Altyapı VDSL2 mi?

Hat değerleri ADSL için bile efsane. VDSL'de değerler iyileşeceği için sorun olacağını sanmıyorum.

VDSL'de değerler nasıl iyilişecek? Eğer yeni dolaptaysa ADSL ve VDSL portlar fark etmiyor hepsi aynı hızı veriyor, yani hattı ADSL'de olsa bile 75 destekliyorsa 75 yazardı. Bağlı olduğu dolap ADSL olabilir ya da mesafe çok uzaktır VDSL dolapta o kadar değer çıkıyordur. Bunu kesin sonuca nasıl karar verdin merak ettim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin iş karışık, bu hızdan fazlasını almak istersen kopma yaşarsın. Senin hattın ADSL dolaba bağlı, 18-18 Mbps üstünü alırsan kopar, Telekom müdürlüğüne gitmeden anlayamazsın. TT çalışanları genelde iş bilmeyen cahil taşeronlar olduğu için, ya farklı dolaba tanıtmışlar ya da söylediğim gibi VDSL dolaba geçişin yapılmamış. Evin yanında dolap varsa git konuş böyle böyle de halletsinler yoksa yapacak bir şey yok. Çağrı merkezine güvenme dediğim gibi bu işin sahada görerek yapılması gerekiyor. Başka firmaya geçsen yine bu hızın üstünde alamazsın. Genelde adresi yanlış dolaba tanıtan aptal TT çalışanları yüzünden böyle 35-75 Mbps alabilirsin gibi saçmalıklar çoğu kullanıcının önüne çıkıyor. Benim de başıma geldi.

35 bile yeter, müdürlüğe gidemem dediğim gibi, çok nüfuslu bir ilçe de, korona kapmamam imkansız.

2.PNG

VDSL'de değerler nasıl iyilişecek? Eğer yeni dolaptaysa ADSL ve VDSL portlar fark etmiyor hepsi aynı hızı veriyor, yani hattı ADSL'de olsa bile 75 destekliyorsa 75 yazardı. Bağlı olduğu dolap ADSL olabilir ya da mesafe çok uzaktır VDSL dolapta o kadar değer çıkıyordur. Bunu kesin sonuca nasıl karar verdin merak ettim?

4.PNG

Yan caddeyi sorguladım ADSL gösteriyor, muhtemelen port ADSL kutusuna bağlı, sokağı sorguladğımda HiperNet diyor, binayı sorguladığımda HiperNet diyor, sokakla başka bir cadde birleşimine fibernet diyor, ne iş anlamadım. Bu port olayını nasıl yapacağız?

35 bile yeter, müdürlüğe gidemem dediğim gibi, çok nüfuslu bir ilçe de, korona kapmamam imkansız.
Eki Görüntüle 618577

Eki Görüntüle 618578
Yan caddeyi sorguladım ADSL gösteriyor, muhtemelen port ADSL kutusuna bağlı, sokağı sorguladğımda Hipernet diyor, binayı sorguladığımda hipernet diyor, sokakla başka bir cadde birleşimine fibernet diyor, ne iş anlamadım. Bu port olayını nasıl yapacaz ?
Başka yolu yok. Buradan hiçbir şey anlalışmıyor çünkü, altyapı değerlerin ve sorgulamalar karışık çıkıyor. Kesin bir şey söylenemez. Gidemiyorsan deneme yanılma yöntemi uyguluyacaksın. Çağrı merkezi ara başvur, yükselmese zaten yükseltmezler. Çağrı merkezi bir halt bilmiyor diye müdürlüğe git dedim. Başka yapacak bir şey yok.

Başka yolu yok. Buradan hiçbir şey anlalışmıyor çünkü, altyapı değerlerin ve sorgulamalar karışık çıkıyor. Kesin bir şey söylenemez. Gidemiyorsan deneme yanılma yöntemi uyguluyacaksın. Çağrı merkezi ara başvur, yükselmese zaten yükseltmezler. Çağrı merkezi bir halt bilmiyor diye müdürlüğe git dedim. Başka yapacak bir şey yok.
Teşekkür ederim, keşke gidebilsem, o ilçeye uğradığımda giderim artık, ilçe çok kalabalık yaşadığım ilçeye göre.

VDSL'de değerler nasıl iyilişecek? eğer yeni dolaptaysa ADSL ve VDSL portlar fark etmiyor hepsi aynı hızı veriyor, yani hattı ADSL'de olsa bile 75 destekliyorsa 75 yazardı. Bağlı olduğu dolap ADSL olabilir yada mesafe çok uzaktır VDSL dolapta o kadar değer çıkıyordur. Bunu kesin sonuca nasıl karar verdin merak ettim?
Her daim bilgi sahibi olmadan illa eleştiri yapıyorsunuz. Eleştirmeye lafım yok ama teknik bilgiden bir haber yazdıklarınız insanların sinirlerini zıplatıyor.

Öncelikle bir saha dolabında bulunan portların hepsi aynı hızı vermez. ADSL portlar en fazla 24 Mbps'e kadar hız verebilir. VDSL portlar ise 17a modunda 100 Mbps'e kadar hız verebilir.

ADSL portlar, ADSL2+ teknolojisi destekler. Ülkemizde TurkNet hariç ADSL'de 16 Mbps üstünü veren firma yok. TurkNet ise 24 Mbps verebiliyor.

Arkadaşın hat değerleri bunu destekler halde. Çünkü tanımlı hız ve ulaşılabilir en yüksek hız değeri ortada.

Yani sizin anlattığınız 75 Mbps ADSL olayı şimdiden çöp oldu. Teknik açıdan o hızları uzun mesafede verebilen ADSL teknolojisi yok.

Öte yandan hat modu VDSL geçtiği zaman zayıflama azalacaktır. Bunu kafama göre söylemiyorum. ADSL'e kıyasla aynı mesafede daha yüksek hız taşıdığı için zayıflama azalıyor ve SNR artıyor.

Konunun ilk açılan sayfalarında ise farklı sitelerden hız sorgulama ekleri bulunuyor. Bunları görmemeniz düşündürücü.

Siz daha hat modunun teoride desteklediği hızdan bir habersiniz. Orada 75 Mbps yazardı diyorsunuz. Aslında cevap bile vermemek lazım.

Sizi parayla mı gönderiyorlar çok merak ediyorum. Her daim bilgi sahibi olmadan illa eleştiri yapıyorsunuz. Eleştirmeye lafım yok ama teknik bilgiden bir haber yazdıklarınız insanların sinirlerini zıplatıyor.

Öncelikle bir saha dolabında bulunan portların hepsi aynı hızı vermez. ADSL portlar en fazla 24 Mbps'e kadar hız verebilir. VDSL portlar ise 17A modunda 100 Mbps'e kadar hız verebilir.

ADSL portlar, ADSL2+ teknolojisi destekler. Ülkemizde TürkNet hariç ADSL'de 16 Mbps üstünü veren firma yok. TürkNet ise 24 Mbps verebiliyor.

Arkadaşın hat değerleri bunu destekler halde. Çünkü tanımlı hız ve ulaşılabilir en yüksek hız değeri ortada.

Yani sizin anlattığınız 75 Mbps ADSL olayı şimdiden çöp oldu. Teknik açıdan o hızları uzun mesafede verebilen ADSL teknolojisi yok.

Öte yandan hat modu VDSL geçtiği zaman zayıflama azalacaktır. Bunu kafama göre söylemiyorum. ADSL'e kıyasla aynı mesafede daha yüksek hız taşıdığı için zayıflama azalıyor ve SNR artıyor.

Konunun ilk açılan sayfalarında ise farklı sitelerden hız sorgulama ekleri bulunuyor. Bunları görmemeniz düşündürücü.

Siz daha hat modunun teoride desteklediği hızdan bir habersiniz. Orada 75 Mbps yazardı diyorsunuz. Aslında cevap bile vermemek lazım.

Ben bunu dolaba port çakan adama söyleyerek bile doğrulattım. Bir de parayla mı gönderiyorlar diyorsun? Ben 16 Mbps internet kullanıyorum ve modem arayüzünde ulaşılabilir hız 65 yazıyor. Bir de bilmiş gibi teknik detay veriyor. HiperNet dediği yani VDSL yeni dolaba bağlıysa, ki eski dolap kalmadı artık. Alabileceği en yüksek hızı modem arayüzünden yazıyordur. Modemi bozuksa ya da VDSL değilse ya da VDSL değerleri gösterecek kadar eskiyse bilemiyorum. Zaten böyle bir şeyde söz konusu olması %1 ihtimal. Şu an ülkede ADSL ve VDSL port diye bir şey kalmadı. VDSL, ADSL hepsi aynı port üzerinden gidiyor, senin dediğin o eski dolapların hepsini yenilediler. Şimdi yoluna bak. 11 altına düşen her SNR kopma konusu ve kalite açısından risklidir. Sen böyle mi biliyorsun. :) Diyecek söz yok, sıkışınca da yorumlara gülme emojisi at. Bilgisi yok burada bilgi satıyor, sen eskide kalmışsın kendini güncelle ve milleti yanlış yönlendirme. Paket yükseltirse ve kopma yaşarsa TTNET affetmez ve paket düşürmek içinde bir ceza çıkarabilir.

@Silinen üye Allah için hangi modem ADSL2+ hat modunda ulaşılabilir hızı 65 gösteriyor? İ madem kendi modemin öyle at görelim. Kuru laf kalabalığı yapma.

Fiziksel olarak portlar ayrı olmasa bile bir kartın destekliği VDSL ve ADSL port sayısı belli. Bunlar zaten ayrılmış durumda oluyor. Bunları zaten biliyoruz.

Burası Facebook grubu değil haddini bil. Senin gibi hakaret etmeden tepki gösterebiliyorum.

Dünya senin etrafında dönmüyor. Git arkadaşlarına atar gider yap. Burası sana göre değil.

@Silinen üye Allah için hangi modem ADSL2+ hat modunda ulaşılabilir hızı 65 gösteriyor? İyi misin sen? Madem kendi modemin öyle at görelim. Kuru laf kalabalığı yapma.

Fiziksel olarak portlar ayrı olmasa bile bir kartın destekliği VDSL ve ADSL port sayısı belli. Bunlar zaten ayrılmış durumda oluyor. Bunları zaten biliyoruz.

Burası Facebook grubu değil haddini bil. Senin gibi hakaret etmeden tepki gösterebiliyorum. Ayılık yapıp kafan haşlanmış diye saymıyorum.

Dünya senin etrafında dönmüyor. Git arkadaşlarına atar gider yap. Burası sana göre değil.

Şu an atar gider yapmıyorum ve senin yanlış bilgilendirmeni düzeltiyorum. Yanlışını kabul et ve doğrusu ile güncelle, bu zoruna gidiyorsa sen neden buraya üyesin? Burada amaç bilgiçlik taslamak değil, öğrenmek ve öğretmek, yanlış bildiğimizi düzeltmek. ;) şu an Türk Telekom'un aboneliklerinde ADSL hat yoktur hepsi VDSL hattadır. Çünkü HiperNet dediği dolapta ADSL port diye bir şey olması söz konusu değil. Ben ADSL hız kullanıyorum ve ADSL hatta değilim diyorum, ADSL hat diye bir şey kalmadı çünkü. Yeni dolapların hiçbiri ADSL olarak çalışmaz, TTNET ADSL modem kabul etmiyor artık. Çok nadir eski dolap kaldı oda yoktur yeni yenilendi. Bu konu sahibi arkadaş önce hattının ADSL'de mi VDSL hat mı olan kısmını kırpmış paylaşmamış ama oraya inanmak yanlış olur çünkü genelde yanlış gösteriyor. Altyapı, dolaplar, hat, modem konusunda emin ol derin bilgim var çünkü bu altyapı rezilliğini yaşamış ve Telekom müdürlüğünde kendim çözüp o şekil başvuru alıp kablo çektirip internete bağlanmış birisiyim. Bilmediğim şeyi burada konuşmayız senin gibi. Telekom mühendisi tarafından doğrulattığım bilgiler bunlar. Anca gülersin zaten, diyecek sözü olmayan komikliğe vuruyor kendini. Trajikomik.

Kendin hakaret ediyorsun sonra laf cambazlığı yapıyorsun, önce sen haddini bileceksin ve adam gibi konuşacaksın sonra adam gibi cevap alacaksın. Bir de profiline türkçü, atatürkçü yazmış, sen bu zihniyetle bu makama erişemezsin onu da söyleyeyim.

Konu internet iken Türk ve Atatürk'e nasıl bağladınız anlamıyorum.

Hayırlı günler diliyorum.

Hala modem değerlerinizi bile eklememişsiniz. İspat etmek yerine laf kalabalığı yapmaya devam ediyorsunuz.

@Ulunay bir insanı muhatap almam için önce profiline giriyorum ve gördüklerimi söyledim. Anca klavyede yazarsın zaten, gerçek hayatta kedi olduğuna eminim. Yüzüne karşı olmadan ben kimsenin hakkında böyle bir şey yazmam. Bilmediğin konularda herkese bilgiçlik taslama ve insanları yanlış yönlendirip maddi kayıp yaşamasını sağlama yeter, senden başka bir şey isteyen yok.

Geri
Yukarı