Alpine Linux kullanan var mı?

Docker image lerinde sıkça tercih ediliyor. Bende oluşturduğum bir kaç image de kullanmıştım. Genelde tercih sebebi çok çok minimal bir sistem olması. Bilgisayarın açılması için var olan gereksinimler dışında içerisinde pek birşey barındırmıyor.

Glibc olmadığı için steam bile yüklenmiyor ama kullandığım en iyi dağıtım. (stabillik, paket yöneticisi vb)

Glibc olmadığı için steam bile yüklenmiyor ama kullandığım en iyi dağıtım. (stabillik, paket yöneticisi vb)

Taşınabilirite sunan yazılımları tercih edin; AppImage, Flatpak, Snap gibi. AppImage çalışıyor mu pek emin değilim fakat Flatpak ve Snap'in çalıştırıldığı bildirildi diye duymuştum.

Docker imagelerinde sıkça tercih ediliyor. Bende oluşturduğum birkaç image de kullanmıştım. Genelde tercih sebebi çok çok minimal bir sistem olması. Bilgisayarın açılması için var olan gereksinimler dışında içerisinde pek bir şey barındırmıyor.

Hangi imageler için tercih ediliyor? Ben image olarak Apache, PHP vs kullanıyorum. Direkt Linux çalıştırmak yerine. Docker Basic de zaten Linux yerine öyle öğretiyor.

Hangi imageler için tercih ediliyor? Ben image olarak Apache, PHP vs kullanıyorum. Direkt Linux çalıştırmak yerine. Docker Basic de zaten Linux yerine öyle öğretiyor.
Custom image ler için tercih ediliyor genelde. Hazır image ler yerine kendin bir image yapmak istersen alpine linux kullanılıyor.

Custom imageler için tercih ediliyor genelde. Hazır imageler yerine kendin bir image yapmak istersen alpine Linux kullanılıyor.

Ben baktığım kadarıyla docker yerine PHP, Apache vs. gibi şeyler ile kuranlar da var. Bende biraz alpine Linux araştırıp belki direkt alpine Linux'a server kurabilirim çünkü Docker'a gizlilk nedeniyle güvenmiyorum. Ben debian düşünüyordum ama az sistem kullandığı için alpine tercih etmek daha mantıklı geldi. Eğer kullandıysanız stabil mi?

Alpine linux u direkt kullanmadım. Ama bildiğim kadarıyla çok sade bir dağıtım. En ufak bir paketi bile kurmak zorunda kalabilirsiniz. Evet bende docker a çok güvenmiyorum. Docker yerine podman kullanabilirsiniz. Container teknolojilerinin hepsi aynı. Ama bence podman çok güzel yönetiyor container leri. Ne yapmak istediğinizi bilmediğim için tam yönlendiremiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı