Alternatif gerçeklik var mı?

SehmusInalV

Picopat
Daha fazla  
Kuantum mekaniğini araştırınca çoklu dünyalar teorisi başlıklı bir seçenekle karşılaştım. Buna göre bizlerin bilinen evrende farklı senaryolarda ve seçeneklerde sayısız alternatifi bulunuyor. Sizce bu alternatif gerçeklik ne kadar doğru? Gerçekten de öyle bir şey var mı? Bu konuyu sadece meraktan açtım. Araştırma yapmak ve birilerine sormak hoşuma gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir hocam ben şu düşüncedeyim, bence ölünce farklı bir canlı olarak dünyaya geliyor ve eskiyi unutuyoruz. Saçma gelebilir ama benim kafama yatan en mantıklısı bu, farklı evren muhabbeti kafama yatmıyor.

Kuantum mekaniğini araştırınca çoklu dünyalar teorisi başlıklı bir seçenekle karşılaştım. Buna göre bizlerin bilinen evrende farklı senaryolarda ve seçeneklerde sayısız alternatifi bulunuyor. Sizce bu alternatif gerçeklik ne kadar doğru? Gerçekten de öyle bir şey var mı? Bu konuyu sadece meraktan açtım. Araştırma yapmak ve birilerine sormak hoşuma gidiyor.

Hocam sonsuzluk terimi çok kafa karıştırıcı sonuçta ucu bucağı yok ve öldükten sonra tamamen puf olma ihtimaline inanmakta çok korkutucu umarım öteki taraf falan gerçektir 2 ihtimalde korkutucu.

Hocam sonsuzluk terimi çok kafa karıştırıcı sonuçta ucu bucağı yok ve öldükten sonra tamamen puf olma ihtimaline inanmakta çok korkutucu umarım öteki taraf falan gerçektir 2 ihtimalde korkutucu.
Hocam doğmadan önce neysek, öldükten sonrada o olacağız. İyi akşamlar.

Ben bir simülasyon da olduğumuzu düşünüyorum bu bir yaratıcının veya gelişmiş bir medeniyetin bir deneyi olabilir. Belki de evren uzaylıların labovatuar ürünüdür bilemeyiz. Benim inancım şu an bir rüyada olduğumuz ve öldükten sonra gerçekliğe uyanacağımız.

Bu konuyu "bilim" kategorisinde onaylayan ve bencelerin bilimsel olduğunun zannedilmesine sebep olan moderatöre selam.
Çok da oturduğum koltuktan "bence" ile bilime öznellik katabilecek kadar kavramsız değilim.
Ama boş yapacak kadar duyarlısın öyle mi?
Konuyu arkadaş tartışmak ve fikir alışverişi için açmış. Söylenenlerin kesin ve net kanıtı olmadığına göre nesnellik olarak adlandırılamaz zaten. Madem kavramsız olduğunu düşünüyorsun niye yorum yapıyorsun o zaman.

Alternatif gerceklikte olabilir kimse bilemez bunu fakat çoklu evren teorisine inaniyorum.

Bu konuyu "bilim" kategorisinde onaylayan ve bencelerin bilimsel olduğunun zannedilmesine sebep olan moderatöre selamlar.
Bugünün gerçekleri geçmişte birilerinin "Bence" ve "Belki" dedikleriydi, selamlar.

Sanmıyorum. Mevcut zamana gerçekliğin tekilliği diyebiliriz. Mutlak teklik.

Ama boş yapacak kadar duyarlısın öyle mi?
Konuyu arkadaş tartışmak ve fikir alışverişi için açmış. Söylenenlerin kesin ve net kanıtı olmadığına göre nesnellik olarak adlandırılamaz zaten. Madem kavramsız olduğunu düşünüyorsun niye yorum yapıyorsun o zaman.

En azından, fizik denilen bilim içinde uğraş veren Tegmark, Everett gibi insanların belli yasalardan hareketle oluşturduklari yeni kuramlar ile;

Ben bir simülasyon da olduğumuzu düşünüyorum bu bir yaratıcının veya gelişmiş bir medeniyetin bir deneyi olabilir.

arasında bilimsel yöntem açısından gayet büyük bir fark vardır. Ve sizin bu "inancınızı" belirtilmenizin bilimle pek de bir ilgisi yoktur.

Mevzu konuyu baltalamakla ilgili değil. Belli bir konuda bir fikir oluşturmadan önce alınması gereken yola dikkat çekmek ile ilgili.

@er2grul sanirım işaret etmek istediğimi düzgünce anlatabilmişimdir.

Arasında bilimsel yöntem açısından gayet büyük bir fark vardır. Ve sizin bu "inancınızı" belirtilmenizin bilimle pek de bir ilgisi yoktur.
Burada kendi aramızda tartışıyoruz. Bilim ile ilgisi var veya yok. Sen niye bu kadar kastın kendini onu söyle. Anlayamadım sıkıntın nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı