Esen kalın.

Saygılar :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı