Altyapının desteklediği hızın doğruluğu

FTHZKY

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, şu an 16Mbps olan Türk Telekom aboneliğimin taahhüdü 17 Eylül'de bitiyor. TT en fazla 16Mbps hız alabileceğimi söylüyor. Diğer firmalara baktığımda Superonline 32 Mbps, TurkNet 40Mbps, Millenicom 40Mbps alabileceğimi söylüyor. Evime gelen altyapı Türk Telekom'a ait, buna rağmen en düşük hızı TT veriyor. Diğer firmaların vadettiği hızların doğruluğundan nasıl emin olabilir? Benimle aynı durumu yaşamış olan arkadaşlar var ise nasıl bir çözüm bulduklarını yazabilirler mi?

90tl ödüyordum.

Türk Telekom müdürlüğünde mi çözemem gerekiyor, oradan dilekçe vererek çözebilir miyim?
Müdürlüğe gitseniz daha iyi olur. Zaten yapabileceğiniz daha iyi bir şey yok. Gidin derdinizi anlatın yardımcı olmaya niyetleri varsa olurlar.
Geçiş süreçlerinin sancılı olduğu doğru, ancak illa ki halledilecektir. Takdir edersiniz ki sonsuza kadar ADSL ile yaşanmaz. :) Altyapı sağlayıcısının Türk Telekom olduğunu düşünürsek; temsilci, saha görevlisine sorununuzu düzgün biçimde aktardığında sorun çözülecektir. Eğer tecrübesizseniz Türk Net gibi telefonla müşteri hizmetleri desteği vermeyen firmalardan hizmet almanızı önermem. Kısacası; başvurunuzu yaparken müşteri temsilcisine VDSL hizmeti almak istediğinizi söylemeyi unutmayın.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
Ben İstanbul'da oturuyorum ve ADSL kullanmaya mahkumum. 100 metre mesafede Tip-7 erişim kabini olmasına ve o saha dolabına bağlı olmam gerekmesine rağmen. 2.5 km ötedeki bir santrale bağlıyım ve ısrarla bağlı olmam gereken Tip-7 kabinine bağlamıyorlar. Elimden gelen her şeyi yaptım ama nafile. Bahaneleri ise "mesafe uzak".

Müdürlüğe gitseniz daha iyi olur. Zaten yapabileceğiniz daha iyi bir şey yok. Gidin derdinizi anlatın yardımcı olmaya niyetleri varsa olurlar.

Ben İstanbul'da oturuyorum ve ADSL kullanmaya mahkumum. 100 metre mesafede Tip-7 erişim kabini olmasına ve o saha dolabına bağlı olmam gerekmesine rağmen. 2.5 km ötedeki bir santrale bağlıyım ve ısrarla bağlı olmam gereken Tip-7 kabinine bağlamıyorlar. Elimden gelen her şeyi yaptım ama nafile. Bahaneleri ise "mesafe uzak".
Çok saçma. Yani 100 metre ötede saha dolabı var ve siz 2500 metre ötedeki saha dolabına bağlısınız öyle mi? Merak ettim, hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsunuz? Türkiye'de gerçekten internet işi tamamen bir şans.

Çok saçma. Yani 100 metre ötede saha dolabı var ve siz 2500 metre ötedeki saha dolabına bağlısınız öyle mi? Merak ettim, hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsunuz? Türkiye'de gerçekten internet işi tamamen bir şans.

Şu anda Millenicom kullanıyorum. Ya işte işlerine gelmiyor, başlarına iş çıkacak masraf olacak diye yapmıyorlar. Yani ben bunları şikayet edecek bir yer de bulamıyorum. BTK'da onları kendisine şikayet ettim, cevaplarına itiraz ettim ve önceki cevabın aynısını yazıp cevap verdiler. O an anladım ki BTK'dan olmayacak bu iş. Son zamanlarda Türk Telekom'un kendi müşterisi olursa VDSL hat çekiyormuş diye bir şey duydum ama zannetmiyorum.

Türk Telekom ile biraz uğraşmam gerekebilir. İlk zamanlar çok can sıkmıştı.🙂 Aboneliğimi ilk yaparken evimde altyapı olmadığı söylenmişti sonra birşeyler yaptılar sonra da altyapı var dediler. Aboneliği yaptım 2-3 ay sonra belediye kazı yaparken kabloları kopardı 1 ay internetsiz kaldım, en son aklıma BTK 'ya şikayet etmek geldi ve öyle halletmiştim. Müşteri hizmetleri hiçbir işe yaramıyor tek işleri yeni müşteri bulmak. Alt yapı Türk Telekom'a ait olduğu için herhangi bir sorunda aynı kişiler ile muhatap oluyorum. Bu yüzden müşteri hizmetlerinin olmaması benim için eksi değil.
Size başımızdan geçen bir olayı anlatayım. Ben evimde Türk Net'in internet hizmetini kullanıyordum ve memnundum. Kız arkadaşım Vodafone'dan hizmet alıyordu ve ayda en az bir defa sorunlar yaşıyordu. Hız problemi vardı ve çözüm sunamadılar. Ben de Türk Net'e geçmesini önerdim. Ne mi oldu? Başvuru işlemleri sorunsuz şekilde tamamlandı ve isteğimiz üzerine aboneliğini Vodafone'dan Türk Net'e taşıdılar.
Her şey güzel derken...
Yaklaşık bir ay internet hizmetini kullandıktan sonra 02.07.2021 tarihinde internet gitti. Gidiş o gidiş.
Ne mi yaptık? Online işlemlerden arıza kaydı oluşturduk. Defalarca çözüm tarihleri ertelendi. Bize sunulan bahaneler de şunlar; bölgenizde altyapı çalışması var, sizin bulunduğunuz santralde arıza var, evinizdeki kablolarda sorun var... "Bugüne kadar çalışan kablolar nasıl oldu da birden bire sorun verdi?" diyoruz. Cevap yok. Bu esnada boş durmuyoruz tabii. Arızanın başından beri açılan sayısız destek mesajına tatmin edici bir cevap verilmemesi üzerine önce BTK'ye, sonra da cimer üzerinden altyapı ve ulaştırma bakanlığına şikâyet ediyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi hiçbirinden sonuç çıkmıyor. Peki, şu anda ne mi oluyor? Kız arkadaşım hâlâ internet hizmeti alamıyor ve kullanmadığı günler için Türk Net tarafından internet faturası çıkarılıyor. Neymiş, arıza çözülünce fatura için destek kaydı açabilirmişiz. Neden? Sen sisteminde IP alamadığım günleri göremiyor musun? Tam bir kurnazlık örneği. Neden anlattım bunları? Hani demiştiniz ya muhatap olduğum kişiler aynı diye. Bölgesel arıza olduğunda Türk Net'in en iyi bildiği söz şu:
"Bölgenizde yaşanan arızadan dolayı herhangi bir işlem yapamamaktayım. X tarihine kadar beklemeli ve sorun çözülmezse bize bilgi vermelisiniz.
O an Allah topunuzun belasını versin diyorsun işte.
Türk Telekom'u arıyorsun, çalışma var mı diye soruyorsun, durum hakkında bilgi almak imkansız. Sen benim abonem değilsin. Çalışma konusunda sana bilgi veremem, önce benim abonem ol, sonra seni bilgilendiririm diyorlar.
Kısacası işin içinde Türk Telekom olduğu sürece işler asla kolay yürümez. BTK falan da koca bir hikâye. En azından sağlayıcıya esaslı bir ceza vermelerini beklerdik.
Uzun yazı için kusura bakmayın.
Tekrar sağlıklı günler...
Şu anda Millenicom kullanıyorum. Ya işte işlerine gelmiyor, başlarına iş çıkacak masraf olacak diye yapmıyorlar. Yani ben bunları şikayet edecek bir yer de bulamıyorum. BTK'da onları kendisine şikayet ettim, cevaplarına itiraz ettim ve önceki cevabın aynısını yazıp cevap verdiler. O an anladım ki BTK'dan olmayacak bu iş. Son zamanlarda Türk Telekom'un kendi müşterisi olursa VDSL hat çekiyormuş diye bir şey duydum ama zannetmiyorum.
Hocam BTK tam bir yalan. BTK üzerinden oluşturduğunuz şikâyet yine servis sağlayıcısına gidiyor ve onlar yine işine geldiği gibi cevaplıyor. Hani BTK? Burada müdahale etmeleri gerekmez mi? BTK sadece bir süs ya da biz ulaşamıyoruz.

Size başımızdan geçen bir olayı anlatayım. Ben evimde TurkNet'in internet hizmetini kullanıyordum ve memnundum. Kız arkadaşım Vodafone'dan hizmet alıyordu ve ayda en az bir defa sorunlar yaşıyordu. Hız problemi vardı ve çözüm sunamadılar. Ben de TurkNet'e geçmesini önerdim. Ne mi oldu? Başvuru işlemleri sorunsuz şekilde tamamlandı ve isteğimiz üzerine aboneliğini Vodafone'dan TurkNet'e taşıdılar.
Her şey güzel derken...
Yaklaşık bir ay internet hizmetini kullandıktan sonra 02.07.2021 tarihinde internet gitti. Gidiş o gidiş.
Ne mi yaptık? Online işlemlerden arıza kaydı oluşturduk. Defalarca çözüm tarihleri ertelendi. Bize sunulan bahaneler de şunlar; bölgenizde altyapı çalışması var, sizin bulunduğunuz santralde arıza var, evinizdeki kablolarda sorun var... "Bugüne kadar çalışan kablolar nasıl oldu da birdenbire sorun verdi?" diyoruz. Cevap yok. Bu esnada boş durmuyoruz tabii. Arızanın başından beri açılan sayısız destek mesajına tatmin edici bir cevap verilmemesi üzerine önce BTK'ye, sonra da cimer üzerinden altyapı ve ulaştırma bakanlığına şikâyet ediyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi hiçbirinden sonuç çıkmıyor. Peki, şu anda ne mi oluyor? Kız arkadaşım hâlâ internet hizmeti alamıyor ve kullanmadığı günler için TurkNet tarafından internet faturası çıkarılıyor. Neymiş, arıza çözülünce fatura için destek kaydı açabilirmişiz. Neden? Sen sisteminde IP alamadığım günleri göremiyor musun? Tam bir kurnazlık örneği. Neden anlattım bunları? Hani demiştiniz ya muhatap olduğum kişiler aynı diye. Bölgesel arıza olduğunda TurkNet'in en iyi bildiği söz şu:
"Bölgenizde yaşanan arızadan dolayı herhangi bir işlem yapamamaktayım. X tarihine kadar beklemeli ve sorun çözülmezse bize bilgi vermelisiniz.
O an Allah topunuzun belasını versin diyorsun işte.
Türk Telekom'u arıyorsun, çalışma var mı diye soruyorsun, durum hakkında bilgi almak imkansız. Sen benim abonem değilsin. Çalışma konusunda sana bilgi veremem, önce benim abonem ol, sonra seni bilgilendiririm diyorlar.
Kısacası işin içinde Türk Telekom olduğu sürece işler asla kolay yürümez. BTK falan da koca bir hikâye. En azından sağlayıcıya esaslı bir ceza vermelerini beklerdik.
Uzun yazı için kusura bakmayın.
Tekrar sağlıklı günler...

Yok anlatmanız hiç sorun değil. Ben de internet alamadığım için 1 yıl üniversitemi dondurmak zorunda kaldım. Allah'ın belası Türk Telekom hayatımdan 1 yıl çalmış oldu yani. Kötü bir şey söylemek istemiyorum. Allah en kısa zamanında topunun belasını versin.

Geri
Yukarı