Alpha 17 mi, fenix 10TN-144 mü?

Optimusdan kaynaklı o.
Sanmıyorum. Metro Exodus'ta, Cyberpunk'da, RDR2'de GPU %99-%100 altına inmiyor. BF5 GPU'ya yüklenemiyor. Aynı LoL, CS:GO mantığı gibi muhtemelen.

%100 kullanımdaki halini baz alıyor Jarrods Tech.
İncelediği üründe %100 kullanım olmazsa nasıl %100 halini baz alacak? Oran orantıdan mı FPS hesaplayacak?
%70 kullanım ile bu benim test sonucum diyemez herhalde.
Laptop incelemesinde olay bu zaten. Adam aldığı FPS sonucunu söyler. Şöyle olsa bu kadar, böyle olsa şu kadar diye kıvırmaz, kıvırmamalı.
Not: Jarrods tech testinde ki en iyi 2060 115W sonucu olan, GL65 değerlerini baz aldım. Model değiştikçe ve Watt düştükçe değerler oynayacaktır.
En iyi skor 90W'lık 2060'da BF5 için. MSI GE Raider'daki 90W'lık 2060 FC5 ve BF5'de 115W'lık MSI GL Leopard'ın önünde. Olay işlemci, RAM çünkü GPU'yu kullanmayan oyunlar bunlar.

5600M zaten 2060 ile 2070 arasında.
Kaynak paylaşabilir misin?

Sanmıyorum. Metro Exodus'ta, Cyberpunk'da, RDR2'de GPU %99-%100 altına inmiyor. BF5 GPU'ya yüklenemiyor. Aynı LoL, CS:GO mantığı gibi muhtemelen.

Hocam her laptopta aynı değil işte, BF5'te sonuna kadar kullandırır. Ama Predator'larda tek kanal RAM var ve MUX yok. Bu yüzden kullanamaması çok normal.

İncelediği üründe %100 kullanım olmazsa nasıl %100 halini baz alacak? Oran orantıdan mı FPS hesaplayacak?

Tabii ki hayır,%100 kullanım almadan neden paylaşsın? Ve jarrod çok güvenilir bir kaynaktır. O %70 kullanımda test ediyorsa vah halimize.

En iyi skor 90W'lık 2060'da BF5 için. MSI GE Raider'daki 90W'lık 2060 FC5 ve BF5'de 115W'lık MSI GL Leopard'ın önünde. Olay işlemci, RAM çünkü GPU'yu kullanmayan oyunlar bunlar.

9750H işlemcili GE65 ve GE75'ler fabrika çıkışlı overclocklu 2060 90W kullanıyorlar. Yoksa aynı donanım ve benzer soğutma ile neden ASUS'lar aynı değerleri almasın? Ayrıca, ortalama 90.3 ile 90.93 arasındaki farkı kale almamalıyız bile.

Kaynak paylaşabilir misin?

TechPowerUp'ı kaynak alıyor olabilir.

Hocam her laptopta aynı değil işte, BF5'te sonuna kadar kullandırır. Ama Predator'larda tek kanal RAM var ve MUX yok. Bu yüzden kullanamaması çok normal.
Attığım Technopat incelemesindeki Lenovo da ultrada %60-70 arası kullanıyordu. O da mı tek kanal 16GB RAM ve MUX'tan yoksun? Hadi öyleyse bile %30'luk farka sebep olmaz bu iki etmen.
Tabii ki hayır,%100 kullanım almadan neden paylaşsın? Ve Jarrod çok güvenilir bir kaynaktır. O %70 kullanımda test ediyorsa vah halimize.
Adam laptopu koyuyor, oynuyor, aldığı FPS'yi söylüyor. Olması gereken de bu, güvenilir kaynağın yapması gereken de bu işte. Laptopu alırsan ne yaşayacağını söylüyor adam. Ben bu laptopta 90 FPS gördüm, sen alırsan sen de 90 görürsün diyor adam. %100 kullanım görmüyorsa adam ne yapsın? MUX switch mi taksın makineye?
9750H işlemcili GE65 ve GE75'ler fabrika çıkışlı overclocklu 2060 90W kullanıyorlar. Yoksa aynı donanım ve benzer soğutma ile neden ASUS'lar aynı değerleri almasın? Ayrıca, ortalama 90.3 ile 90.93 arasındaki farkı kale almamalıyız bile.
Güç limiti olan karta OC yapmak sana performans artışı katmaz. OC yaptığında kartın güç tüketimi de artacağından limite takılacak, ayarladığın frekanslara erişemeyecek, OC'nin anlamı olmayacak. 90W 2060'a istediğin kadar OC yap yine de 115W'lık 2060 performansı göremezsin. Bu farkın sebebi ekran kartı değil işlemci, çift kanal RAM veya MUX zamazingosu falandır. Ayrıca BF5'de fark 93.3'e 93.93 ancak FC5'de fark 92'ye 96.
TechPowerUp'ı kaynak alıyor olabilir.
TPU nereyi kaynak alıyor? 3DMark sonuçlarını mı?

Attığım Technopat incelemesindeki Lenovo da Ultra'da %60-70 arası kullanıyordu. O da mı tek kanal 16 GB RAM ve MUX'tan yoksun? Hadi öyleyse bile %30'luk farka sebep olmaz bu iki etmen.

Sebep oluyor, bunun için @KRALCAN örnek verebilirim. Tek kanal ve MUX Switch olmamasını en iyi o açıklar.

Adam laptopu koyuyor, oynuyor, aldığı FPS'yi söylüyor. Olması gereken de bu, güvenilir kaynağın yapması gereken de bu işte. Laptopu alırsan ne yaşayacağını söylüyor adam. Ben bu laptopta 90 FPS gördüm, sen alırsan sen de 90 görürsün diyor adam. %100 kullanım görmüyorsa adam ne yapsın? MUX Switch mi taksın makineye?

Hayır tabii, ama %70 kullanım bazı laptoplarda oluyor. Hepsinde değil.

Güç limiti olan karta OC yapmak sana performans artışı katmaz. OC yaptığında kartın güç tüketimi de artacağından limite takılacak, ayarladığın frekanslara erişemeyecek, OC'nin anlamı olmayacak. 90W 2060'a istediğin kadar OC yap yine de 115W'lık 2060 performansı göremezsin. Bu farkın sebebi ekran kartı değil işlemci, çift kanal RAM veya MUX zamazingosu falandır. Ayrıca BF5'de fark 93.3'e 93.93 ancak FC5'de fark 92'ye 96.

Emin misiniz? Sadece Legion 5 1660 Ti modeli OC ile Omen 15 1660 Ti modeline %6 fark atıyor(AVG). Güç limiti 80W. Aynı kart, MUX açık, aynı işlemci, aynı sıcaklıklar. Tek fark birinde OC olması, diğerinde olmaması. Bu kadar fark yaratabiliyor.

TPU nereyi kaynak alıyor? 3DMark sonuçlarını mı?

Olabilir, aynı site 5600M = 980 Ti desktop diyor. Ne kadar doğru bilemiyorum:)

Sebep oluyor, bunun için @dgsa örnek verebilirim. Tek kanal ve MUX Switch olmamasını en iyi o açıklar.
Farka sebep olur, %30 farka sebep olur mu?
Emin misiniz? Sadece Legion 5 1660 Ti modeli OC ile Omen 15 1660 Ti modeline %6 fark atıyor(AVG). Güç limiti 80W. Aynı kart, MUX açık, aynı işlemci, aynı sıcaklıklar. Tek fark birinde OC olması, diğerinde olmaması. Bu kadar fark yaratabiliyor.
GPU frekansı oyundan oyuna değişiyor, OC de değişir. Testte bile değişiyor. 3DMark Time Spy 1'de 1400 MHz'de 90W'ı gören GPU Time Spy 2'de 1200 MHz'de 90W limite takılıyor. FurMark indirirsen yaptığın OC fark bile etmez. Laptoplarda güç limiti izin verdikçe kart frekansı otomatik arttırıyor zaten.

Farka sebep olur, %30 farka sebep olur mu?

GPU frekansı oyundan oyuna değişiyor, OC de değişir. Testte bile değişiyor. 3DMark Time Spy 1'de 1400 MHz'de 90W'ı gören GPU Time Spy 2'de 1200 MHz'de 90W limite takılıyor. FurMark indirirsen yaptığın OC fark bile etmez. Laptoplarda güç limiti izin verdikçe kart frekansı otomatik arttırıyor zaten.

Hocam aynı koşullar altında OC'lu Legion 5 daha iyi sonuç veriyor. Her oyunda böyle. Birinde az diğerinde çok. Yinede OC farkını hissettiriyor.
Evet olur. Etiketlediğim hocamın videoları vardı görünce videolarını buraya atacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Shimada Sensei
O biçim farka sebep oluyor bu arada maalesef. :(

Konu bakmayalı bayağı uzamış. Alpha 17 daha mantıklı gibi gelirken birden fenix mantıklı geliyor çok arada kaldım gerçekten. 2070 gayet güzel hoş geliyor ama işlemcisi alev gibi, adeta masayı eritecek sıcaklıklara varıyor. Bir diğer yanda da buz gibi serin çalışan fakat driverlarına asla ve asla güvenmediğim AMD tarafı var. Burada da işlemci bazlı oyunlarda açık ara fark atıyor. 17 inç laptop bu devirde zor bulunuyor ve fikrim galiba tekrardan değişti ve Alpha 17 modeline yönelmeyi planladım. Taksitle almayı planladığım için beğenmezsem her türlü cayma hakkından iade ederim zaten. Hepinize tavsiyeleriniz için teşekkürlerimi tekrardan sunuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı