Almanya'daki ekonomi sistemi Türkiye'de uygulanamaz mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 458979
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 1B
Bizde devlet halk içindir değil, halk devlet içindir anlayışı var. Aslında devletimiz fakir değil, hatta zengin bile sayılabilir. Ama o parayı kendi halkı yerine yandaşlarına ve diğer farklı şeylere harcadığı için halk fakirleşiyor.

''Almanya'da zenginlerden daha çok vergi alınıyormuş.'' olması gereken, uzmanların yıllardır üzerinde durduğu bir konu bu zaten fakat uzmanlar bile uyarmaktan bıktı kimse ses etmiyor artık.
Büyük şirketlerin affedilen vergi borçları ile kaç tane yeni mezunun KYK kredisi kapatılırdı haddi hesabı yok.
Buna katılmıyorum. Zenginden ekstra yüksek vergiler alırsan girişime teşvik yerine soğutmuş olursun.
Vergi affı diye bir şey söz konusu olmamalı. Kimsenin vergi affetmeye yetkisi olmaması gerekiyor yoksa sonuçları devlet adamlarının yetkilerini kötüye kullanmalarıyla ve piyasayı manipüle ederek batırmasıyla bitiyor.
Almanya belki de Avrupa'daki en ağır vergilere sahip ülke ama bizden çok büyük 2 farkı var:
  1. Vergiyi zenginden alıyor.
  2. Aldığı vergiyi halka dağıtıyor.
Bu sisteme de katılmıyorum ben. Param bana faydası olmayan milyon tane insana gidiyor. Bir de devletin bu vergileri lootlaması ihtimalini de göz önünde bulunduruyorum.
Kesinlikle devlet halkın parasını icraat yapmak için kullanmamalı. Devletin icraat yapmak için bilgisi/tecrübesi/kaynağı/iş gücü yeterli değil.
Devletin aldığı vergiler olabildiğince minimuma indirgenmeli ve vergiler devlet işlerini döndürmek için kullanılmalı. Hangi iş için ne kadar para harcandıysa şeffaf olarak halka sunulmalı ki halk parasıyla İtfaiye öncü aracı adı altında Mercedes makam arabası mı alınmış bilsin, hesabını sorabilsin.

Vergi affı diye bir şey söz konusu olmamalı. Kimsenin vergi affetmeye yetkisi olmaması gerekiyor yoksa sonuçları devlet adamlarının yetkilerini kötüye kullanmalarıyla ve piyasayı manipüle ederek batırmasıyla bitiyor.
Vergi affı gerekli bir şeydir. Vergi affı bir ülkenin mali kriz vb. krizlerde batmaması için önemlidir. O dediğiniz şey bizim devlet adamları ile alakalı.

Vergi affı gerekli bir şeydir. Vergi affı bir ülkenin mali kriz vb. krizlerde batmaması için önemlidir. O dediğiniz şey bizim devlet adamları ile alakalı.
Mali krizlerin çözümü hiçbir zaman vergi affı olmaz. Devletin remote olarak işlettiği şirketler battığında vergi affı uygulaması da karşılıklı anlaşmaları bozulmasın diye. Devletin elini piyasadan çekmesi lazım, her elini attığında fırtına çıkarıyor.

Mali krizlerin çözümü hiçbir zaman vergi affı olmaz. Devletin remote olarak işlettiği şirketler battığında vergi affı uygulaması da karşılıklı anlaşmaları bozulmasın diye. Devletin elini piyasadan çekmesi lazım, her elini attığında fırtına çıkarıyor.
Eğer liberal bir yönetim olsaydı haklıydınız. Ama ülkemizde liberal yönetimler hakim değil. Vergi affı şu anlık için gerekli. Ahlak sorunu bu vergi affının yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez.

Eğer liberal bir yönetim olsaydı haklıydınız. Ama ülkemizde liberal yönetimler hakim değil. Vergi affı şu anlık için gerekli. Ahlak sorunu bu vergi affının yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez.
Ahlak sorunu değil bu. Başımıza iyi biri geçse bari de yolsuzluk yapmasa diye ümit ederek daha bir yüzyıl ceremesini çekeriz.
Tavır aynen şöyle: "Abi bak yetkiyi verdik ama yolsuzluk yapma olur mu?"
Sence iktidarı eline almış birinin iyi niyet temennilerinle işi ne kadar olur?

Ahlak sorunu değil bu. Başımıza iyi biri geçse bari de yolsuzluk yapmasa diye ümit ederek daha bir yüzyıl ceremesini çekeriz.
Tavır aynen şöyle: "Abi bak yetkiyi verdik ama yolsuzluk yapma olur mu?"
Sence iktidarı eline almış birinin iyi niyet temennilerinle işi ne kadar olur?
Dediğim gibi ahlak sorunu. Bu seçmenin suçu. Ne yapılabilir?
Tarafsız ayrı bir komisyon oluşturulur. Başbakanlık/Cumhurbaşkanlığı sıkı bir denetim altına girebilir. O zaman vergi affı yolsuzluk değil kalkınma yaratır.

Geri
Yukarı