Alt kapağı sökmeden RAM'in gömülü olduğu nasıl anlaşılır?

Taylan Dinler

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Arkadaşlar selam, bilgisayarıma RAM takviyesi yapmak istiyorum. Uygun RAM'i buldum fakat bilgisayarımda bir RAM var ve ben bu RAM'in gömülü olup olmadığını bilmiyorum. Nasıl anlarız bunu alt kapağı açmadan? Çünkü bilgisayarım garantili ve kapağı kırarım diye korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam, bilgisayarıma RAM takviyesi yapmak istiyorum. Uygun RAM'i buldum fakat bilgisayarımda bir RAM var ve ben bu RAM'in gömülü olup olmadığını bilmiyorum. Nasıl anlarız bunu alt kapağı açmadan? Çünkü bilgisayarım garantili ve kapağı kırarım diye korkuyorum.
RAM gömülü olmaz diye biliyorum.

Bilgisayarınızın modelini belirtirseniz anakartına bakıp öğrenebiliriz.

@bazzinga @Dengesiz Kokarca Gömülü RAM var. Bazı laptoplarda belleğin bir kısmı anakarta gömülü olarak geliyor. Yükseltme için ayrıca bir slot da bulundurulabliyor. Bu resimde slotun altında anakarta gömülü bir RAM var mesela.
Lenovo IP310 80SM00DDTX Ram ilave

CPU-Z'de SPD kısmında gözükmüyorsa büyük ihtimalle gömülüdür ama bize bilgisayarın modeli lazım, başka türlü sadece tahminlerde bulunabiliriz.

ASUS D509DA laptop.
G

CPU-Z'de SPD kısmında gözükmüyorsa büyük ihtimalle gömülüdür ama bize bilgisayarın modeli lazım, başka türlü sadece tahminlerde bulunabiliriz.

Evet gözükmüyor.

Asus sitesinden herhangi bir bilgiye ulaşamadım, neredeyse hiçbir donanım bilgisi yok.

Görev Yöneticisi>Performans>Bellek>Kullanılan yuvalar kısmında örnek olarak 1/2 yazması lazım. Orada ne yazdığını paylaşabilir misiniz?

Son düzenleme:
ASUS sitesinden herhangi bir bilgiye ulaşamadım, neredeyse hiçbir donanım bilgsi yok.

Görev yöneticisi>performans>bellek>kullanılan yuvalar kısmında örnek olarak 1/2 yazması lazım. Orada ne yazdığını paylaşabilir misiniz?

Evet 1 yuva boş gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı