Altılı prize çok fazla cihaz bağlamak yanmasına sebep olur mu?

Bende 2 tane Philips 1 tane S-Link akım korumalı priz var onların altında daha önce görmüştüm örneğin Philips olanlarda en fazla 3500W. gibi bir değer var ona dayanarak paylaştım ben de ama daha iyi ve kesin olarak bilen biri sizi aydınlatırsa daha sağlıklı olur.

Viko şu anda çok kaliteli ürünler üretiyor. Bahsettiğiniz ürünlerin çekeceği en fazla güç taş çatlasa 100W.
Ben bu güne kadar hiç 300-400W güçle bozulan üçlü priz duymadım görmedim. Elektrik dükkanımız var. İsteyenlere uygun fiyatlı kalitesizleri satıyoruz yıllardır ama bir tane bile duymadık 1000W altı bir şey takıp bozulanı.

Vallahi bende bir altılı priz var. Çok çok eski. Koruması vs. olduğunu da sanmıyorum. Bilgisayar monitör vs. her şey ona bağlı. Henüz sorun yaşamadım. Ha bu yaşamayacağım anlamına mı geliyor tabii ki hayır. Bilgisayar pamuk ipliğine bağlı :D.
Kafaya takmaz, rahat olursanız bir şey olmaz ki siz de bir şey olmadığını söylüyorsunuz. Elbette, bu bir şey olmayacağı anlamına gelmiyor ama biraz da rahat olmak gerekiyor. Arkadaşım çok takıntılı bir insan, laptop alacaktı almadan önce aylarca araştırdı baya sağlam araştırdı hem de... Isınma sorunu var mı, panel nasıl vb. Bizimki gitti alacağı mağazaya kadar araştırdı hangi mağaza güvenilir filan. Neyse, arkadaş aldı laptopu bir ay sonra ana kartı yaktı... :) Sakınılan göze çöp batar diye boşa dememişler. Evet, anlıyorum ülkemizde alım gücü her geçen gün düşüyor. Hal böyle olunca insanlar aldığı herhangi bir ürünü korumak, kollamak istiyor. Fakat aramızda bu durumun ayarını fazla kaçıranlar var. Bence önce sağlığınızı düşünün. Hem fiziksel, hem de ruhsal.... Soruya gelecek olursak, kullandığınız prizin değerlerini öğrenin ve bu değerleri aşmamaya çalışın.

3'ten fazla kettle gibi fazla güç çeken aletler bağlarsan (250 ve üstü watt) priz ve kablolar erir. Ama PC, televizyon, lamba vs. istediğiniz kadar takın bir şey olmaz

Bir prize en fazla 300W gücünde alıcı bağlanabilir

3500-3600 Watt'tır o. Bilgisayarların TDP'leri zaten 500-600'leri bulabiliyor ekran kartıyla beraber.

Türkiye'de şebeke voltajı yani prize trafodan gelen Volt 230'dur. Çekilebilecek maksimum güç yani akım da 16 Amperdir (genelde).
Bu bağlamda 230 X 16'dan en fazla yaklaşık 3600 Watt'lık güç çeken cihaz ya da cihazlar bağlanabilir bir prize. (W = V x I)

Bu yüzden özellikle elektrik süpürgesi, buzdolabı gibi yüksek Watt'lı şeyler ayrı ve tek başına bir prizde çalıştırılır. Süpürge ve saç kurutma makinesini mesela aynı prize takarsanız muhtemelen sigorta atar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı