Alt+Tab yapınca sistem kasıyor

Aydın85

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Sizlere kısaca sorunumdan bahsedeyim.

Yaklaşık 2-3 hafta öncesine kadar Steam PUBG oynarken "Video driver was crashed and reset " diye bir hata verdi ve oyun çöktü. Sonra sistem kendini resetledi, bir şeyler oldu.

Bu olaydan sonra (ben hiçbir müdahale etmedim, kendi kendine düzeldi) PUBG oynarken Alt+Tab tuşu ile masaüstüne geçtiğimde YouTube'da gezmeye kalktığımda bilgisayarım aşırı derece de kasmaya ve donmalara başladı.

Alt+Tab yaptığımda bir 20-30 saniye YouTube sayfasını aşağı indirmeme müsaade etmiyor ama sonra sanki rahatlıyor ve kendine geliyor fakat video izlerken yine donmalar takılmalar vs yaşıyorum.

Ekran kartının şu anda en güncel driverini (512.75 sürümü) kullanıyorum.

Bu olaydan önce böyle bir problemim yoktu, masaüstüne geçer YouTube'da müziği mi açar, bir yandan da oyunu mu oynardım ama şimdi mümkün değil.

Konu ile alakalı 2 gündür araştırma yapmama rağmen elle tutulur bir çözüm yolu bulamadım.

PC'nin RAM'i yetersiz diyende var.
GPU arızalı diyen de var, GPU ısınıyor termal macunu değiştir diyen de var.
İşlemci yetersiz kalıyor diyende var
Donanım uyumsuzluğu var diyende var

Ekran kartının sürücüsü bozuk eski sürücüyü yükle diyen de var. (Bu yöntemi denemedim nasıl yapacağımı da bilmiyorum, DDU diye bir programla güvenli mod da halihazırda yüklü olan sürücüyü kaldırmak gerekiyormuş sanırım)

Sistemi geri yükle diyen de var.

Bunu denemek istedim fakat ekran kartının son sürücüsü 22, 03, 2022'de güncellenmiş. Benim sistem geri yükleme noktam da en eski 09, 04, 2022 olarak kayıt altına alınmış, sanırım yer kaplamasın diye önceki noktaları otomatik silmiş.

Sistem özellikleri:
----------------------
AMD Ryzen 9 5900X
ASUS TUF RTX 3080 Ti O12G Gaming 384bit
16 GB RAM
Windows 10 64 Bit

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Sizlere kısaca sorunumdan bahsedeyim.

Yaklaşık 2-3 hafta öncesine kadar Steam PUBG oynarken "video driver was crashed and reset " diye bir hata verdi ve oyun çöktü. Sonra sistem kendini resetledi, bir şeyler oldu.

Bu olaydan sonra (ben hiçbir müdahale etmedim, kendi kendine düzeldi) PUBG oynarken Alt+Tab tuşu ile masaüstüne geçtiğimde YouTube'da gezmeye kalktığımda bilgisayarım aşırı derece de kasmaya ve donmalara başladı.

Alt+Tab yaptığımda bir 20-30 saniye YouTube sayfasını aşağı indirmeme müsaade etmiyor ama sonra sanki rahatlıyor ve kendine geliyor fakat video izlerken yine donmalar takılmalar vs yaşıyorum.

Ekran kartının şu anda en güncel driverini (512.75 sürümü) kullanıyorum.

Bu olaydan önce böyle bir problemim yoktu, masaüstüne geçer YouTube'da müziği mi açar, bir yandan da oyunu mu oynardım ama şimdi mümkün değil.

Konu ile alakalı 2 gündür araştırma yapmama rağmen elle tutulur bir çözüm yolu bulamadım.

PC'nin RAM'i yetersiz diyende var.
GPU arızalı diyen de var, GPU ısınıyor termal macunu değiştir diyen de var.
İşlemci yetersiz kalıyor diyende var.
Donanım uyumsuzluğu var diyende var.

Ekran kartının sürücüsü bozuk eski sürücüyü yükle diyen de var. (bu yöntemi denemedim nasıl yapacağımı da bilmiyorum, DDU diye bir programla güvenli mod da halihazırda yüklü olan sürücüyü kaldırmak gerekiyormuş sanırım)

Sistemi geri yükle diyen de var.

Bunu denemek istedim fakat ekran kartının son sürücüsü 22, 03, 2022'de güncellenmiş. Benim sistem geri yükleme noktam da en eski 09, 04, 2022 olarak kayıt altına alınmış, sanırım yer kaplamasın diye önceki noktaları otomatik silmiş.

Sistem özellikleri:
----------------------
AMD Ryzen 9 5900X.
ASUS TUF RTX 3080 Ti O12g Gaming 384bit.
16 GB RAM.
Windows 10 64 Bit.

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar.

Oyunun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü farklı mı?

Ekran kartı, işlemci, RAM vs yetersiz kalıyor diyenler resmen dalga geçmiş :D
Ekran kartı arızası olabilir ama yetmemezlik söz konusu olamaz. Bu arada hangi çözünürlükte kullanıyorsunuz?

Ekran kartı, işlemci, RAM vs yetersiz kalıyor diyenler resmen dalga geçmiş :D
Ekran kartı arızası olabilir ama yetmemezlik söz konusu olamaz. Bu arada hangi çözünürlükte kullanıyorsunuz?
Şu anda 2K da kullanıyorum ama bahsettiğim olay yaşandığında 1080p de kullanıyordum
Oyunun çözünürlüğü ile masaüstü çözünürlüğü farklı mı?
hayır değil bilhassa dikkat ediyorum ona
bak şu anda bile mesela biryandan pubg oynuyorum alt+tab yapıp foruma bakıyorum sayfayı aşağı indirirken kasıyor

Son düzenleme:
Tam olarak emin değilim ama olabilir.
Bundan 2 ay önce bilgisayar mavi ekrana düşmüştü, sürekli kendi kendini resetliyordu.Ben o zamanda ekran kartından şüphe etmiştim,Bilgisayarı topladığım yere geri gönderdim ve işlemcinin arızalı olduğu söylendi,işlemci bire bir aynısı ile garantiden değiştirildi yine işlemci filan mı acaba diye düşünmüyor değilim

Bundan 2 ay önce bilgisayar mavi ekrana düşmüştü, sürekli kendi kendini resetliyordu. Ben o zamanda ekran kartından şüphe etmiştim, bilgisayarı topladığım yere geri gönderdim ve işlemcinin arızalı olduğu söylendi, işlemci bire bir aynısı ile garantiden değiştirildi yine işlemci filan mı acaba diye düşünmüyor değilim.

Benim önerim temiz kurulum yapmaktır. Temiz kurulumla düzelmezse donanımsal olduğu kesinleşebilir.

Geri
Yukarı