Amazon.com.tr Kredi Kartına İade Sorunu

tarboz

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
öğretmen
12.01.2019 tarihinde gece yaptığım 1459,70 TL tutarındaki siparişi yine aynı saatler içinde (kargoya verilme olayı olmadı) iptal ettim. 13.01.2019 tarihinde saat 01:55'de ödeme aracına iadenin yapıldığı Amazon tarafından söyleniyor ancak iptal ile ilgili tutarın kredi kartına iadesi hala yapılmamıştır. Banka ile yaptığım görüşmede Amazon tarafından böyle bir iade/iptal talebinin olmadığı belirtilmektedir. Amazon yaptık diyor, banka yok diyor. Şikayetvar sitesine baktığımda da Amazon ile onlarca şikayet var. Özellikle iade konularında. Kaç gündür Amazon müşteri hizmetleri ile uğraşıyorum. İsrarla iadenin yapıldığını söylüyorlar. İadeyi başka karta mi yaptılar acaba diye süpheleniyorum. Biraz araştırdığımda baya bir dolandırıcılık vakası olduğunu gördüm Amazon'da. Bakalım benim para ne olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Satıcı direk amazon'un kendisi ise sıkıntı olmaz paranız yatmış bile olabilir, diğer satıcılarsa 10-14 gün kadar bekledikten sonra hala iade gelmediyse bankanıza iade edildiğine dair gelen mail, görsel vs. ile harcama itirazı oluşturup 1 ay içinde alabilirsiniz. Konuyu cumartesi açmışsınız iş günleri içerisinde olmadığı için gelmemiş olabilir büyük ihtimalle sorun çözülmüştür diye düşünüyorum.

Satıcı direk amazon'un kendisi ise sıkıntı olmaz paranız yatmış bile olabilir, diğer satıcılarsa 10-14 gün kadar bekledikten sonra hala iade gelmediyse bankanıza iade edildiğine dair gelen mail, görsel vs. ile harcama itirazı oluşturup 1 ay içinde alabilirsiniz. Konuyu cumartesi açmışsınız iş günleri içerisinde olmadığı için gelmemiş olabilir büyük ihtimalle sorun çözülmüştür diye düşünüyorum.
Satıcı Amazon'un kendisi. Amazon müşteri hizmetlerini sevmedim. Kaç defa biz iadeyi yaptık diye geri döndüler. Hatta bir temsilci biz iadeyi yaptık, bankanın nasıl ve ne şekilde ödeyeceğini bankanızla görüşün diye yazmış.
Başka biri ısrar etmem üzerine üst yöneticilere durumu aktardığını, inceleyeceklerini ve en geç 5 inde bana bir geri bildirimde bulunacağını, bu süre içersinde başka bir işlemde bulunmamamı yazmıştı.

Bende bankaya itiraz veya tüketici hakem heyetine gitmedim bu süre içerisinde. Ancak anlaşmalı oldukları sanal pos İYZİCO şirketine durumu anlatan bir mail attım. Sorun bankadan mı yoksa amazon'dan mı kaynaklanıyor diye sordum. Sağolsunlar yardımcı oldular ve işlem numarasını ve iadenin Amazon tarafından yapılmadığını soylediler.

5 Şubat'ta İYZİCO'nun verdiği numarayı ve bankadan iadeyi Amazonun yapmadığını tekrar teyit ettikten sonra bir mail daha attım amazon'a ve bugün geri dönüş sağlamazlarsa harcama itirazında bulunup mahkemeye gideceğimi söyledim.

5 Şubat akşamı ilgileneceğini söyleyen müşteri temsilcisi geri dönüş yaptı.
Para iadesinin iyzico sistemine girişte başarısız olduğunu, ödeme departmanın konuyu takibe aldığını ve 1 hafta içerisinde iadenin yapılacağını ayrıca harcamalarda kullanmak için 30 TL promosyon çeki tanımladığını yazmış.
Bugün itibariyle hala iade işlemi gerçekleşmedi.

Son düzenleme:
Satıcı Amazon'un kendisi. Amazon müşteri hizmetlerini sevmedim. Kaç defa biz iadeyi yaptık diye geri döndüler. Hatta bir temsilci biz iadeyi yaptık, bankanın nasıl ve ne şekilde ödeyeceğini bankanızla görüşün diye yazmış.
Başka biri ısrar etmem üzerine üst yöneticilere durumu aktardığını, inceleyeceklerini ve en geç 5 inde bana bir geri bildirimde bulunacağını, bu süre içersinde başka bir işlemde bulunmamamı yazmıştı.

Bende bankaya itiraz veya tüketici hakem heyetine gitmedim bu süre içerisinde. Ancak anlaşmalı oldukları sanal pos İYZİCO şirketine durumu anlatan bir mail attım. Sorun bankadan mı yoksa amazon'dan mı kaynaklanıyor diye sordum. Sağolsunlar yardımcı oldular ve işlem numarasını ve iadenin Amazon tarafından yapılmadığını soylediler.

5 Şubat'ta İYZİCO'nun verdiği numarayı ve bankadan iadeyi Amazonun yapmadığını tekrar teyit ettikten sonra bir mail daha attım amazon'a ve bugün geri dönüş sağlamazlarsa harcama itirazında bulunup mahkemeye gideceğimi söyledim.

5 Şubat akşamı ilgileneceğini söyleyen müşteri temsilcisi geri dönüş yaptı.
Para iadesinin iyzico sistemine girişte başarısız olduğunu, ödeme departmanın konuyu takibe aldığını ve 1 hafta içerisinde iadenin yapılacağını ayrıca harcamalarda kullanmak için 30 TL promosyon çeki tanımladığını yazmış.
Bugün itibariyle hala iade işlemi gerçekleşmedi.
Üzüldüm böyle bir deneyim yaşamanıza. Müşteri hizmetleri konusunda haklısın çok acemiler bende de bir problem oluştuğunda telefonla arayıp bilgi almaya çalıştım daha nereye bakacaklarını bilmiyorlardı kendim halletim. Yeni kuruldu .com.tr acemiler zamanla gelişirler umarım

Bugün iade tutarı kredi kartıma yansıdı. Sürenin çok uzaması ve ilk etapta muhatabı bulamamış olmam idi en büyük sorun. Amazon iade yaptık diyor banka iade yok diyordu. Ortada bir sorun vardı ama Amazon müşteri hizmetleri ilk etapta ciddiye almadı. Kanunlar yönünden iadeyi alacağımı bildiğim için çok sıkıntı yapmadım. Sadece süreç daha çok uzayacaktı.Tabi birde işlemi ekstre kesildikten sonra yapmıştım. 3 gün daha gecikme olsa tutarı ödemek zorunda kalacaktım. Bu da benim şansım diyelim.

"Amazon.com.tr zamanla daha iyi olacaktır." benim düşüncem de bu yönde. Sadece alişveriş yapacaklar arkadaşlar dikkatli olsun. Amazon'dan sms (3d güvenlik) olmadan kredi kartıyla alışveriş yapılabildiği için dolandırıcılar ele geçirdikleri kart bilgileri ile alışveriş yapıp insanları mağdur etmişler. Şikayetvar sitesinde çok şikayet var bu konularda. Şahsi görüşüm sanal kart kullanın ve kullanım limitini alışverişten önce açıp alışverişten sonra tekrar kapatın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı