Alt+Tab yapınca bilgisayar 10 saniye donuyor

TwistyJead

Centipat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D10 8GB 3200MHz CL16 DDR4 Ram (AX4U32008G16A-SB10) × 2 = 16 GB
SSD veya HDD modeli
WD Blue 500 GB SSD & Seagate 1 TB HDD
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6600 8 GB VRAM
Anakart
Asus Prime A320M
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500 4.20 Ghz 6 Çekirdek 19MB AM4 7nm
Dün akşamdan itibaren bilgisayarımı başlattıktan yaklaşık 20 dakika sonra donma problemi oluyor. Donmadan kastım şöyle: Mesela Alt+Tab yaptığımda 5-10 saniye donuyor; bu esnada imleç hareket etmiyor Alt+Tab panelinde kalıyor. 5-10 saniye geçtikten sonra düzeliyor, ancak tekrar başka bir şeye tıklayıp açtığımda yine donuyor. Masaüstüne döndüğümde tekrar donuyor. Donduğu esnada ses halen geliyor; mesela Spotify'da şarkı açıksa hala dinleyebiliyorum. Bu problemi CTRL+Shift+Windows+b kısayolunu kullandığımda birkaç saniye bekletse de bir süreliğine çözüyor; ardından tekrar başlıyor. Rekabetçi bir maçta donma problemi ile karşılaşmak istemediğim için sürekli bu kısayolu uygulamak istemiyorum. Bu duruma sebep olan herhangi bir şey yaptığımı düşünmüyorum, onun haricinde sadece AMD ekran kartımı 23.9.1 sürümünden 23.9.2 versiyonuna yükselttim. Bilgisayarımı Malwarebytes ile tarattım, herhangi bir virüs bulunmadı. Yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim. :)

Valorant veya LoL oynarken mi oluyor?

Windows gezginine öncelik ver.

Tamam, explorer.exe'nin önceliğini normalden yükseğe aldım. Konuyu açmadan 5-10 dakika önce yine bu donma olayı yaşandı, bahsettiğim klavye kısayolu ile çözdüm fakat bu sadece bir süreliğine çözüyor, sonra tekrar bu olay yaşanabilir. Mesela birisine yazı yazarken donuyor, yazdığım gözükmüyor, donmadan sonra yazdıklarımı görebiliyorum.
Valorant veya LoL oynarken mi oluyor?
Hayır, bilgisayarda sadece Spotify, Opera, Discord açıkken bunlar yaşandı. 2 gün önce CS2 oynarken ilk roundlarda yaşandı, yeniden başlatıp yeniden maça bağlandığımda çözüldü.

Tamam, explorer.exe'nin önceliğini normalden yükseğe aldım. Konuyu açmadan 5-10 dakika önce yine bu donma olayı yaşandı, bahsettiğim klavye kısayolu ile çözdüm fakat bu sadece bir süreliğine çözüyor, sonra tekrar bu olay yaşanabilir. Mesela birisine yazı yazarken donuyor, yazdığım gözükmüyor, donmadan sonra yazdıklarımı görebiliyorum.

Hayır, bilgisayarda sadece Spotify, Opera, Discord açıkken bunlar yaşandı. 2 gün önce CS2 oynarken ilk roundlarda yaşandı, yeniden başlatıp yeniden maça bağlandığımda çözüldü.

Bunu bende yaşıyorum alt - Tab gelmiyor biraz bekletiyor sonunda geliyor ama önümden çıkmıyor ben bilgisayarım çöp olduğu için ilgilenmedim ama sanırım Power biraz sıkıyor sistemi.

Bunu bende yaşıyorum alt - Tab gelmiyor biraz bekletiyor sonunda geliyor ama önümden çıkmıyor ben bilgisayarım çöp olduğu için ilgilenmedim ama sanırım Power biraz sıkıyor sistemi.
Anladım, ayrıca bu olay hiç yaşanmıyordu, sadece 2 gün önce akşam kısa süreliğine yaşandı ve çözüldü. Dün sabah uzun saatlerce bilgisayar açık olmasına rağmen hiç yaşanmadı, fakat akşam tekrar bilgisayarı açtığımda yaşadım. Ayrıca görev yöneticisinde işlemci vs. kullanımı normal, %20 civarlarında. Isı problemi de yok, onu önceden belirteyim.

Anladım, ayrıca bu olay hiç yaşanmıyordu, sadece 2 gün önce akşam kısa süreliğine yaşandı ve çözüldü. Dün sabah uzun saatlerce bilgisayar açık olmasına rağmen hiç yaşanmadı, fakat akşam tekrar bilgisayarı açtığımda yaşadım. Ayrıca görev yöneticisinde işlemci vs. kullanımı normal, %20 civarlarında. Isı problemi de yok, onu önceden belirteyim.

Bilgisayarını yenilemeyi deneyebilirsin.
Ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > kurtarma > yenile
Eğer yenileme tuşu gözükmüyorsa gelişmiş başlangıç bölmünden yenileyebilirsin bu işlem temp gibi gereksiz dosyaları temizler 2. yöntem ise Windows Defender çok fazla tarama yapıyor kapatabilirsin.

Bilgisayarını yenilemeyi deneyebilirsin.
Ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > kurtarma > yenile.
Eğer yenileme tuşu gözükmüyorsa gelişmiş başlangıç bölmünden yenileyebilirsin bu işlem temp gibi gereksiz dosyaları temizler 2. yöntem ise Windows Defender çok fazla tarama yapıyor kapatabilirsin.

Geç cevap için özür dilerim. Bahsettiğin ayarlar bölümünde dediğin gibi malum buton gözükmüyor. Gelişmiş başlangıçtan kastını tam olarak anlayamadım, detaylı belirtsen çok sevinirim. 2. yöntemi bende önceden düşünüyordum daha hızlı çalışsın diye, o yüzden Defender'i kapatıyorum şimdiden. Teşekkür ederim.

Geç cevap için özür dilerim. Bahsettiğin ayarlar bölümünde dediğin gibi malum buton gözükmüyor. Gelişmiş başlangıçtan kastını tam olarak anlayamadım, detaylı belirtsen çok sevinirim. 2. yöntemi bende önceden düşünüyordum daha hızlı çalışsın diye, o yüzden Defender'i kapatıyorum şimdiden. Teşekkür ederim.

1695463867234.png

Bu butona basmanız gerek veya bilgisayarı Shift'e basılı tutarak yeniden başlatabilirsiniz tam hatırlamıyorum ama o yerlerde bir yerde yenile seçeneği olması lazım bilgisayarı hızlandırır arada bir yapmanızı öneririm.

Bu butona basmanız gerek veya bilgisayarı Shift'e basılı tutarak yeniden başlatabilirsiniz tam hatırlamıyorum ama o yerlerde bir yerde yenile seçeneği olması lazım bilgisayarı hızlandırır arada bir yapmanızı öneririm.

Teşekkür ederim dostum, fakat; oradaki sıfırlama butonunun açıklamasında "Windows'u yeniden yükler" tarzı bir şey yazıyordu. Bilgisayardaki oyunları, dosyaları, videoları, müzikleri, uygulama ve programları silip silmediğinden emin değilim. Eğer %temp% gibi şeyleri siliyorsa dediğiniz gibi, şimdiden ben manuel olarak %temp%, temp, Recent ve Prefetech dosyalarını siliyorum. Ardından Defender'daki "gerçek zamanlı koruma" ve "bulut tabanlı koruma"'yı devre dışı bırakıyorum. Ayrıca yeniden başlattıktan sonra görev yöneticisindeki Spotify'a tıkladığımda yine donma olayı yaşandı, CTRL+Shift+Windows+B kısayolu ile gitti fakat yine olabilir. Ayrıca ilk cevap veren arkadaşın dediği explorer.exe'nin önceliğini yükseğe ayarlamam durumu çözmedi, geri normale alıyorum.

Geri
Yukarı