Doğalgaza alternatif çözüm jeotermal enerji olabilir mi?

Daha fazla  
Aslında boş kaldıkça zaman zaman kendi başıma projede yaptığım oluyor ve şunu düşündüm yerin altında her 30 metrede 1 derece 1 sıcaklık artıyor. Jeotermal yapıyor. Benzer bir sistem ile aslında doğalgaza çözüm bulunabilir ve bu şekil ve yurt dışından herhangi bir enerji satın almanıza gerek kalmaz. Bu sayede paramızda yurt dışına aktarılmamış olur. Sistem şu şekilde işliyor, 1'in 7 kilo metre aşağısında ucu kapalı ve bakırdan yapılmış bir silindir. Bakır ısıyı çok iyi ilettiği için bu sayede dibinde duran suyu buharlaştırarak tuzdan ayrılır ve yükselerek yukarı çıkan buhardan bu sayede türbinleri döndürerek elektrik enerjisi üretilir, biraz yoğuşturulmuş sıcak su tek bir boru hattı ile bütün evlere dağıtılır yani tekli boru hattı bütün evlerin içinden sıralı bir şekilde geçer ve bu şekilde evleri ısıtır. Bu sistem sayesinde hem deniz suyu tuzundan ayrıştırılmış olur en bütün evlere sıralı bir şekilde sıcak su verilerek doğalgaza alternatif bir çözüm olmuş olur hem de elektrik enerjisi üretilmiş olur üstelik jeotermali benzeyen bu sistem ucu kapalı boru hattı olduğu için sıradan bir jeotermal e göre içinde zehirli maddeleri ayrıştırma ya da toprak kum gibi bunları eleme gibi masraflı olan sistemlere gerek kalmaz. Kısacası benim projem bu daha doğrusu aklımdan geçen fikir bu sizin yorumlarınızı bekliyorum.

Aslında boş kaldıkça zaman zaman kendi başıma projede yaptığım oluyor ve şunu düşündüm yerin altında her 30 metrede 1 derece 1 sıcaklık artıyor. Jeotermal yapıyor. Benzer bir sistem ile aslında doğalgaza çözüm bulunabilir ve bu şekil ve yurt dışından herhangi bir enerji satın almanıza gerek kalmaz. Bu sayede paramızda yurt dışına aktarılmamış olur. Sistem şu şekilde işliyor, 1'in 7 kilo metre aşağısında ucu kapalı ve bakırdan yapılmış bir silindir. Bakır ısıyı çok iyi ilettiği için bu sayede dibinde duran suyu buharlaştırarak tuzdan ayrılır ve yükselerek yukarı çıkan buhardan bu sayede türbinleri döndürerek elektrik enerjisi üretilir, biraz yoğuşturulmuş sıcak su tek bir boru hattı ile bütün evlere dağıtılır yani tekli boru hattı bütün evlerin içinden sıralı bir şekilde geçer ve bu şekilde evleri ısıtır. Bu sistem sayesinde hem deniz suyu tuzundan ayrıştırılmış olur en bütün evlere sıralı bir şekilde sıcak su verilerek doğalgaza alternatif bir çözüm olmuş olur hem de elektrik enerjisi üretilmiş olur üstelik jeotermali benzeyen bu sistem ucu kapalı boru hattı olduğu için sıradan bir jeotermal e göre içinde zehirli maddeleri ayrıştırma ya da toprak kum gibi bunları eleme gibi masraflı olan sistemlere gerek kalmaz. Kısacası benim projem bu daha doğrusu aklımdan geçen fikir bu sizin yorumlarınızı bekliyorum.
Hocam Barış Özcanın bir videosunda bu konu hakkında bahsetmişti yakında ülkeler bu tarz yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya daha fazla kullanmaya başlıyacak umarım Türkiyede bu tarz kaynakların kullanılmasını arttırır.

Yerin cok altina bir sey insa edeceksin, bunun duzenli bakimini yapacaksin, is guvenligini vs saglayacaksin, oradan yer yuzune enerji nakledeceksin. Bu fizibil degil.

Sicak suyun kendisini pompaladigini farzedelim:

Debiyi o kadar yuksek tutman gerekiyor ki, evleri dolasmasina ragmen enerjisini korusun.
Soguk bir kis gunu o su kac tane hanenin icinde tur attiktan sonra isisini kaybetmeyecek?
Cok kalin bir borudan cok yuksek hizda su pompalaman gerekiyor.

Bir baska handikap da yerin o kadar altindan su pompaliyorsun ki, evleri isitmak icin harcadigin enerjiye yakin bir enerjiyi suyu yukari kaldirmak icin harcayacaksin belki de.
Su kulelerini yukari yapmalarinin sebebi zaten bu enerjiden kazanc saglamak biraz da.

1650632095028.png

Her maddenin isi tasima kapasitesi farkli, su bu konuda cok iyi ama en iyisi degil.

Hocam Barış Özcanın bir videosunda bu konu hakkında bahsetmişti yakında ülkeler bu tarz yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya daha fazla kullanmaya başlıyacak umarım Türkiyede bu tarz kaynakların kullanılmasını arttırır.
Evet hatırlıyorum Barış Özcan'ın bu tarz bir videosu vardı ama benim düşündüğüm fikir ondan biraz farklı çünkü o yerkabuğunu delerek gezegenin çekirdeğinden enerji üretme üzerine bir video oldu ama benimkisi öyle bir şey değil benimkisi ona kıyasla yer kabuğunun sıcaklığından faydalanma yani benimki biraz daha zararsız.
Yerin cok altina bir şey insa edeceksin, bunun duzenli bakimini yapacaksin, is guvenligini vs saglayacaksin, oradan yeryüzüne enerji nakledeceksin. Bu fizibil degil.

