Amazon.com'dan alışveriş yapma rehberi

Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Ben de Amazon'dan alışveriş yapıp tecrübelerimi sizlerle bir rehber niteliğinde paylaşmaya karar verdim.

İlk olarak www.amazon.com'a giriyoruz.

amazon_hmpage.jpg

Sonra almak istediğimiz ürünün sayfasına geliyoruz.

amazon_cx750m.jpg

"Add to Cart" yani "Sepete Ekle" butonuna basıyoruz.

amazon_checkout.jpg

"Proceed to checkout" yani "Alışverişi tamamla" butonuna basıyoruz.

Eğer hesabımıza giriş yapmadıysak bu ekran gelecektir.

amazon_signin.jpg

Giriş yaptıysanız bu ekran gelecektir.

amazon_shopping_cart.jpg

Bu ekranda kırmızı ile işaretlediğim yer eğer ürününüz 75€'yu aşıyorsa vergi vermemenizi sağlayacaktır. (Hediye seçenek ile ilerlerseniz yaklaşık olarak 6$'lık hediye paketleme seçeneğini işaretlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Böylece gerçek bir hediye olduğu süsü verirsiniz. :) )

"Proceed to checkout" seçeneği ile bir sonraki adıma geliyoruz ve adresinizi seçiyorsunuz.

amazon_adresss.jpg

Adresi seçtikten sonra "Ship to address" butonu ile "Bu adrese gönder" diyoruz ve önümüze gönderim hızı hakkında bir ekran çıkıyor.

amazon_ship_style.jpg

Not: Alttaki seçenek yaklaşık olarak 100 küsür TL'lik bir kargo masrafına yol açıyor.
Devam dedikten sonra hangi kart ile ödeme yapacağımız yöntemi seçiyoruz.

amazon_payment.jpg

Kart numarasını kontrol ettirdikten sonra ödemeyi hangi türde yapacağımızı seçiyoruz.

amazon_payment2.jpg

Devam diyoruz ve sipariş öncesi son kontrolümüzü yapıyoruz.

amazon_review_cart.png

Türk Lirası ile öde diyoruz ve bize sipariş kodumuzu veriyor.

amazon_order_code.jpg

Artık siparişimiz yola koyulmaya hazır. :)

Not: Arkadaşlar boşuna o sipariş kodunu denemeyin. Siparişi iptal ettim. Zira hem kartta yeterli bakiye yok, hemde şuanda onu alacak durumum. :)
Not 2: Benim yaptığım alışverişte ürün direk Amazon Prime servisi ile geldi. Sizlere de onunla gelmesi lazım. :)

Hediye seçeneğini kullandığımızda gümrük vergisini ödemeden kasa toplayabilir miyiz?
30 KG sınırı var. Kasanız bu sınırı geçerse vergiye takılıyor. Ücret konusunda sıkıntı olmaz zira limit 1500 Tl'ye çekildi diye biliyorum. Ayrıca satıcı hediyedir yazarsa yine vergi konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz diye biliyorum.

Adam pro beyler.
Eline sağlık güzel bir rehber hazırlamışsın, şu gümrük vergisi vs olmasa daha güzel olacak ama.

Ben Gtx 780 getirtmeye kalksam, 75€'u geçtiği için evimde mi vergiyi ödeyeceğim yoksa bi' yere mi gitmem gerekiyor? Bu konular hakkında pek bir bilgim yok, özür dilerim.

Ben Gtx 780 getirtmeye kalksam, 75€'u geçtiği için evimde mi vergiyi ödeyeceğim yoksa bi' yere mi gitmem gerekiyor? Bu konular hakkında pek bir bilgim yok, özür dilerim.
Eğer hediye olarak seçersen vergi ile bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Tabi öncelikle @Recep Baltaş 'ın bu konuya açıklık getirmesi gerek. Zira o hediye olarak alış veriş yapmıştı internetten. Ben normal olarak getirttim ürünü.

Adam pro beyler.
Eline sağlık güzel bir rehber hazırlamışsın, şu gümrük vergisi vs olmasa daha güzel olacak ama.
Yapacak bir şey yok. Keşke hiç olmasa da bizde bu kadar uğraşmasak. :D

Peki adres kısmına ikamet ettiğimiz yerin adresini mi yazıyoruz? Direk adresimize mi geliyor? Birde ben yaklaşık 100$ dolarlık bir kulaklığı alacağım sorun olur mu? Vergi vesaire?

Sanırsam G930 alacaksınız. Bende bu kulaklığı alacağım yakın zamanda. Kargo vb. toplam ne kadar tutar bilen biri var mı? Şuan tam 100 dolar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı