Almanya'ya nasıl gidilir?

Asıl sen mantıksız konuşuyorsun. İş arayana nasıl iş varmış ya? Ablam üniversiteyi yarım dönem erken bitirdi sırf diğerlerinden önce mezun olup erken işe girmek için ama sonuç? 0. Halen daha aramaya devam ediyor. O kadar çalıştığı yanına kar kaldı. Şimdide Yüksek Lisans mı ne yapmaya çalışıyor. Evet belki oraya gidince müdür yapmayacaklar ama buradaki asgari ücretle çalışanlar gibi 4-5 ay para biriktirip orta seviye sistemi zar zor alanlardan da olmayacak. Ayrıca Türkler gibi merhametli ve saygılı insan mı diyorsunuz? Ya daha 2 gün önce arkadaşım sırf CHP'yi destekliyor diye ampul kafanın birisi terörist demiş. Allah'tan ayırmışlar da olay büyümemiş, ne saygısından bahsediyorsun? Asıl sen at gözlüğünü çıkar. Eskidendi o saygılı ve merhametli Türkler. Şimdi millet 3 kuruşa adam öldürecek utanmasa. Hem nereden biliyorsun karşındaki insanın 4 duvar arasında hayat yaşadığını, sosyalliğinin sıfır olduğunu da bu kadar emin konuşuyorsun? Bence yorum yapmadan önce biraz düşün de öyle yaz.
Ben üniversite okudum mezun oldum KPSS sınavına çalıştım atandım.
Öncede işçi olarak yani garson vb. işlerde çalıştım.
İş çok 'yapana'.
Sen istisnaları konuşuyorsun.
Ve son olarak Almanya'ya giden adam işçilikten başka bir şey yapamaz o yüzden öyle söyledim.
Muhtemel bir çocuksun hayatı bilmiyorsun seninle tartışmam.
Ben ülkemi severim ve ülkemde yaşarım dediğiniz parti ile ilişkim yoktur.
O kadar yozlaşmışsın ki, direk bu konuyu lanse ediyorsun.
Dolar 4.5 TL oldu diye ülke mi terk edilir?
Dolar bir gün iner bir gün yükselir, biri gelir biri gider.
Ama Türkiye ve Türk milleti baki kalır.
Siz gidin bu zihniyetle durmayın bence.

İş çok 'yapana'.
Ve son olarak Almanya'ya giden adam işçilikten başka bir şey yapamaz o yüzden öyle söyledim.
Ya gerçekten boş insansın. Gelmiş bana çocuk diyorsun. Neyse tartışma zaten sen benimle, bıktım ben sizin gibi zihniyetlere laf anlatmaya çalışmaktan. Anca atıp tutarsınız siz. He birde tuzu kuru olanlardansınız da ondan böyle konuşuyorsunuz. Hayat size güzel.

Ben buna anca gulagtaki kişilerle gülerim. Birisi saplamıyor, o olsa Türkiye'de olurdu. Kendi vatanımda Dolar 5 TL olmuş. Beş kardeş yapıyor. Asıl burada kıçımızda ayı böğürüyor.
Dolar 5 TL değil, 4.66.
Bana komünist hikayeleri ile değil, Türklerden örnek ver.
Atatürk olur, Fatih Sultan Mehmet olur.
Çünkü benim onlarla alakam yok doğal olarak dediklerini anlamam için google'de aratmak zorunda değilim. Teknoloji sayfası burası ideoloji tartışma değil oda ayrı bir konu.
Ya gerçekten boş insansın. Gelmiş bana çocuk diyorsun. Neyse tartışma zaten sen benimle, bıktım ben sizin gibi zihniyetlere laf anlatmaya çalışmaktan. Anca atıp tutarsınız siz. He birde tuzu kuru olanlardansınız da ondan böyle konuşuyorsunuz. Hayat size güzel.
Benim yaşadığımı yaşasaydın şu an kafayı yemiştin.
İnsanları tanımadan kafanda kurup kimseyi yargılama böyle gidersen işin zor.
Siz böyle bilgisayar başında oturun 7/24 ağlayın çalışmayın böyle devam edin.
Alman gibi çalışsaydın bu hallerde olmazdın orada seni kurtaracak bir şey yok.
Güle güle.

Son düzenleyen: Moderatör:
İş çok 'yapana'.
Ben ülkemi severim ve ülkemde yaşarım dediğiniz parti ile ilişkim yoktur.
O kadar yozlaşmışsın ki, direk bu konuyu lanse ediyorsun.
Dolar 4.5 TL oldu diye ülke mi terk edilir?
Dolar bir gün iner bir gün yükselir, biri gelir biri gider.
Ama Türkiye ve Türk milleti baki kalır.
Siz gidin bu zihniyetle durmayın bence.

İş yapana çok kısmına muazzam derecede güldüm. Ben eğitimimden alakasız bir iş yapacaksam ne diye okuyorum ? Ben sağlıkla ilgili bir bölüm okuyup neden garsonluk yapacağım ? Devlet bana iş imkanı sağlamayacaksa ne diye eğitim kurumu açıyor durmadan ? İğneyi arada kendinize batırın. Hep idare etmeyin. Hakkınızı isteyin bazen.

İş yapana çok kısmına muazzam derecede güldüm. Ben eğitimimden alakasız bir iş yapacaksam ne diye okuyorum ? Ben sağlıkla ilgili bir bölüm okuyup neden garsonluk yapacağım ? Devlet bana iş imkanı sağlamayacaksa ne diye eğitim kurumu açıyor durmadan ? İğneyi arada kendinize batırın. Hep idare etmeyin. Hakkınızı isteyin bazen.
Önce okumayı öğrenmen dileği ile tekrar okumanı rica ediyorum.
Ben Almanya'da işçi olacağına orada mülteci gibi yaşayacağına işçi olacaksan Türkiye'de işçi için iş çok dedim. Gidip 200 puanla İktisat okuyup işsiz kaldık dersiniz. KPSS'ye çalışın bence her geçen dakika aleyhinize. 1 yıl karanlığa kapat kendini maaşını al otur rahatına bak.
Ağlayanlar hep ağlamaya devam eder.
Türkiye'de koyun çok evet, ama girişimci olmayan adamlar, ders çalışmayan adamlar ağlıyor ona kuruluyorum. Madem tartışıyoruz gerçekleri de konuşalım.

Hep idare etmeyin. Hakkınızı isteyin bazen.
İşte Sorun da bu! İnsanımız fazlasını istemez devlet için harika bir şey aslında. Gelip de arabam olsun, evim olsun demezler onun yerine dönerini yer ve ''Allah'a şükür'' der onlar fazlasını istemedikçe devlet de vermeyecektir. O zaman hadi yurtdışına gidelim diyeceksiniz ancak yurtdışına çıktığınızda hayat müthiş olmayacak hayat her yerde zor ancak alım gücün Dünya'nın her yerinde farklı..

İşte Sorun da bu! İnsanımız fazlasını istemez devlet için harika bir şey aslında. Gelip de arabam olsun, evim olsun demezler onun yerine dönerini yer ve ''Allah'a şükür'' der onlar fazlasını istemedikçe devlet de vermeyecektir. O zaman hadi yurtdışına gidelim diyeceksiniz ancak yurtdışına çıktığınızda hayat müthiş olmayacak hayat her yerde zor ancak alım gücün Dünya'nın her yerinde farklı..
O konuda boynum kıldan ince, ben sadece ağlayanlara evde 7/24 bilgisayar başında gün geçirip söylenenlere ve işçi olarak gideceği ülke için arkadaşa fikrimi söyledim. Buraya tartışmak için yazıyor bizde cevap veriyoruz. Benim söylemek istediğim aslında kendi ülkenden kaçma kendi ülkende orada ki düzeni yaratmaya çalış çabala. Başka Türkiye yok. Orada mülteci gibi yaşayacak haberi yok gelen giden ensesine vuracak.

Kardeş tuzu kuru diyorsun da 14 yaşında babasız kaldım.
Evin psikolojik yükünü ben aldım.
Çalıştım çabaladım.
İnsanları tanımadan kafanda kurup kimseyi yargılama böyle gidersen işin zor.
Siz böyle bilgisayar başında oturun 7/24 ağlayın çalışmayın böyle devam edin.
Alman gibi çalışsaydın bu hallerde olmazdın orada seni kurtaracak bir şey yok.
Güle güle.
Baban adına gerçekten üzüldüm. Ama bana insanları tanımadan kafanda kurup kimseyi yargılama demişsin. E senin ilk yaptığın yorum ne o zaman? Ayrıca 7/24 bilgisayar başında oturup, ağlama demişsin. Ya ben Vitra da, Bekel de, çiğköfteci de(Kurye olarak), markette ve daha aklıma gelmeyen 2-3 yerde daha çalışmış adamım. Emin ol çalışmayı en az senin kadar iyi bilirim. Ama benim demek istediğim bizim ülkemizde ne yazık ki üretim olmadığı için sürekli tüketen toplum olduğumuz için ve torpil çok fazla olduğu için çoğu insan çalıştığının karşılığını alamıyor ne yazık ki. Ya ben kurye yaptığım zamanlar hiç unutmuyorum ramazan ayındaydık. Adam bana oruç tutmuyorum diye laf ederdi ama kendisi kasksız ekipmansız beni motora bindirirdi. Ha böyle insanlara baktığın zaman hiçbir Cuma namazını kaçırmazlar, oruç tutarlar ama insan canını zerre düşünmezler. Üstelik sigorta da yapmıyor asgari ücretinde 100 TL altında verecekti(Böyle deyince çıktım zaten direk). Neyse umarım az çok ne demek istediğimi anlamışsındır. Konuyu da dağıtmayalım.

O konuda boynum kıldan ince, ben sadece ağlayanlara evde 7/24 bilgisayar başında gün geçirip söylenenlere ve işçi olarak gideceği ülke için arkadaşa fikrimi söyledim. Buraya tartışmak için yazıyor bizde cevap veriyoruz. Benim söylemek istediğim aslında kendi ülkenden kaçma kendi ülkende orada ki düzeni yaratmaya çalış çabala. Başka Türkiye yok. Orada mülteci gibi yaşayacak haberi yok gelen giden ensesine vuracak.
İkinizde bir kısımdan haklı olduğunuzdan uzlaşamayacaksınız. En iyisi siz bi' görüşünüzü ve hayatını gözden geçirin sonra ne hata yapıyorum deyip düzeltmeye çalışın buraya daha çok yazmanız bu konunun kilitlenmesine yol açar.

Geri
Yukarı