Sicak suyun kendisini pompaladigini farzedelim:

Debiyi o kadar yuksek tutman gerekiyor ki, evleri dolasmasina ragmen enerjisini korusun.
Soguk bir kis gunu o su kac tane hanenin icinde tur attiktan sonra isisini kaybetmeyecek?
Cok kalin bir borudan cok yuksek hizda su pompalaman gerekiyor.

Bir baska handikap da yerin o kadar altindan su pompaliyorsun ki, evleri isitmak icin harcadigin enerjiye yakin bir enerjiyi suyu yukari kaldirmak icin harcayacaksin belki de.
Su kulelerini yukari yapmalarinin sebebi zaten bu enerjiden kazanc saglamak biraz da.

Eki Görüntüle 1367234

Her maddenin isi tasima kapasitesi farkli, su bu konuda cok iyi ama en iyisi degil.

Ben onun şu şekilde düşündüm düzenli bakımı derken sonuçta normal bildiğimiz sondaj olarak yapılıyor ne yapılabilir etrafına ekstra bir boru sistemi daha konabilir o boru sisteminin içinden benim bahsettiğim sondaj kısmı geçer yaklaşık yerin ya da uç kısmı en dibe geldiği noktada yaklaşık 20 metre gibi bir alandan o etrafındaki dış borudan kurtulmuş olur ve doğru ısı ile temas ederek oradaki su buharlaşır ve bu şekilde de pompaya gerek kalmaz senin bu şekilde bakımdan kurtulmuş oluruz hem de pompa için gerekli olan elektrik masrafından kurtulmuş oluruz çünkü bakım yapılacağı zaman iç kısımda kalan borular çıkartılabilir yeryüzüne ve bu şekilde bakımı yapılabilir rahatlıkla ve dip kısmına biriken deniz tuzu vakum yardımıyla yeryüzüne çekilebilir daha sonra buharlaşarak yükselen yüzeye gelen o sıcak buhar biraz soğutularak ya da doğal yollarla soğutularak türbinlerden geçtikten sonra tabii burada yoğuşma işlemi gördükten sonra yüksek basınç verilerek en azından bir semt bu şekilde ısınabilir ve bu sisteme her semte yapılarak bu sorun çözülmüş olur. Bu konuda ısı yalıtım sistemi ile donatılmış olan borular bu şekilde sıcaklığı daha fazla muhafaza edebilir.Sonuçta tam böyle olmasa da buna benzer sistemler var örneğin manhattan var. Onu da ise doğrudan ısıtılıyor ve benim bahsettiğim gibi tek bir boru hattından basınçlı bir şekilde veriliyor ve bu şekilde koskoca bir semt ısına biliyor. Merkezi ısıtma sistemi gibi mantığı. Yani özetle benim söylediğim fikir klasik jeotermal mantığına benziyor ve oradaki sıcak suyu daha doğrusu buharı ısındığı için yerçekiminden kurtularak yeryüzüne ulaşıyor ve bu durumda sen pompa kullanmak zorunda kalmıyorsun dolayısıyla pompa kullanmadığın için elektrik enerjisi de tüketme ne gerek kalmıyor sıcak buharın gücü ile elde ettiğimiz türbinlerin döndürmesi ile orada elde edilen elektrik enerjisini tek bir boru hattında basınçlı sıcak su vermede pompa yardımıyla tabii kullanılabilir bu şekilde dışarıdan ekstra bir enerji ya da elektrik yardımı alınmak zorunda kalınmaz kendi enerjisini kendisi üretmiş olur ayrıca yüksek basınçta verildiği için borulara sıcak su bu şekilde çok fazla daire ya da bina ısınmış olur daha sonrasında buradan soğuk olarak çıkan su tatlı su şeklinde çıkacaktır. Bu da doğa ya bırakılabilir. Burada bir semt çok rahat bir şekilde ısınabilir tabii bu semt yeni içtiği tartışılabilir ya da bununla ilgili testler yapılabilir en fazla ne kadar uzağa etki edebiliyor diye ve bu test sonucunda ona göre karar verilebilir. Bu sistem sonuçta klasik doğal gaz sistemine göre çok daha ucuz çok daha pratik ve burada yakıt olarak sadece gezegenin çekirdeğinden ısıtmış olduğu kabuğun sıcaklığından faydalanıyoruz yani enerji bir bakıma bedavaya gelmiş oluyor. Barış Özcan'ın videosunda ise gezegenin çekirdeğinden faydalanmayı gösteriyordu orada doğrudan yer kabuğunu delip daha sonrasında lav ın yeryüzüne çıkarak bundan faydalanmaya öngörüyordu fakat lav yeryüzüne çıkarsa soğuyarak donar dolayısıyla bundan uzun sürede bir fayda almak biraz zor gibi görünüyor üstelik bu sistemi bütün ülkeler yapsa yani herkes yer kabuğunu delip çekirdeği ulaşmaya çalışsa bu gezegene bir noktadan sonra zarar vermeye başlar. Ben böyle düşünüyorum

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı